Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U pardubického nádraží vzniknou čtyři stovky parkovacích míst zdarma

  17:00aktualizováno  17:00
Pardubice zřídí v areálu bývalého lihovaru asi 400 nových parkovacích míst, která budou pro řidiče zdarma. Město reaguje na to, že majitelé marketu Albert chtějí lidem zakázat parkovat u jejich obchodu.

Parkoviště v areálu lihovaru vznikne také proto, aby lidé nemuseli parkovat na pozemku u Alberta. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Řidiči budou moci poprvé prvního dubna nechat nedaleko pardubického vlakového nádraží zadarmo své auto. Nepůjde přitom o žádný aprílový žert. Radní chtějí parkovištěm v lihovaru kompenzovat možný budoucí úbytek parkovacích pozic u supermarketu Albert.

Společnost Sallerova výstavba, vlastnící parkoviště u hypermarketu Albert, plánuje část parkoviště pro volné stání uzavřít. "Hledali jsme možnost, jak rozšířit parkovací plochy v lokalitě u vlakového nádraží," uvedl náměstek pardubické primátorky Michal Koláček, podle kterého firma chce kapacitu parkoviště u Albertu snížit zhruba o 230 míst.

Provozovatel obchodního komplexu chtěl letos v lednu původně celé parkoviště zpoplatnit. Poukazoval přitom na to, že jejich plochu využívají lidé, kteří na parkovišti odstaví na celý den své auto a vyrazí vlakem do práce v Praze.

"Na parkovišti u našeho obchodního centra se dlouhodobě potýkáme s problémem odstavených vozidel. Jde o desítky až stovky aut, které každodenně blokují parkoviště. Zákazníci našeho centra musí složitě hledat volné místo, snižuje to jejich pohodlí a mnohé to může i od nákupu odradit," uvedl mluvčí společnosti Saller Group Jan Rödling.

Firma začala lidem rozdávat za stěrače upozornění, že na parkovišti se bude platit. Nakonec od toho ale musela ustoupit. Podle radnice na to neměla společnost právo, protože pozemek je veřejnou komunikací.

Firma teď usiluje o to, aby mohla aspoň část parkovacích míst vymezit pouze pro své zákazníky. Radní doufají, že nově zřízené parkoviště je od toho odradí.

"Albert bude usilovat o zneveřejnění části parkoviště. My chceme, aby to odložili, aby nejdříve počkali, jaký bude mít nové parkoviště na dopravní situaci dopad. Máme příslib, že tak učiní," řekl Koláček.

Město si v bývalém lihovaru pronajalo 6 000 metrů čtverečních, na kterých může své auto odstavit až 395 řidičů. Momentálně se budoucí parkoviště připravuje. Zpevňují se plochy, malují se čáry, které vymezí jednotlivá místa a instaluje se osvětlení. Město majiteli pozemku zaplatí za pronájem pozemku 90 tisíc korun měsíčně.

"To jsou prakticky naše jediné náklady. Další jsou pak do značek, které řidiče na parkoviště upozorní," uvedl Koláček s tím, že město jedná o příspěvku na bezplatné parkoviště s vedením kraje a Českými drahami.

Parkoviště budou totiž hlavně využívat lidé, kteří na nádraží dojedou autem a dál pokračují vlakem. "Minimálně s krajem jsme u dohody na dobré cestě. Ovšem i kdybychom platili nájem sami, jasné je, že minimálně budoucí rok nebudeme na parkovišti vybírat žádný poplatek. Budeme ovšem hlídat, aby nám z toho lidé brzy neudělali vrakoviště," dodal Koláček.

Parkoviště vznikne na místě bývalého autobazaru, který ještě nedávno v bývalém lihovaru byl. "Vjezd na tuto plochu bude jak z ulice kapitána Bartoše, tak z ulice Palackého," upřesnil vedoucí odboru dopravy na pardubické radnici Vladimír Bakajsa.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Hejtman chce zastavit výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Nemocnice v Pardubicích.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby...

Bojiště u Králík ožije tanky i gripeny, Cihelna tu bude už po jednadvacáté

Historická technika během přehlídky.

V Králíkách začíná v pátek Cihelna 2018, už 21. ročník vojensko-historické akce, připomínající obranu státu v minulosti...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz