Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Litomyšl se pře s obcemi o trasu R35, nikdo nechce autostrádu za domem

  10:44aktualizováno  10:44
Potřebnou stavbu silnice R35 z východu Čech na Moravu může kromě peněz zbrzdit i spor obyvatel Litomyšle a přilehlých obcí. Město potřebuje ulevit od dopravy na dnešní silnici první třídy, ale lidé podepisují petici, aby autostráda obcházela město větším obloukem.

Přechod pro chodce na výpadovce I/35 z Litomyšle do Svitav

Obyvatelé Litomyšle mohou na sedmi místech podepisovat žádost pro krajské zastupitele, aby hlasovali pro trasu vedoucí dál od města, jak si to kvůli budoucímu rozvoji sídla přejí i radní.

"Členové zastupitelstva nám vyjádřili podporu, koalice i opozice, troufám si tvrdit, že to je věc, která by je mohla spojit," uvedl organizátor petice Daniel Brýdl.

Patovou situaci musí řešit kraj

Z litomyšlského sporu mají těžkou hlavu krajští politici. Potřebují mít co nejdříve v ruce územní plán s celou trasou budoucí silnice R35. "Problém zůstává, každý hájí svoje zájmy. Litomyšli se bude líbit původní trasa, která vede dál od města. Soukromý zemědělec bude preferovat novou trasu blíž Litomyšli, která míjí jeho pozemky," řekl před časem hejtman Radko Martínek.
Obě trasy posoudí ministerstvo životního prostředí v takzvaném posudku EIA. Krajští politici doufají, že jednu z nich úředníci upřednostní. Ovšem studie o možných koridorech, kterou si objednal Pardubický kraj, naznačuje, že žádný jasný verdikt se od odborníků nedá čekat. "Rozdíly mezi jednotlivými koridory jsou poměrně malé," píše v závěru své studie Zbyněk Neudert, který považuje za výhodnější přeci jen trasu vedoucí blíže u města. Ta je o něco levnější.

Litomyšl chce, aby silnice vedla poněkud větším obloukem, aby se město mohlo dál rozvíjet a přibližovat ke Kornicím. Jenže právě obyvatelé litomyšlské místní části Kornice nechtějí být obklíčeni silnicemi.

Soud dal za pravdu zemědělci a vymazal úsek z mapy

Krajští zastupitelé litomyšlský návrh schválili v územním plánu. Ovšem silnice by šla přes pozemky soukromého zemědělce Jana Vaňouse a ten se tomu začal bránit.

Dokonce tak úspěšně, že Nejvyšší správní soud vymazal už schválený úsek R35 kolem Litomyšle z územního plánu kvůli chybám Pardubického kraje při jeho schvalování.

A dohady o trase začaly znovu, a tentokrát ostřeji. "Nechceme odříznout místa plánovaná pro rozvoj města, to by byla prohra," uvedl starosta Litomyšle Michal Kortyš.

"Už bychom se mohli rozvíjet jen směrem na Poličku," podporuje jeho tezi Daniel Brýdl.

Proti jsou i obce vzdálenější od dnešní silnice

Na druhé straně ale zdaleka nestojí jen jeden soukromý zemědělec a lidé z Kornic. "Vzdálenější" trasa se nelíbí také obcím Sedliště a Bohuňovice. Někteří z nich se spojili v novém sdružení Domašice, jež požaduje vést silnici blíže městu.

Petra Chaloupku z Kornic naštvalo, že organizátoři nové petice mluví o protistraně jako o skupince jednotlivců, která se snaží prosadit své vlastní individuální zájmy.

"Snaží se to stavět tak, že jde o pole jednoho sedláka. Není to pravda. Máme 35 členů z Kornic, Sedliště, Němčic i z Litomyšle. Nehospodaříme, nemáme žádné pole," řekl Chaloupka, který si myslí, že protistrana nehraje fér.

"Je to klasický příklad manipulace veřejným míněním, snaží se z Vaňouse udělat jakéhosi veřejného nepřítele," dodal.

"Když říkáme, že to je skupinka jednotlivců, tak si za tím stojíme. Je-li jich padesát, tak z deseti tisíc obyvatel Litomyšle to není žádná většina. Byli jen aktivní, bylo o nich slyšet, teď chceme být slyšet my," oponuje Brýdl.

Obce Sedliště a Kornice chtějí, aby obchvat vedl co nejblíže k Litomyšli. Město ale žádá prostor pro budoucí rozvoj.

Obce Sedliště a Kornice chtějí, aby obchvat vedl co nejblíže k Litomyšli. Město ale žádá prostor pro budoucí rozvoj.

Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Třinec přetlačil v pátém čtvrtfinále Pardubice, od postupu jej dělí výhra

Třinecký Tomáš Marcinko (vpravo) slaví se spoluhráčem Romanem Vlachem gól v...

Můj stadion, můj hrad. Takové pravidlo zatím platí ve čtvrtfinálové sérii mezi Třincem a Pardubicemi. Oceláři v pátém...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Nečekaný pardubický hrdina: Třinci vadí tvrdá hra a chybí bojovníci

Matěj Beran z Pardubic oslavuje branku proti Třinci.

Můžete nad tím překvapeně kroutit hlavou, ale každé play off je to stejné. Z vyřazovacích bojů vždycky vyplyne hrdina,...

Další z rubriky

Oprava hlavního tahu ukáže, zda kamiony z D11 musí jezdit přes vesnice

Od pondělí už si kamiony cestu k dálnici nezkrátí.

V pondělí začínající uzavírka kousku silnice I/36 může přispět k rozhodnutí, zda zakázat kamionům cestu od dálnice D11...

Poslední pole pro dálnici D35 na Pardubicku jsou volná

Archeologický průzkum v Rokytně pod budoucí silnicí D35. Na snímku ministr...

Zásadní pokrok nastal v přípravě stavby dálnice D35. Ředitelství silnic a dálnic získá po dlouhých jednáních pozemky u...

VIDEO: Objížďka na Hradec vede přes rozkopané Staré Hradiště

Rozkopanou silnicí ve Starém Hradišti vede objížďka

Necelé dva týdny opravují silničáři starou silnici na Hradec Králové. A zejména ráno bývá na objízdné trase rušno. Ta...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz