Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Litomyšl se pře s obcemi o trasu R35, nikdo nechce autostrádu za domem

  10:44aktualizováno  10:44
Potřebnou stavbu silnice R35 z východu Čech na Moravu může kromě peněz zbrzdit i spor obyvatel Litomyšle a přilehlých obcí. Město potřebuje ulevit od dopravy na dnešní silnici první třídy, ale lidé podepisují petici, aby autostráda obcházela město větším obloukem.

Přechod pro chodce na výpadovce I/35 z Litomyšle do Svitav

Obyvatelé Litomyšle mohou na sedmi místech podepisovat žádost pro krajské zastupitele, aby hlasovali pro trasu vedoucí dál od města, jak si to kvůli budoucímu rozvoji sídla přejí i radní.

"Členové zastupitelstva nám vyjádřili podporu, koalice i opozice, troufám si tvrdit, že to je věc, která by je mohla spojit," uvedl organizátor petice Daniel Brýdl.

Patovou situaci musí řešit kraj

Z litomyšlského sporu mají těžkou hlavu krajští politici. Potřebují mít co nejdříve v ruce územní plán s celou trasou budoucí silnice R35. "Problém zůstává, každý hájí svoje zájmy. Litomyšli se bude líbit původní trasa, která vede dál od města. Soukromý zemědělec bude preferovat novou trasu blíž Litomyšli, která míjí jeho pozemky," řekl před časem hejtman Radko Martínek.
Obě trasy posoudí ministerstvo životního prostředí v takzvaném posudku EIA. Krajští politici doufají, že jednu z nich úředníci upřednostní. Ovšem studie o možných koridorech, kterou si objednal Pardubický kraj, naznačuje, že žádný jasný verdikt se od odborníků nedá čekat. "Rozdíly mezi jednotlivými koridory jsou poměrně malé," píše v závěru své studie Zbyněk Neudert, který považuje za výhodnější přeci jen trasu vedoucí blíže u města. Ta je o něco levnější.

Litomyšl chce, aby silnice vedla poněkud větším obloukem, aby se město mohlo dál rozvíjet a přibližovat ke Kornicím. Jenže právě obyvatelé litomyšlské místní části Kornice nechtějí být obklíčeni silnicemi.

Soud dal za pravdu zemědělci a vymazal úsek z mapy

Krajští zastupitelé litomyšlský návrh schválili v územním plánu. Ovšem silnice by šla přes pozemky soukromého zemědělce Jana Vaňouse a ten se tomu začal bránit.

Dokonce tak úspěšně, že Nejvyšší správní soud vymazal už schválený úsek R35 kolem Litomyšle z územního plánu kvůli chybám Pardubického kraje při jeho schvalování.

A dohady o trase začaly znovu, a tentokrát ostřeji. "Nechceme odříznout místa plánovaná pro rozvoj města, to by byla prohra," uvedl starosta Litomyšle Michal Kortyš.

"Už bychom se mohli rozvíjet jen směrem na Poličku," podporuje jeho tezi Daniel Brýdl.

Proti jsou i obce vzdálenější od dnešní silnice

Na druhé straně ale zdaleka nestojí jen jeden soukromý zemědělec a lidé z Kornic. "Vzdálenější" trasa se nelíbí také obcím Sedliště a Bohuňovice. Někteří z nich se spojili v novém sdružení Domašice, jež požaduje vést silnici blíže městu.

Petra Chaloupku z Kornic naštvalo, že organizátoři nové petice mluví o protistraně jako o skupince jednotlivců, která se snaží prosadit své vlastní individuální zájmy.

"Snaží se to stavět tak, že jde o pole jednoho sedláka. Není to pravda. Máme 35 členů z Kornic, Sedliště, Němčic i z Litomyšle. Nehospodaříme, nemáme žádné pole," řekl Chaloupka, který si myslí, že protistrana nehraje fér.

"Je to klasický příklad manipulace veřejným míněním, snaží se z Vaňouse udělat jakéhosi veřejného nepřítele," dodal.

"Když říkáme, že to je skupinka jednotlivců, tak si za tím stojíme. Je-li jich padesát, tak z deseti tisíc obyvatel Litomyšle to není žádná většina. Byli jen aktivní, bylo o nich slyšet, teď chceme být slyšet my," oponuje Brýdl.

Obce Sedliště a Kornice chtějí, aby obchvat vedl co nejblíže k Litomyšli. Město ale žádá prostor pro budoucí rozvoj.

Obce Sedliště a Kornice chtějí, aby obchvat vedl co nejblíže k Litomyšli. Město ale žádá prostor pro budoucí rozvoj.
Nejčtenější

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Neexistující most přes říčku rozdělil obyvatele pardubického Svítkova

Ilustrační snímek

Malá říčka Bylanka v šestém pardubickém obvodu doslova i názorově rozdělila obyvatele Svítkova. Ti ze satelitu chtějí...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Kraj prověří v nemocnicích firmy podezřelé z korupce lobbistou Horáčkem

Nemocnice v Pardubicích.

Společnost První chráněná dílna, kterou vlastní ve vazbě sedící lobbista Tomáš Horáček stíhaný za úplatky, vydírání a...

Najdete na iDNES.cz