Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Riziko povodní odhalí lidem nové interaktivní mapy

  8:15aktualizováno  8:15
O tom, že se i malý potůček umí proměnit v divokou řeku, která ničí a pustoší, se někteří obyvatelé kraje přesvědčili v posledních letech už několikrát. Jaké nebezpečí hrozí, si nyní na interaktivní mapě mohou prohlédnout i ti, kteří velkou vodu nezažili.

Na mapě rizikových povodňových území se nachází i toto prostranství v Hrochově Týnci, které voda zatopila naposledy loni v červnu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Chystáte se koupit pozemek a začít stavět? Zvažujete investici do bydlení, které chystají developeři? Nyní máte šanci si dopředu prohlédnout, zda na místě, které jste si vybrali, nehrozí povodně. Stačí nahlédnout do interaktivní mapy povodňových rizik.

„Jedním z cílů, proč vznikla, bylo určitě to, aby ji mohli využívat nejen odborníci, ale i lidé,“ uvedl Karel Drbal z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka.

Ten byl jednou z institucí, která se na vzniku mapy a datového systému podílela. Další je například Český hydrometeorologický ústav, na jehož stránkách je mapa lidem přístupná. Počátek vzniku mapy sahá do první dekády nového tisíciletí, zejména k povodním z roku 2002. Podle podmínek Evropské unie však vznikl model, který zobrazuje i extrémní situace.

„Ukazuje průtok povodně, který je dosažen nebo překročen nejen průměrně jedenkrát za pět, dvacet nebo sto let, ale i za pět set let,“ řekl Drbal.

Mapa by měla sloužit i obcím a městům. S její pomocí by měly regulovat snahy developerů, pokud by chtěli stavět na nevhodných místech, případně po nich požadovat další prvky, které před velkou vodou území ochrání.

Povodně v kraji

S lokálními záplavami se lidé v Pardubickém kraji setkávají téměř každý rok. Záplavy, které přišly v roce 2013, postihly zvláště Pardubicko a Chrudimsko. Voda poškodila například silniční mosty, propustky, vozovky, opěrné zdi a silniční svahy. Nejvíc byly poničené silnice v regionu Pardubic, Chrudimi, Holic, Hlinska, Luže, Přelouče, Třemošnice a Moravské Třebové. Jen na silnicích škody dosáhly 122 milionů korun. Povodně v kraji ale ničily i v roce 2006, kdy se voda vylila z koryt na mnoha místech. Velkou povodňovou událostí byl sesuv portálu tunelu na silnici I/35 u Hřebče na výjezdu k Moravské Třebové.

Povodňové mapy zájemci najdou na stránce http://cds.chmi.cz.

Stačí se podívat na mapu rizikových toků a také laik snadno zjistí, že v Pardubickém kraji může neplechu páchat nejen Labe, Orlice nebo Loučná, ale také mnoho menších toků, leckde dokonce potoků.

Ty se při povodních v posledních letech ukázaly jako velmi nebezpečné. Své zkušenosti s tím mají například v Dolních Ředicích, kdy voda zdejšího potoka Ředička zaplavila domy naposledy v červnu roku 2013.

„Než mi tehdy vpadla voda do sklepa, stačil jsem vyklidit jen mrazák. Tak jsem se hned vypravil pro čerpadlo do Pardubic, stálo 3 200 korun a fungovalo jen chviličku,“ sdělil pan František, jehož dům před rokem a půl voda poškodila.

Také Heřmanův Městec byl postižen povodněmi několikrát, obvykle se tu z koryt vylily menší říčky. „Jsou to toky, které mají na šířku maximálně jeden a půl metru, ale vylijí se i o tři až čtyři další metry,“ řekl starosta Heřmanova Městce Josef Kozel. Právě i rizika z relativně malého toku mohou lidé v interaktivní mapě dohledat.

V současné době je mapa povodňových rizik kompletní, ale neznamená to, že se nebude v budoucnosti měnit. Podle odborníků to není nutné dělat v intervalu jednoho roku, ale aktualizace by se postupně provádět měly.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

Další z rubriky

Auto přistálo v řece koly vzhůru, řidičku vytáhli svědci nehody

Řidička utopila peugeota v Divoké Orlici.

V korytě Divoké Orlice na Orlickoústecku skončil v neděli odpoledne osobní automobil Peugeot 106. Byl převrácený na...

Chrudim chce příští rok opravit prostor před vlakovým nádražím

Vizualizace přednádražního prostoru v Chrudimi.

Po obnově zanedbané čtvrti v Revoluční ulici chce Chrudim v příštím roce zkulturnit prostranství před vlakovým...

Pardubický kraj doplatí každému z dětí po zemřelé pacientce čtvrt milionu

(Ilustrační snímek)

Pardubický kraj vyplatí každému ze tří pozůstalých dětí ženy, která zemřela v roce 2006 po operaci v chrudimské...

Najdete na iDNES.cz