Zatímco se fotografují, jejich mobily se přihlásily do sítě v Litomyšli.

Zatímco se fotografují, jejich mobily se přihlásily do sítě v Litomyšli. Agentura CzechTourism z toho bude vědět, kde byla velká koncentrace cizinců. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

V Litomyšli začali sledovat mobily turistů, zmapují tak jejich pohyb

  • 4
Velký bratr sleduje pohyb zahraničních turistů po Litomyšli. Město, jehož památky jsou na seznamu UNESCO, je spolu s dalšími 44 na seznamu těch, kde agentura CzechTourism zkoumá pohyb lidí s využitím dat od mobilního operátora T-Mobile.

Agentura tak dokáže zjistit, kolik lidí a kdy přijelo do konkrétního místa. T-Mobile tvrdí, že jeho zákazníci nemají důvod k obavám.

"Jde o technické informace ze signalizační sítě, která procházejí důkladnou anonymizací a teprve pak jsou předávána k dalšímu zpracování," uvedla Martina Kemrová, tisková mluvčí T-Mobile. V žádném případě podle ní nelze z dat vyčíst, kdo konkrétně kde v jakou dobu byl.

"Maximálně se můžete dozvědět, že například na Staroměstském náměstí bylo včera x procent cizinců, z toho nějaké procento Rusů nebo Japonců," uvedla. Data podle ní firma poskytuje společnosti CE-traffic a ta zase agentuře CzechTourism.

Podle podílu T- Mobile na trhu lze pak jednoduše odhadnout, kolik návštěvníků bylo v daný čas na daném místě. Agentura CzechTourism tvrdí, že nedělá nic výjimečného.

"Příkladem využívání dat mobilních operátorů pro monitoring cestovního ruchu je Estonsko. Tam využívají tato data nejen pro sledování příjezdového a domácího cestovního ruchu, ale i pro výjezdy Estonců do zahraničí," uvedla Alice Dvořáková, tisková mluvčí agentury.

Sdružení o legálnosti výzkumu pochybuje

"Mám pochybnosti, zda se sběr dat děje legálně. Není mi jasné, na základě čeho mobilní operátor data sbírá. A pokud je sbírá pro marketingové účely, je otázkou, zda je může poskytovat někomu dalšímu," uvedla Kateřina Hlatká ze sdružení Iuridicum Remedium, které bojovalo u Ústavního soudu za omezení množství dat archivovaných mobilními operátory.

Další mobilní operátor O2 žádná data nikomu neposkytuje. "Nic takového neděláme," uvedl mluvčí Telefónica O2 Hany Farghali.

Martina Kemrová upozorňuje, že ve výzkumu se neobjevují žádná osobní data.

"Partner dostává soubor náhodně přiřazených unikátních čísel, která se vyskytovala v danou dobu v dané buňce mobilní sítě. Využívá podobného principu, jako například chytré typy navigací, které vám právě díky 'hlášení' z mobilní sítě řeknou, kudy nejezdit, protože je tam zácpa, respektive velké množství přihlášených mobilů v dané lokalitě," uvedla.

V Litomyšli už se na výsledky těší

Pro rozvoj cestovního ruchu je ale prý sledování počtu návštěvníků prostřednictvím mobilních operátorů výborný nástroj. Například v Litomyšli, která je součástí výzkumu, se už na výsledky těší.

"Pro nás je to strašně zajímavá informace, protože je to mnohem víc vypovídající než prodej lístků do zámku nebo kamkoliv. Děláme akce, kde se neplatí vstupné, kam chodí velké množství lidí, ale nedokážeme je spočítat, nevíme, zda jsou místní, nebo k nám přijeli," uvedla mluvčí Litomyšle Michaela Severová.

Zatím není úplně jasné, co všechno agentura CzechTourism z výzkumu zjistí. "Dají nám informace o tom, kolik lidí tu který den bylo a kde. Ze kterých přijeli zemí. Používají ale data, která jsou jasně anonymní. Kdyby tu ale byl jeden Číňan, tak se to nedozvíme, spadne to do nekontrolovatelných dat," říká Severová.

"Budeme schopni zjistit návštěvnost v těch lokalitách, za které existuje pouze málo informací - především u přírodních lokalit. Výhodou celoročního monitoringu pak je možnost zjistit návštěvnost v kterémkoli dni v roce," uvedla mluvčí agentury CzechTourism Alice Dvořáková.

Do monitorování jsou zařazena místa ze seznamu UNESCO, některé lázně, české hory i lokality patřící mezi evropské excelentní destinace.