Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zámek a pece. Spojenectví Litomyšle a Ostravy má přilákat více turistů

  11:15aktualizováno  11:15
Představitelé Litomyšle se dohodli s vedením sdružení Dolní oblast Vítkovic na tom, že budou k návštěvě lákat turisty společně. Spojuje je architekt Josef Pleskot, který je podepsán pod revitalizací Vítkovických železáren i obnovou památek v Litomyšli.

Do ostravské Dolní oblasti budou lákat i v Litomyšli. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Je to nové a překvapivé spojenectví. Litomyšl a Vítkovice. Renesance a ocelové město. Sgrafita a vysoké pece.

Vítkovické železárny jsou technickou památkou starou necelých dvě stě let, která nyní prochází velkorysou revitalizací. Litomyšl je živé město s majestátním renesančním zámkem zapsaným na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, jehož okolí prošlo oživením za 400 milionů korun

„Myslím, že nás spojuje způsob, jak přistupovat k záchraně a rekonstrukci památek. Tedy nezatěžovat je do budoucna obrovskými náklady na provoz a zároveň dělat architekturu moderní a elegantní,“ řekl výkonný ředitel sdružení Dolní oblast Vítkovice Petr Koudela.

Litomyšl i Vítkovice mají jeden hlavní cíl - společně přilákat více turistů. „Pro začátek bychom zkusili společnou prezentaci jako protikladných měst. Pro domácí cestovní ruch to můžeme nabídnout i jako výlet za architekturou Josefa Pleskota,“ uvedla mluvčí Litomyšle Michaela Severová.

Ostravské ocelové město si prohlédnou za rok statisíce lidí, stalo se nejnavštěvovanější technickou památkou v zemi. Litomyšl i přes zápis na seznam UNESCO v roce 1999 čekala na příliv turistů marně. Po obnově zámeckého návrší z peněz Evropské unie už dorazili. Zatímco v roce 2012 přišlo na zámek 27 tisíc turistů, loni jich bylo přes 51 tisíc.

V obou městech nelze přínos architekta Josefa Pleskota přehlédnout. Tvůrce revitalizace průmyslového areálu Vítkovických železáren obdržel loni Cenu Architekt roku za návrh centra Svět techniky v Ostravě.

V Litomyšli je podepsán pod úpravami panelového sídliště, břehu Loučné, pod rekonstrukcí zámeckého pivovaru, předzámčí či muzea. Nejde ale jen o Pleskota, ve Vítkovicích, ale i v Litomyšli dostávají šanci také další cenění architekti.

Spolupráce Vítkovic a Litomyšle by neměla skončit jen rozdáváním prospektů oceláren v Litomyšli a zámeckého areálu v Ostravě. Jednou z možností je nabízet turistům výpravu po ose Praha, Litomyšl, Ostrava, Krakov. Tři města UNESCO, jednou ocelové město. „Máme chuť rozpohybovat cestovní ruch, chtěli bychom tuto možnost nabízet cestovním kancelářím, ale jsme teprve na začátku,“ uvedl Petr Koudela.

Obě města věří, že mohou zaujmout děti. „Myslíme si, že stále více lidí cestuje s dětmi, že děti určují, kam pojedou celé rodiny,“ řekla Severová.

Co nabízejí Litomyšl a Vítkovice

Litomyšl: Desetitisícové město s půvabným náměstím a bohatým kulturním životem a památkami, mezi nimiž vyčnívá zámecký areál zapsaný v roce 1999 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Po revoluci se městu podařilo postupně nejenom opravit památky, ale přilákat řadu renomovaných architektů. V tomto kontextu se dokonce hovoří o litomyšlském zázraku. Josef Pleskot navrhl obnovu zámeckého pivovaru, architekt Zdeněk Fránek Nový kostel, krytý bazén od Antonína Nováka získal titul stavba roku 2011 a nové Klášterní zahrady se staly nejnavštěvovanějším dílem moderní architektury v Litomyšli.

Ostravská Dolní oblast Vítkovice: Jde o největší tuzemský brownfield, pro který se povedlo najít nové využití po vyhasnutí vysokých pecí.

V březnu 2012 byla otevřena opravená Vysoká pec č. 1, v květnu multifunkční aula Gong vybudovaná z plynojemu a v říjnu Malý svět techniky. Loni v září přibyl Velký svět techniky, poté nástavba Vysoké pece č. 1 s kavárnou a vyhlídkou na město.

Nová budova Světa techniky se zrcadlovou fasádou, v níž se podle představ architekta Pleskota odrážejí staré industriální památky, získala titul Stavba roku ČR 2014 díky hlasování veřejnosti z celé země - vybralo ji 22 tisíc lidí. Proměna bývalého hutního závodu i sousedního Dolu Hlubina bude dál pokračovat.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Kelti v našem filmu mohou působit drsněji, říkají tvůrci z archeoparku

Film Allar přibližuje život Keltů. Na snímku Václav Dušek v roli druida.

Zájemce o život Keltů bude lákat do Nasavrk na Chrudimsku nový film. Jednadvacetiminutový hraný snímek s názvem Allar...

U pardubické arény vzniklo nové parkoviště pro návštěvníky akcí

Vjezdu na parkoviště u Tyršových sadů brání několik velkých kamenů. Řidiči tak...

Návštěvníci pardubické Tipsport areny řeší už roky jeden zásadní problém. Nemají kde zaparkovat před hokejem nebo...

Kardinála Berana doprovodí na poslední cestě starokladrubští vraníci

Starokladrubští vraníci jsou na vystupování na veřejnosti zvyklí, často cestují...

Přímými účastníky sobotního procesí, které uctí kardinála Josefa Berana, jehož ostatky se po téměř padesáti letech...

Najdete na iDNES.cz