Kautschova kniha o zatmění Slunce. Conspectus opticus magnae eclipsis solis...

Kautschova kniha o zatmění Slunce. Conspectus opticus magnae eclipsis solis anno 1804 vydaný roku 1799 v Praze pojednává o očekávaném průběhu zatmění Slunce v roce 1804. | foto: archiv města Litomyšl

Litomyšl získala od piaristů darem devět tisíc vzácných knih

  • 0
Přes devět tisíc svazků čítá piaristická knihovna, kterou město letos získalo do svého vlastnictví. Českomoravská provincie Řádu zbožných škol – piaristů ji Litomyšli bezplatně darovala.

„Protože je to knihovna vzdělávacího řádu, tak je velice hodnotná. Obsahuje nejen náboženskou literaturu, ale především vědeckou literaturu včetně řady astronomických knih, které jsou dnes docela vzácné,“ řekl ředitel litomyšlského Regionálního muzea René Klimeš.

Exempláře piaristické knihovny na snímku z doby původního umístění knihovny.

Právě na jeho popud byly knihy před začátkem generální opravy muzea před třemi roky přestěhovány. „U nás byly pouze uloženy, nám ani Pardubickému kraji nikdy nepatřily. Jsem rád, že zůstanou na půdě města,“ dodal ředitel muzea.

Většina svazků pochází z poloviny 17. století, tedy z doby, kdy řád přišel do Litomyšle. Některá díla jsou však i staršího data. Najdeme mezi nimi jak vzácné prvotisky, tak rukopisy. Knihovnu by pro Litomyšl měla spravovat Univerzita Pardubice.

Přesuny knihovny

Knihovna byla historickou součástí piaristické koleje, řádu se vrátila v restituci. Knihy byly v minulosti uschovány také na zámku, pak o ně pečovalo Regionální muzeum, odkud byly kvůli rekonstrukci přesunuty do skladových prostor města. V budoucnu se už jako majetek města vrátí do piaristické koleje při chrámu. Nejvzácnější exempláře budou nastálo propůjčeny do expozic Regionálního muzea.

„S piaristy jsme uzavřeli smlouvu, na základě které zůstává knihovna v Litomyšli a bude zajištěna péče o toto kulturní dědictví. Kdykoli na požádání piaristům umožníme přístup ke knihovně a jejím součástem za účelem zkoumání, studia nebo třeba historického výzkumu,“ uvedl místostarosta Litomyšle Michal Kortyš, s jehož pomocí se historická knihovna dostala do vlastnictví Litomyšle. Na tom, že knihy před lety vůbec zůstaly v Litomyšli a našly svůj azyl nejprve na zámku a pak v muzeu, vděčí archiváři a historikovi Jindřichu Růžičkovi.

„Vzhledem k historickému faktu, že knihovna s 9 095 svazky patří do objektu piaristické koleje, je město předběžně domluveno na její správě právě fakultou restaurování, která v koleji sídlí,“ uvedla tisková mluvčí litomyšlské radnice Jana Bisová. Přesný termín, kdy se knihy přestěhují do koleje, zatím nemůže sdělit. Otevřené historické regály dnešním nárokům už nesvědčí, město musí zajistit uzavřené bezprašné regály. Knihy čeká v budoucnu restaurování a digitalizace.