Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé z Dolní Moravy se bojí, že jim elektrárna zničí adrenalinový park

  15:10aktualizováno  15:10
Šest vhodných lokalit pro výstavbu přečerpávacích vodních elektráren za zhruba dvacet až třicet miliard korun vytipovalo v celé zemi ministerstvo průmyslu a obchodu. Mezi nimi je i Velká Morava, která je místní částí obce Dolní Morava. Obyvatelé jsou plánem zděšení a tvrdí, že je o záměru nikdo neinformoval.

Přehrada Dlouhé Stráně. Podobně by mohla vypadat také stavba poblíž Dolní Moravy. | foto: Petr ŽižkaMF DNES

Někteří starostové možnost vítají jako možný zdroj příjmů, jiní jsou proti. Do druhé skupiny patří i provozovatelé nového největšího adrenalin parku v Dolní Moravě.

Vytipovaná místa pro elektrárny

Přečerpávací vodní elektrárny by mohly vyrůst v oblasti Smědavy v Jizerských horách, v Červené jámě a Šumném v Krušných horách, na Spáleném vrchu a Velké Moravě v Jeseníkách nebo ve Slavíči v Beskydech. Záleží ale jen na investorech, zda je postaví všude.

"Tak to mne tedy udivuje. Říkáte, že se tu má stavět elektrárna? O tom opravdu vůbec nic nevím," reagoval na dotaz MF DNES starosta Dolní Moravy Ladislav Janočko. Obec podle něj nekontaktovalo ani ministerstvo, ani Pardubický kraj, ale ani firma, která výběr prováděla.

"Asi by to měla být základní slušnost, přijít se zeptat na úřad, pokud chci něco někde stavět," dodal starosta.

Projekt mají platit soukromí investoři

Za nepříjemné překvapení považuje zprávu také obchodní ředitel nově vzniklého největšího adrenalin parku v České republice Martin Palán. "Nikdo nám nic neřekl. Já osobně si myslím, že jde o názornou ukázku toho, jak se věci řeší bez znalosti místa, prostředí a všech okolností od zeleného stolu," zlobí se ředitel.

Všechny atrakce, které se za obrovské peníze v areálu vybudovaly, jsou tak podle něj nyní v ohrožení.

Dobrodružná věž s lezeckou stěnou a rampou pro skoky ze třináctimetrové výšky.
Nová bobová dráha v Dolní Moravě dlouhá 1,2 kilometru.

Letní bobová dráha a adrenalinová věž s lezeckou stěnou a rampou pro skoky třináctimetrové výšky jsou nyní kvůli plánovaným stavbám v ohrožení.

Ministerstvo má však o vhodných lokalitách jasno. A trvá na tom, že Velká Morava k nim rozhodně patří. "Jsou lokality, kde by bylo technicky i realisticky možné tyto elektrárny postavit," stojí si za svým mluvčí ministerstva Jiří Sochor. Podle něj bude ministerstvo projekt pouze autorizovat, financovat jej mají soukromí investoři.

Tím, že se Velká Morava dostala na ministerský seznam, byl překvapený i pardubický krajský radní pro regionální rozvoj Miroslav Stejskal.

"Pokud vím, krajský úřad nikdo nekontaktoval. Nějak tomu nerozumím," krčí rameny a upozorňuje na dokument nazvaný Program rozvoje Pardubického kraje, který byl přijat již v roce 2006.

V ohrožení jsou atrakce adrenalinového parku

Vloni v prosinci kraj navíc podpořil projekt na další rozvoj turistického ruchu akciové společnosti Sněžník nazvaný Pohoda na horách - pod střechou Evropy.

"Ani v jednom dokumentu se samozřejmě nepočítá s ničím, co by se mělo byť jen vzdáleně podobat jakékoli elektrárně. O to víc mne udivuje, že se s námi opravdu nikdo nepokusil spojit," přiznává.

Pokud by ke stavbě technického unikátu ve Velké Moravě skutečně došlo, byla by to pro celou Dolní Moravu obrovská rána. "Všechna sportoviště i další atrakce, které se tu za obrovské peníze vybudovaly, by přišly vniveč. A to skutečně nemá logiku. Doufám, že tenhle plán zůstane jenom na papíře," doufá Palán.

Horské středisko na pomezí Pardubického a Olomouckého kraje postupně buduje soukromá společnost Sněžník, která tu hodlá investovat zhruba miliardu korun. Z celkové částky už profinancovala téměř 700 milionů. Vedle 1 200 metrů dlouhé a pozoruhodných 80 metrů široké sjezdovky, sáňkařské dráhy a čtyřsedačkové lanovky je tu od začátku července v provozu také lanový park a letní bobová dráha.
Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...

Hotel můžeme nabídnout migrantům, hrozí majitel radnici

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

V Chrudimi vygradoval spor o dostavbu hotelu Bohemia mezi městem a firmou Homa holding, která jej vlastní. Město chce...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Další z rubriky

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...

Lodní kontejner slouží jako prodejna na vesnici a u lidí má úspěch

V Květné u Poličky funguje obchod, který má netradiční podobu, ale sází na...

Už řadu let mizí z nejmenších vesnic venkovské prodejny. S receptem na krachující obchody teď možná přišli v Květné na...

Novinka v elektrárně. Posun a vykládku vagonů s uhlím zařídí robot

Nový systém ve chvaletické elektrárně vysypává jednotlivé kontejnery naložené...

Chvaletická elektrárna přechází na nový systém vykládání uhlí. Jako první v České republice bude posun a vykládání vozů...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz