Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cesta do Kunětic: nehod přibývá, skutečné řešení je v nedohlednu

  13:44aktualizováno  14:44
Nehody cyklistů na trase z Pardubic do Kunětic nejsou ničím výjimečným. Naposledy na úzké silnici zemřela před týdnem třiačtyřicetiletá žena. I proto veřejnost volá po snížení rychlosti v nebezpečném místě. S tím musí souhlasit policie.

Příbuzná cyklistky, kterou před týdnem zabilo u Kunětic auto, zapalovala v pátek na místě tragédie svíčky. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Prosinec 2013: smrtelná nehoda cyklistky. Květen 2014: srážka cyklisty s autem. Červen 2014: lehce zraněný cyklista. Duben 2015: dva sražení cyklisté.

A nakonec 4. červenec 2015: řidič autem zabil cyklistku a těžce zranil sedmiletého chlapce.

Nehod na tomto místě u Kunětic přibývá,

Nehod na tomto místě u Kunětic přibývá,

Pohled do policejních statistik dokazuje, že křížení oblíbené cyklostezky a silnice mezi Ráby a Kuněticemi je pro cyklisty nebezpečné. Ani cesta po silnici od stezky do Kunětic není právě nejbezpečnější místo pro rodinný výlet na kole.

Bojí se tam i starostka

„Dlouho jsme s manželem jezdili po stezce k Rábům, a pak jsme pokračovali do Kunětic. Měli jsem ten výlet rádi. Ale poté, co jsme tam byli několikrát svědky nebezpečných situací, už tam vůbec nejezdíme. Bojíme se,“ uvedla Hana Herzánová z Pardubic.

„Také se tam bojím, a to jedu třeba jen kousek do práce,“ říká starostka Kunětic Jana Šilarová, která chce po poslední tragické nehodě znovu obnovit jednání o snížení rychlosti na úzké silnici.

„Že se tam před pár týdny namalovaly pruhy, přidalo se pár značek a dala se tam doporučená sedmdesátka je sice pěkné, ale vlastně k ničemu. Lidé tam budou jezdit dál rychle. Domluvila jsem alespoň s policií, aby tam více hlídkovala,“ uvedla Šilarová.

Potíž je v tom, že prosadit snížení rychlosti není vůbec jednoduché. Šéf pardubického odboru dopravy Vladimír Bakajsa by s tím prý žádný problém neměl. Podle něho se ovšem zatím žádné oficiální jednání na toto téma nekonalo.

„Starostka Šilarová sice tenhle zájem má, ale první se musí dohodnout s majitelem silnice, kterým je kraj, a ten u nás musí o snížení zažádat,“ uvedl Bakajsa.

Vedoucí krajského odboru dopravy Ladislav Umbraun řekl, že by mu snížení rychlosti nevadilo, ale podle něj na všech dosavadních schůzkách byli proti policisté.

Jak snížit rychlost na silnici Ráby - Kunětice

O snížení rychlosti pro auta na úzké silnici usiluje například starostka Kunětic Jana Šilarová. Zatím ale neformální cestou. O změnu je nutné oficiálně požádat majitele silnici, tedy kraj. Ten by pak žádost, pokud ji uzná za opodstatněnou, měl předat na odbor dopravy pardubické radnice. Ten jako úřad obce s rozšířenou působností má poslední slovo. Předtím ovšem žádá o stanovisko Policii ČR, které není závazné, ale úředníci jej respektují.

Právě vyjádření policie je klíčové. Podle Bakajsy si žádný úředník nedovolí jít proti stanovisku policistů. „Proč bych to dělal? Vždyť policie je odpovědná za bezpečnost a plynulost dopravy, takže jejich vyjádření je pro nás klíčové. Proti němu se úředníci zpravidla nestaví,“ dodal.

Ve skutečnosti ale policie oficiální žádost o snížení povolené rychlosti dosud neobdržela, debaty o řešení situace u Kunětic se odehrávaly jen na neformálních schůzkách.

„I kdyby se tato žádost k policistům dostala, jejich vyjádření písemným stanoviskem nemá závazný charakter. Policisté se v říjnu 2014 souhlasně vyjádřili k návrhu umístění doporučené rychlosti 70 km/h a k dalším dopravně inženýrským opatřením,“ uvedla mluvčí Policie ČR Eva Maturová.

Zatím se tak zdá, že se situace na úzké silnici vzhledem k uzavírkám v Pardubicích bude spíše zhoršovat. „Fungujeme jako obchvat Pardubic,“ dodala Šilarová.
Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

U stadionu Zlaté přilby nabízí pardubická radnice k odkupu stovku parcel

Plochodrážní závod Zlatá přilba.

Ve Svítkově se chystá velký projekt pro výstavbu domů. Jen kousek od plochodrážního stadionu nabízí Nadace pro rozvoj...

Vzdor proti trase D35 u Litomyšle může přinést zdržení i zmar miliard

(Ilustrační snímek)

Lidé z Litomyšle a okolí se v pondělí mohli naposledy veřejně ozvat proti zamýšlené stavbě dálnice D35 kolem města....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz