Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nebude potřeba hledat drobné. Lístek na MHD zaplatí univerzální karta

  8:05aktualizováno  8:05
V Pardubicích by se v září měly na pěti frekventovaných zastávkách objevit jízdenkové automaty, u nichž bude možné platit bezkontaktně. Od příštího roku by mělo být ve spojích MHD možné platit klasickou bezkontaktní bankovní kartou, a to nezávisle na tom, u jaké banky má cestující účet.

Pardubická karta zůstane v platnosti a bude potřeba v případě, že lidé využívají časové jízdenky. Pro občasné svezení nebo potřeby turistů bude možné využít bezkontaktní platební kartu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Pardubice se tak připojí k Liberci, Plzni a Brnu, kde už bezkontaktní nákup jízdenky existuje, Praze a Hradci Králové, kde se právě testuje pilotní projekt.

Podle plánu by tak časem mělo být možné jedinou kartou platit nejen v obchodech a na přepážkách, ale i v MHD, linkových autobusech a na železnici.

Podle původního záměru chtěl i pardubický dopravní podnik v současné době testovat platbu bezkontaktní bankovní kartou přímo ve spojích MHD, a to na nočních linkách.

Nakonec ale od tohoto projektu upustil, v současnosti už totiž vzniká zadávací dokumentace na modernizaci odbavovacího systému pro cestující v MHD v Pardubicích. U něj bude přijímání bezkontaktní bankovní karty samozřejmostí. Bezkontaktní kartou bude možné platit ve všech spojích, a to podle plánu příští rok.

„Chceme kompletně vylepšit systém odbavení cestujících v návaznosti na spolupráci s Hradcem Králové. Náklady by se měly pohybovat mezi 25 až 30 miliony korun,“ řekl ředitel Dopravního podniku města Pardubic Tomáš Pelikán.

„Testovací pilotní projekt na platbu bezkontaktní bankovní kartou přímo ve spojích nám v tuto chvíli přišel již zbytečný a raději jsme prostředky investovali do modernizace jízdenkových automatů, u nichž bude možné hradit nákup jízdních dokladů pomocí bezkontaktní bankovní karty,“ uvedl Pelikán.

Pro časové jízdenky zůstane Pardubická karta

Umístěny budou tak, aby pokryly nejvytíženější místa ve městě, jako je například Masarykovo náměstí, hlavní nádraží a Polabiny. Modernizace jízdenkových automatů vyjde asi na 900 tisíc korun.

Do konce letošního roku by měl vzniknout i speciální Smart kiosk, který bude umět dobíjet elektronickou peněženku na Pardubické kartě, všechny druhy časových jízdenek a taktéž bude umět platby prostřednictvím bezkontaktní karty. Dále bude sloužit jako informační terminál. Jeho cenu Pelikán odhaduje na 650 tisíc korun.

Stávající Pardubické karty zůstanou v platnosti i po modernizaci. Budou sloužit především cestujícím, kteří si na ně budou chtít nahrát časové jízdenky. „Banky nám neumožnily na čip platební karty nahrát informace nutné k fungování časových jízdenek. Takhle daleko ještě nejsme,“ řekl Pelikán.

Bezkontaktní platbu tak využijí hlavně cestující, kteří by si jinak museli koupit klasickou papírovou jízdenku, nebo ti, kteří na Pardubické kartě používají pouze funkci peněženka. Pokud někdo náhodou platební terminál aktivuje pomocí bankovní karty, kterou bude mít schovanou třeba v kapse u bundy, neměl by o peníze přijít. Nejdříve totiž bude nutné navolit typ jízdenky, až potom se bude přikládat karta.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Za podvodné e-shopy soudí dva muže. Lidé jim poslali přes pět milionů

Obžalovaný Petr Blažek se svým obhájcem.

Krajský soud v Pardubicích začal projednávat rozsáhlé podvody, z nichž jsou obžalovaní dva muži z Přelouče. Podle spisu...

Najdete na iDNES.cz