Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé z Pardubic se bojí cvičení afghánských pilotů, přibude i hluku

  13:57aktualizováno  13:57
Prázdninové mezinárodní cvičení pilotů pod hlavičkou NATO nedělá lidem z okolí pardubického letiště žádnou radost. Přibude hluku. Někteří obyvatelé se netají také obavami, jak se budou chovat za kniply helikoptér letci z Afghánistánu.
Vrtulník Mi-17

Vrtulník Mi-17 | foto: Daniel Hlaváč

Radovan Šmahel a Jan Ilič bydlí v Nemošicích, které jsou na dohled pardubickému letišti. Oba dva si stěžují na časté a hlasité lety vrtulníků nad svými domy.

"Ten randál je k nesnesení. Kazí nám to životy. Často doma řvu na děti jen kvůli tomu, jak jsem podrážděný z toho hluku," shodují se oba muži, kteří si stěžovali na rámus i na magistrátu.

Už za pár týdnů jim však bude ještě hůř. V červenci totiž začnou v Pardubicích pilovat obsluhování vrtulníků Mi-17 američtí a dokonce i afghánští piloti. Sami zástupci radnice přiznávají, že počet letů vrtulníků stoupne.

"Hrozný je, že právě v létě, kdy má člověk otevřená okna nebo je na zahradě, ještě rámusu přibude. Další věc je, že nikdo neví, co ti afghánští piloti provedou. Jejich výcvik v Kábulu probíhá tak, že instruktor má po ruce železnou tyč, aby je případně přiměl k uposlechnutí příkazu," uvedl Jan Ilič.

Radnice se cizinců nebojí

Jeho slova potvrzuje v článku týdeníku Euro, který se výcviku pilotů v Pardubicích věnoval, nejmenovaný vysoce postavený pracovník ministerstva obrany. Ovšem zástupci radnice prý žádné obavy ze cvičení nemají.

"O pobytu pilotů ve městě byla informována policie i strážníci. To by spolu s velmi přísnými bezpečnostními prověrkami, které američtí a především afghánští piloti absolvovali, mělo být zárukou, že přítomnost cizích vojáků nijak negativně neovlivní běžný život v Pardubicích," uvedl mluvčí radnice Ondřej Tušl.

Letů bude o desetinu víc

Primátorka Štěpánka Fraňková přiznává, že letů přibude. "Naše hlavní obava byla, aby výcvikem nebyli neúnosně obtěžovaní lidé, kteří bydlí v okolí letiště a na provoz vrtulníků si stěžují už dnes. Podle armády by se však toto stát nemělo. Zvýší se počet letových hodin vrtulníků, a to údajně o pouhých devět procent," řekla.

Výcvik by měl také dodržovat jasná pravidla. Létat se tak prý bude pouze ve všední dny s tím, že začne v pondělí v 10 a skončí v pátek ve 14 hodin.

Na druhou stranu kritici říkají, že si na letišti nikdo z pravidly letů moc hlavu neláme. "Zástupci armády nás slušně, ale důrazně upozornili, že letiště je stále vojenské," řekla Fraňková k pozici města vůči armádě.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Řidič zběsile ujížděl policii, na kolejích vůz otočil na střechu

Jízda bezohledného řidiče skončila v kolejišti.

Až dvousetkilometrovou rychlostí ujížděl policistům bezohledný třicetiletý řidič na Litomyšlsku. Jeho zběsilá jízda...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

Další z rubriky

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Města a muzea si připomínají výročí okupace v srpnu 1968

Vojska obsazují v srpnu 1968 Litomyšl.

Besedy, výstavy i vzpomínky na perzekuce. Města po celém Pardubickém kraji nejrůznějšími způsoby vzpomínají na...

Tisíce sportovců, ale i vědci, jdou dnes do akce. Park se otvírá

Olympijský park Pardubice

Minimálně dvanáct tisíc lidí, kteří si už pořídili hrací karty, mají dnešní datum vyznačené v kalendáři. Začíná totiž...

Najdete na iDNES.cz