Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidem v Hlinsku chybí dobré silnice, zaměstnavatelé a učiliště

  13:50aktualizováno  13:50
Vedení Hlinska vyzvalo obyvatele, aby jim v úterý odpoledne přišli říct, co jim ve městě vadí nebo chybí. Hlavní témata jsou jasná - problémy s nezaměstnaností, rozbitými silnicemi nebo s bydlením. Lidé mohou své názory říct od 17ti hodin v Orlovně.

Obyvatele Hlinska trápí špatné silnice a málo práce | foto: Michal Klíma, MAFRA

Největším problémem bude zřejmě nezaměstnanost, která se v Hlinsku pohybuje kolem dvanácti procent. "To je pro pro nás největší problém. Kvalifikovaných míst pro středoškoláky a vysokoškoláky je málo," řekla Křivanová.

Dá se očekávat, že se do Orlovny přijdou na možnosti nového zaměstnání zeptat zejména nedávno propuštění zaměstnanci Ety. Ovšem město pro ně moc pozitivních zpráv nemá. "Je to začarovaný kruh. Ze středních škol nám tu zbylo jen gymnázium. Tito studenti pak odcházejí na vysoké školy a do Hlinska už se nevracejí. Takže nám město stárne," posteskla si starostka.

Tady se ale jisté řešení nabízí. Město začalo jednat s Hospodářskou komorou a chrudimskou průmyslovkou o přesunutí některé větve učebního oboru do Hlinska.

"V době úbytku studentů nemůžeme ani pomýšlet na to, že by tady vznikla nová škola, ale učební obor by nám tady moc pomohl," řekla Křivanová.Studenti jinak utíkají na studia a učební obory do Poličky, Žďáru nad Sázavou nebo Havlíčkova Brodu.

Hlinsko právě připravuje rozpočet

Postěžovat si možná přijdou i zástupci sportovců. Jsou to právě sportovní kluby, které si děti vychovávají do deváté třídy. Když se děti rozprchnou, tyto kroužky opouštějí a oddílům ubývají členové a talentovaná mládež. "Učňák citelně chybí. Když tady kluci mohli studovat, byli na internátu, byla základna široká, teď je pravidlem, že se mladí cyklisté nevracejí," řekl šéf hlineckého cyklistického klubu Leoš Chvojka.

Dlouhodobým problémem jsou rozbité silnice. "Naším městem prochází silnice z Poličky na Havlíčkův Brod. V současné době se tato silnice opravila a na ty menší nemá Pardubický kraj, jako jejich majitel, peníze," řekla Křivanová.

Hlinsko pořádá diskusi s obyvateli města už potřetí. Když se začalo mluvit o problému s nekvalitní vodou, přišlo do Orlovny říci svůj názor kolem 350 lidí. Tlak veřejnosti byl tehdy tak veliký, že se podařilo uhájit zásobárnu vody na Hamrech. Ta se bude nyní opravovat a pro Hlinecké tak zůstane jejich voda zachována.

V Hlinsku nyní připravují rozpočet, proto si vedení města od diskuse s občany slibuje také případné náměty, co by bylo třeba v městě vylepšit, jak použít městské peníze a co případně do rozpočtu ještě zahrnout.Nejčtenější

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Vdávala se narychlo den po příjezdu tanků, rodina se bála stanného práva

Paní Jozífová se svými háčkovanými svatebními šaty z roku 1968.

Jsou to krásné šaty. Ostatně svatební. Sice tak nevypadají, ale jsou „dobové“. Navíc na jednu výraznou historickou dobu...

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Ilustrační snímek

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Bojiště u Králík ožije tanky i gripeny, Cihelna tu bude už po jednadvacáté

Historická technika během přehlídky.

V Králíkách začíná v pátek Cihelna 2018, už 21. ročník vojensko-historické akce, připomínající obranu státu v minulosti...

Najdete na iDNES.cz