V Litomyšli začali sledovat mobily turistů, zmapují tak jejich pohyb

  7:07aktualizováno  7:07
Velký bratr sleduje pohyb zahraničních turistů po Litomyšli. Město, jehož památky jsou na seznamu UNESCO, je spolu s dalšími 44 na seznamu těch, kde agentura CzechTourism zkoumá pohyb lidí s využitím dat od mobilního operátora T-Mobile.

Zatímco se fotografují, jejich mobily se přihlásily do sítě v Litomyšli. Agentura CzechTourism z toho bude vědět, kde byla velká koncentrace cizinců. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Agentura tak dokáže zjistit, kolik lidí a kdy přijelo do konkrétního místa. T-Mobile tvrdí, že jeho zákazníci nemají důvod k obavám.

"Jde o technické informace ze signalizační sítě, která procházejí důkladnou anonymizací a teprve pak jsou předávána k dalšímu zpracování," uvedla Martina Kemrová, tisková mluvčí T-Mobile. V žádném případě podle ní nelze z dat vyčíst, kdo konkrétně kde v jakou dobu byl.

"Maximálně se můžete dozvědět, že například na Staroměstském náměstí bylo včera x procent cizinců, z toho nějaké procento Rusů nebo Japonců," uvedla. Data podle ní firma poskytuje společnosti CE-traffic a ta zase agentuře CzechTourism.

Podle podílu T- Mobile na trhu lze pak jednoduše odhadnout, kolik návštěvníků bylo v daný čas na daném místě. Agentura CzechTourism tvrdí, že nedělá nic výjimečného.

"Příkladem využívání dat mobilních operátorů pro monitoring cestovního ruchu je Estonsko. Tam využívají tato data nejen pro sledování příjezdového a domácího cestovního ruchu, ale i pro výjezdy Estonců do zahraničí," uvedla Alice Dvořáková, tisková mluvčí agentury.

Sdružení o legálnosti výzkumu pochybuje

"Mám pochybnosti, zda se sběr dat děje legálně. Není mi jasné, na základě čeho mobilní operátor data sbírá. A pokud je sbírá pro marketingové účely, je otázkou, zda je může poskytovat někomu dalšímu," uvedla Kateřina Hlatká ze sdružení Iuridicum Remedium, které bojovalo u Ústavního soudu za omezení množství dat archivovaných mobilními operátory.

Další mobilní operátor O2 žádná data nikomu neposkytuje. "Nic takového neděláme," uvedl mluvčí Telefónica O2 Hany Farghali.

Martina Kemrová upozorňuje, že ve výzkumu se neobjevují žádná osobní data.

"Partner dostává soubor náhodně přiřazených unikátních čísel, která se vyskytovala v danou dobu v dané buňce mobilní sítě. Využívá podobného principu, jako například chytré typy navigací, které vám právě díky 'hlášení' z mobilní sítě řeknou, kudy nejezdit, protože je tam zácpa, respektive velké množství přihlášených mobilů v dané lokalitě," uvedla.

V Litomyšli už se na výsledky těší

Pro rozvoj cestovního ruchu je ale prý sledování počtu návštěvníků prostřednictvím mobilních operátorů výborný nástroj. Například v Litomyšli, která je součástí výzkumu, se už na výsledky těší.

"Pro nás je to strašně zajímavá informace, protože je to mnohem víc vypovídající než prodej lístků do zámku nebo kamkoliv. Děláme akce, kde se neplatí vstupné, kam chodí velké množství lidí, ale nedokážeme je spočítat, nevíme, zda jsou místní, nebo k nám přijeli," uvedla mluvčí Litomyšle Michaela Severová.

Zatím není úplně jasné, co všechno agentura CzechTourism z výzkumu zjistí. "Dají nám informace o tom, kolik lidí tu který den bylo a kde. Ze kterých přijeli zemí. Používají ale data, která jsou jasně anonymní. Kdyby tu ale byl jeden Číňan, tak se to nedozvíme, spadne to do nekontrolovatelných dat," říká Severová.

"Budeme schopni zjistit návštěvnost v těch lokalitách, za které existuje pouze málo informací - především u přírodních lokalit. Výhodou celoročního monitoringu pak je možnost zjistit návštěvnost v kterémkoli dni v roce," uvedla mluvčí agentury CzechTourism Alice Dvořáková.

Do monitorování jsou zařazena místa ze seznamu UNESCO, některé lázně, české hory i lokality patřící mezi evropské excelentní destinace.

Nejčtenější

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Cedule označující nikoli Havlovo náměstí zmizela, starosta by ho chtěl

Cedule už z litomyšlského informačního centra zmizela.

Toto není náměstí Václava Havla, říkala ještě donedávna cedule poblíž litomyšlského zámku. Tabulku, která zpravidla...

Další z rubriky

Se schválenou trasou D35 už hýbat nebudeme, říká nový starosta Litomyšle

Starosta Litomyšle Daniel Brýdl.

Působení pragmatického a vizionářského starosty Miroslava Brýdla po revoluci změnilo Litomyšl, ať už jde o stavby...

Pardubická koalice ztratila těsně před volbou radních další hlas

Radnice Pardubice.

Večer se koná v Pardubicích ustavující zastupitelstvo, které zvolí nové vedení města včetně primátora. Tím by se měl...

V areálu pardubické nemocnice vznikne parkovací dům pro 585 aut

Parkovacích míst v okolí nemocnice příliš není, a řidiči tak často parkují...

Každý, kdo alespoň jednou hledal parkovací místo u pardubické nemocnice, na nevšední zážitek hned tak nezapomene....

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.

Najdete na iDNES.cz