Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Litomyšli už hejtmanovi nevěří. Odmítá pozvání na řeč o záchrance

  8:22aktualizováno  8:22
Litomyšl kritizuje vedení kraje za okleštění tamní záchranné služby. Po uzavření porodnice a dětského oddělení to považují za další nespravedlnost. Zastupitelé pozvali na jednání s lidmi hejtmana Martina Netolického z ČSSD, ten se omluvil. "Měl by přijet," říká starosta Litomyšle Michal Kortyš z ODS.

Hejtman Martin Netolický říká, že je připraven se účastnit jen věcných debat.

Mezi konzervativní, pravicovou Litomyšlí a mladým sociálnědemokratickým hejtmanem Martinem Netolickým to asi nikdy nemohla být láska na první pohled.

Proč si stěžuje Litomyšl?

Pardubický kraj vlastní pět nemocnic, ale jenom Litomyšlská nemocnice loni kvůli nedostatku lékařů přišla o dětské oddělení a vzápětí o porodnici. Vedení kraje nezasáhlo, uzavření oddělení bylo v souladu s plánovanou restrukturalizací nemocnic. Ta ovšem už dál nepokračovala. Litomyšl si nyní stěžuje na to, že na stanovišti záchranné služby není od ledna stabilně lékař. Město požaduje, aby lidem byli po zavolání čísla 155 k dispozici záchranáři i s lékařem.

Poté, co kraj loni nečinně přihlížel uzavření dětského oddělení i porodnice Litomyšlské nemocnice a změny v jiných nemocnicích naopak zastavil, je teď jejich vztah na bodě mrazu.

Zastupitelé Litomyšle hejtmana požádali, aby přijel na veřejné jednání o záchranné službě. Poté, co ještě nerozdýchali útlum nemocnice, je rozzlobilo, že v Litomyšli od ledna přestal na záchrance sloužit lékař. Lidé začali podepisovat protestní petici za zachování lékařské posádky.

Zastupitelé nabídli hejtmanovi tři termíny. Mezi rozhněvané Litomyšlany hejtman však nepřijede. Omluvil se a 1. dubna do kina Sokol pošle šéfa záchranné služby a krajského úředníka.

"Jsem připraven se zúčastnit pouze věcné debaty," uvedl hejtman Martin Netolický.

"Nechci být neurvalý, má asi k tomu nějaké důvody. Měl by přijet," uvedl starosta Litomyšle Michal Kortyš z ODS.

"Nechce se mu jít mezi lidi, odpovídat na nepříjemné otázky, slyšet, co způsobil. Chtěl by jezdit jen tam, kde ho budou chválit, sbírat body. Je to opravdový výsměch všem našim občanům," míní litomyšlský zastupitel Radek Pulkrábek.

Od letošního ledna Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje snížila počet záchranářských posádek, které vyjíždějí k pacientům s lékařem. Skončily výjimky pro práci přesčas ve zdravotnictví a lékařů je málo.

Já nic, říká hejtman

O lékařskou posádku přišli i v Lanškrouně a v Přelouči. Litomyšl si svou kompletní posádku uhájila, ovšem šéf záchranky lékaře z Litomyšle zatím přesunul jinam. Hejtman upozorňuje, že s tím nemá nic společného.

"Rada kraje ve vztahu k Litomyšli žádné usnesení nepřijala. Trvali jsme na zachování záchranné služby v původním rozsahu," uvedl Netolický. Dodal, že šéf záchranky má prověřit možné nasmlouvání externistů k pokrytí služeb. Jedná se podle něj o odborný, nikoliv politický problém.

Jenže v Litomyšli se už hejtmanovi moc nevěří. "S ohledem na loňské zrušení pediatrie a následně porodnice v Litomyšlské nemocnici, které bylo způsobeno právě rozhodnutím krajských politiků, je toto hejtmanovo tvrzení výsměšné," uvedl Petr Lněnička z Litomyšle.

Vedení Pardubického kraje před rokem oznámilo, že spustí restrukturalizaci nemocnic, přičemž uzavření dětského oddělení a porodnice v Litomyšli mělo být jen prvním z řady kroků.

Jenže pak krajští politici zjistili, že by to narazilo na odpor veřejnosti a oni by neprosadili plánované spojení pěti nemocnic do jedné firmy. A tak nepopulární kroky odložili na neurčito.

V Litomyšli se ale od té doby cítí poškozeni. Vypadá to totiž tak, že nepopulární restrukturalizace nemocnic v Litomyšli začala a také skončila. "To je subjektivní komentář, který nebudu hodnotit," reagoval na to náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL).

"Myslím, že není správné, aby restrukturalizace postihla jen naši nemocnici," uvedl Kortyš.

Vítězslav Novohradský, místopředseda krajské ČSSD a zástupce ředitele záchranné služby, soudí, že Litomyšl se měla ozvat kvůli nemocnici, a ne až nyní.

"Kde byli, když se zavíralo dětské oddělení a porodnice? To bylo mnohem důležitější, záchranka svoji práci plní svědomitě a nevidím žádný profesní, odborný problém," uvedl Novohradský.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

Nožem jsem se bodl sám, bránil zraněný obžalovanou matku přítelkyně

Nůž značky Gerlach 1760, se kterým lupič přepadl trafiku v Mariánských Lázních...

Za bodnutí dceřina přítele hrozí ženě ze Svitav až 18 let vězení. Poškozený však její vinu na žalovaném pokusu o vraždu...

Novinka v elektrárně. Posun a vykládku vagonů s uhlím zařídí robot

Nový systém ve chvaletické elektrárně vysypává jednotlivé kontejnery naložené...

Chvaletická elektrárna přechází na nový systém vykládání uhlí. Jako první v České republice bude posun a vykládání vozů...

I přes lákadlo milionů z Unie pardubičtí radní neprosadili plán dopravy

Naostro začnou trolejbusy po nových tratích jezdit od neděle.

Nové trolejbusové tratě, zastávky, točny, ale také nákupy nových strojů či stavby cyklostezek a lávek. Vše za podpory...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz