Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Litomyšli už hejtmanovi nevěří. Odmítá pozvání na řeč o záchrance

  8:22aktualizováno  8:22
Litomyšl kritizuje vedení kraje za okleštění tamní záchranné služby. Po uzavření porodnice a dětského oddělení to považují za další nespravedlnost. Zastupitelé pozvali na jednání s lidmi hejtmana Martina Netolického z ČSSD, ten se omluvil. "Měl by přijet," říká starosta Litomyšle Michal Kortyš z ODS.

Hejtman Martin Netolický říká, že je připraven se účastnit jen věcných debat.

Mezi konzervativní, pravicovou Litomyšlí a mladým sociálnědemokratickým hejtmanem Martinem Netolickým to asi nikdy nemohla být láska na první pohled.

Proč si stěžuje Litomyšl?

Pardubický kraj vlastní pět nemocnic, ale jenom Litomyšlská nemocnice loni kvůli nedostatku lékařů přišla o dětské oddělení a vzápětí o porodnici. Vedení kraje nezasáhlo, uzavření oddělení bylo v souladu s plánovanou restrukturalizací nemocnic. Ta ovšem už dál nepokračovala. Litomyšl si nyní stěžuje na to, že na stanovišti záchranné služby není od ledna stabilně lékař. Město požaduje, aby lidem byli po zavolání čísla 155 k dispozici záchranáři i s lékařem.

Poté, co kraj loni nečinně přihlížel uzavření dětského oddělení i porodnice Litomyšlské nemocnice a změny v jiných nemocnicích naopak zastavil, je teď jejich vztah na bodě mrazu.

Zastupitelé Litomyšle hejtmana požádali, aby přijel na veřejné jednání o záchranné službě. Poté, co ještě nerozdýchali útlum nemocnice, je rozzlobilo, že v Litomyšli od ledna přestal na záchrance sloužit lékař. Lidé začali podepisovat protestní petici za zachování lékařské posádky.

Zastupitelé nabídli hejtmanovi tři termíny. Mezi rozhněvané Litomyšlany hejtman však nepřijede. Omluvil se a 1. dubna do kina Sokol pošle šéfa záchranné služby a krajského úředníka.

"Jsem připraven se zúčastnit pouze věcné debaty," uvedl hejtman Martin Netolický.

"Nechci být neurvalý, má asi k tomu nějaké důvody. Měl by přijet," uvedl starosta Litomyšle Michal Kortyš z ODS.

"Nechce se mu jít mezi lidi, odpovídat na nepříjemné otázky, slyšet, co způsobil. Chtěl by jezdit jen tam, kde ho budou chválit, sbírat body. Je to opravdový výsměch všem našim občanům," míní litomyšlský zastupitel Radek Pulkrábek.

Od letošního ledna Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje snížila počet záchranářských posádek, které vyjíždějí k pacientům s lékařem. Skončily výjimky pro práci přesčas ve zdravotnictví a lékařů je málo.

Já nic, říká hejtman

O lékařskou posádku přišli i v Lanškrouně a v Přelouči. Litomyšl si svou kompletní posádku uhájila, ovšem šéf záchranky lékaře z Litomyšle zatím přesunul jinam. Hejtman upozorňuje, že s tím nemá nic společného.

"Rada kraje ve vztahu k Litomyšli žádné usnesení nepřijala. Trvali jsme na zachování záchranné služby v původním rozsahu," uvedl Netolický. Dodal, že šéf záchranky má prověřit možné nasmlouvání externistů k pokrytí služeb. Jedná se podle něj o odborný, nikoliv politický problém.

Jenže v Litomyšli se už hejtmanovi moc nevěří. "S ohledem na loňské zrušení pediatrie a následně porodnice v Litomyšlské nemocnici, které bylo způsobeno právě rozhodnutím krajských politiků, je toto hejtmanovo tvrzení výsměšné," uvedl Petr Lněnička z Litomyšle.

Vedení Pardubického kraje před rokem oznámilo, že spustí restrukturalizaci nemocnic, přičemž uzavření dětského oddělení a porodnice v Litomyšli mělo být jen prvním z řady kroků.

Jenže pak krajští politici zjistili, že by to narazilo na odpor veřejnosti a oni by neprosadili plánované spojení pěti nemocnic do jedné firmy. A tak nepopulární kroky odložili na neurčito.

V Litomyšli se ale od té doby cítí poškozeni. Vypadá to totiž tak, že nepopulární restrukturalizace nemocnic v Litomyšli začala a také skončila. "To je subjektivní komentář, který nebudu hodnotit," reagoval na to náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL).

"Myslím, že není správné, aby restrukturalizace postihla jen naši nemocnici," uvedl Kortyš.

Vítězslav Novohradský, místopředseda krajské ČSSD a zástupce ředitele záchranné služby, soudí, že Litomyšl se měla ozvat kvůli nemocnici, a ne až nyní.

"Kde byli, když se zavíralo dětské oddělení a porodnice? To bylo mnohem důležitější, záchranka svoji práci plní svědomitě a nevidím žádný profesní, odborný problém," uvedl Novohradský.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Ze skladu na Svitavsku odvezli poslední část munice pocházející z Vrbětic

Z armádního muničního skladu v Květné odvezly čtyři kamiony poslední munici....

Z armádního muničního skladu v Květné na Svitavsku odvezly čtyři kamiony poslední část munice, která tam byla...

Vodu v rybníku Rosnička čeká zlepšení. Svitavy provádějí studii

Rybáři na loďce odlovují uhynulé ryby.

Svitavy budou mít na konci prázdnin hotovou studii zlepšení kvality vody v rybníku Rosnička. Kvůli sinicím tam...

Projektant zřícené střechy chybu přiznal, pak otočil, tvrdí u soudu svědek

Obžalovaný projektant Pavel Škorpil (vlevo) se svým advokátem před budovou...

Okresní soud v Ústí nad Orlicí začal ve čtvrtek znovu projednávat loňský pád střechy sportovní haly v České Třebové. A...

Najdete na iDNES.cz