Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé z Pardubic chtějí chránit stromy v Tyršových sadech vlastním tělem

  14:13aktualizováno  14:13
Už více než 1200 lidí podepsalo petici proti kácení čtyř set stromů v Tyršových sadech v Pardubicích. Ty mají padnout na podzim kvůli úpravám parku. Petice nepomohla a tak lidé plánují tvrdší akce. Až začne kácení, zřejmě se přivážou ke stromům aby tomu zabránili.

Tyršovy sady v Pardubicích | foto: Radek Kalhous, MAFRA

"Nevylučuji, že ve snaze zachránit park se aktivisté budou přivazovat ke stromům," uvedl pro agenturu ČTK krajský šéf Strany zelených Jiří Malík.

To, že zřejmě nemluví jen tak do větru, stvrdily počty lidí, kteří se proti kácení vyjadřovali v anketě MF DNES. Všichni v dopisech odsuzovali plány radnice a někteří oznámili, že jim hodlají aktivně bránit. Nesouhlasných reakcí byly desítky.

"Vykácet Tyrše je trestuhodný počin. Já myslím, že se lidé za to postaví. Kamarádi už plánují nechat se přivázat ke kmeni jednoho ze stromů. V tomhle je podpořím," napsal do redakce třeba David Jirout z Pardubic.

Vedení města se ústy náměstka Františka Brendla brání, že se jen snaží dát do pořádku léta zanedbaný park. Aby ukázali, že kácení není účelové, nechali si radní zpracovat i nezávislý posudek na projekt. Ten měl být odpovědí na už zmíněnou petici. "Zadání posudku vycházelo čistě ze znění petice. Měl se vyjádřit k rozsahu kácení v rámci koncepce, která byla stanovena. V závěru se konstatuje, že je odpovídající," uvedl Brendl.

Změny Tyršových sadů v Pardubicích počítají i s novými rybníčky.

Změny Tyršových sadů v Pardubicích počítají i s novými rybníčky

Změny Tyršových sadů v Pardubicích.

Změny Tyršových sadů v Pardubicích

Změny parku by měly odkrýt výhled na pardubický zámek ze Sukovy třídy.

Změny parku by měly odkrýt výhled na pardubický zámek ze Sukovy třídy

Projekt pod stůl neshodíme, říká radnice

Jenže jeho slova ani samotný posudek naštvané lidi neuspokojily. Spíše naopak. Například organizátor petice a bývalý šéf Krkonošského národního parku (KRNAP) Jiří Svoboda říká, že je město podvedlo.

"Posudek zkoumal totiž spíše zakázku a projekt než nějaké dopady vykácení stromů. Celé to na mě dělá dojem, že radní nás chtěli jen uchlácholit a udělali si to tak, jak potřebovali," uvedl Jiří Svoboda, který stál deset v čele KRNAPu.

S takovým výkladem náměstek Brendl nesouhlasí. Naopak udává argumenty, které mají potvrdit, že město se snaží o co největší komunikaci s nespokojenými lidmi.

"Proběhla veřejná projednávání projektu, připomínky jsme se snažili maximálním možným způsobem zapracovávat. Ani teď nechci s lidmi válčit. Stále jsme přístupni kompromisu mezi aktuálně plánovanými úpravami a požadavky lidí podepsaných pod peticí proti kácení stromů," uvedl Brendl.

Tyršovy sady v Pardubicích

Jenže zároveň hned jedním dechem dodává, že se rozhodně nechystá shodit pod stůl projekt na přestavbu sadů. A to hned ze dvou důvodů. Jednak jeho autoři vyhráli soutěž a také stavba musí začít letos, jinak Evropská unie nepošle slíbené peníze. "Na zásadní změny není čas. Neumím si představit, že bychom propásli šanci park konečně spravit," říká Brendl.

Spodní voda park bez stromů znehodnotí, namítají odpůrci

Odpůrci masivního kácení ale chtějí, aby se projekt od základu změnil. Jiří Svoboda totiž říká, že pokud se naplní, park bude nenávratně zničen a bude pro lidi neobyvatelný až třicet roků, než nové stromy opět narostou.

Upozorňuje i na to, že po kácení se zvedne hladina spodní vody a sady budou zřejmě podmáčené. "Projekt je pro Pardubice zcela nevhodný. Za takové peníze tolik škody," říká Svoboda, podle kterého by se projekt dal předělat během pár měsíců.

Přeměněné centrum Pardubic s Tyršovými sady

Přeměněné centrum Pardubic s Tyršovými sady

Přeměněné centrum Pardubic s Tyršovými sady

Přeměněné centrum Pardubic s Tyršovými sady

Jenže tomu se radní budou bránit. Celá situace tak skutečně spěje k tomu, že se dřevorubci mohou v parku dočkat odporu. "Stále věřím, že najdeme nějaký kompromis. My, jako občanské sdružení, budeme chtít s radnicí ještě jednat. Podle mě je to lepší cesta než vázání se ke stromům," uvedl Jan Linhart z Klubu přátel Pardubic.

"Pokud někdo chce zachovat park v podobě, kdy se v létě zarostlá zákoutí stávají skrýšemi bezdomovců, v zimě cesty rozmáčenými bažinami a celoročně přestává být po setmění bezpečným místem, pak říkám, že to je daleko za kompromisem, ke kterému jsme ochotní," dodal Brendl.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

Nožem jsem se bodl sám, bránil zraněný obžalovanou matku přítelkyně

Nůž značky Gerlach 1760, se kterým lupič přepadl trafiku v Mariánských Lázních...

Za bodnutí dceřina přítele hrozí ženě ze Svitav až 18 let vězení. Poškozený však její vinu na žalovaném pokusu o vraždu...

Vichr na Svitavsku sroloval plechovou střechu mlýna, hasiči ji strhli

V Městečku Trnávka hasiči likvidovali následky silného větru, který utrhl...

Hasiči v neděli po poledni zasahovali v obci Městečko Trnávka na Svitavsku, kde se utrhla střecha mlýnu. Srolovaný...

Návštěvy pacientů v nemocnicích jsou opět povoleny. Chřipka ustoupila

Nemocnice v Pardubicích

Generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje ukončil zákaz návštěv hospitalizovaných pacientů, který platil kvůli...

Najdete na iDNES.cz