Zastupitelé s velkorysým plánem souhlasili kvůli tomu, že firma zaměstnává místní občany. (Ilustrační snímek)

Zastupitelé s velkorysým plánem souhlasili kvůli tomu, že firma zaměstnává místní občany. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Litomyšl daruje firmě pozemek za miliony. Změny zákona si nikdo nevšiml

  • 1
Pozemek odhadem za čtyři miliony korun chtějí litomyšlští zastupitelé zdarma věnovat dánské společnosti Cimbria HMD. Ta plánuje v průmyslové zóně rozšířit svůj podnik. Politiky k tomuto rozhodnutí přiměla změna zákona, která firmě prý neočekávaně zvýšila náklady.

Za nákup pozemku od města musí v Litomyšli každý zaplatit. Tedy - s jednou výjimkou. Bude první a podle tamních politiků také poslední.

Společnost Cimbria HMD, která v Litomyšli zaměstnává 60 lidí, zřejmě dostane zdarma hektar a půl v tamní podnikatelské zóně na druhou fázi stavby svého nového podniku. Zastupitelé ji tak chtějí odškodnit za to, že novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu chystanou investici nečekaně prodražila o deset milionů korun.

Litomyšl na oplátku dostane záruku, že firma v druhé fázi zvýší počet svých zaměstnanců o padesát lidí. "Byla hrozba, že půjdou do jiné lokality," uvedl starosta Litomyšle Michal Kortyš. Ve hře prý byla Polička nebo Česká Třebová.

Počátek všech potíží: sluneční elektrárny

V minulých letech investoři po celé zemi kupovali pozemky, nechali je vyjmout z půdního fondu a nasázeli na nich solární panely. Poslanci se proto rozhodli prudce zvýšit cenu za vyjmutí z půdního fondu.

V Litomyšli si ale novely zákona nikdo nevšiml. Ani politici, ani úředníci, a dokonce ani dánská společnost. Účinnost zákona byla přitom odložena o rok.

"Neměli jsme tu informaci, ani my, ani ta firma, ani projektant. Za vyjmutí z půdního fondu se platilo 60 korun za metr, dělali si to stavebníci sami, nikdo netušil, co nastane," uvedl Michal Kortyš.

Vyjmutí pozemků stojí tím víc, čím je půda kvalitnější. A kolem Litomyšle je ta nejlepší. "Neměli jsme informaci, že to zdražení bude tak obrovské, nyní je to tisíc korun za metr. Kdybychom to na podzim 2010 věděli, tak to vyjmeme celé," uvedl místostarosta Litomyšle Radomil Kašpar.

Nakonec firma za pozemek na první část podniku v zóně zaplatí. Na jeho rozšíření chce město společnosti věnovat hektar a půl v ceně kolem pěti milionů s tím, že sítě si bude muset společnost vybudovat sama. Místostarosta Radomil Kašpar odhaduje výsledný bonus pro firmu na částku kolem čtyř milionů korun, firma to vidí jinak.

"Bude to podstatně méně. Je to pseudozadarmo. Musíme vybudovat inženýrské sítě, což nás bude stát několik milionů," uvedl ředitel společnosti Cimbria HMD Josef Kolář.

"Pomůžeme jim. Je to slušný podnik."

Třebaže zastupitelé v letošním rozpočtu museli spolknout tvrdé škrty, s velkorysým plánem souhlasili. Z obav o pracovní místa. "Přikláněl bych se k tomu návrhu. Je to práce pro 60 současných pracovníků plus 50 nových. Tento podnik nic neznečišťuje, nikomu nepřekáží a zaměstnává naše občany, kteří jsou vysoce kvalifikovaní," uvedl Vítězslav Hanzl.

Teď čeká město na rozhodnutí dánské firmy, zda nový podnik skutečně postaví. Radní slibují, že ve smlouvě bude vše ošetřeno tak, že pozemek společnost získá zdarma jedině v případě, že splní své sliby včetně toho, že zaměstná dalších 50 lidí.

Pokud jde o zbývající pozemky v zóně, které novela zákona také prodražila, žádné slevy a pozemky zadarmo další investoři prý nedostanou. A navíc: "Už tam ani nebude moc prostoru, kde stavět," uvedl místostarosta Litomyšle Vojtěch Stříteský.

A to je svým způsobem tečka za příběhem litomyšlské podnikatelské zóny, od které radní čekali trochu víc, než je dosavadních 80 nových pracovních míst. "Líbilo by se nám samozřejmě také, kdyby tu byly stovky pracovních míst, ale to se prostě nepodařilo," uvedl Radomil Kašpar.