Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cesta do Kunětic: nehod přibývá, skutečné řešení je v nedohlednu

  13:44aktualizováno  14:44
Nehody cyklistů na trase z Pardubic do Kunětic nejsou ničím výjimečným. Naposledy na úzké silnici zemřela před týdnem třiačtyřicetiletá žena. I proto veřejnost volá po snížení rychlosti v nebezpečném místě. S tím musí souhlasit policie.

Příbuzná cyklistky, kterou před týdnem zabilo u Kunětic auto, zapalovala v pátek na místě tragédie svíčky. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Prosinec 2013: smrtelná nehoda cyklistky. Květen 2014: srážka cyklisty s autem. Červen 2014: lehce zraněný cyklista. Duben 2015: dva sražení cyklisté.

A nakonec 4. červenec 2015: řidič autem zabil cyklistku a těžce zranil sedmiletého chlapce.

Nehod na tomto místě u Kunětic přibývá,

Nehod na tomto místě u Kunětic přibývá,

Pohled do policejních statistik dokazuje, že křížení oblíbené cyklostezky a silnice mezi Ráby a Kuněticemi je pro cyklisty nebezpečné. Ani cesta po silnici od stezky do Kunětic není právě nejbezpečnější místo pro rodinný výlet na kole.

Bojí se tam i starostka

„Dlouho jsme s manželem jezdili po stezce k Rábům, a pak jsme pokračovali do Kunětic. Měli jsem ten výlet rádi. Ale poté, co jsme tam byli několikrát svědky nebezpečných situací, už tam vůbec nejezdíme. Bojíme se,“ uvedla Hana Herzánová z Pardubic.

„Také se tam bojím, a to jedu třeba jen kousek do práce,“ říká starostka Kunětic Jana Šilarová, která chce po poslední tragické nehodě znovu obnovit jednání o snížení rychlosti na úzké silnici.

„Že se tam před pár týdny namalovaly pruhy, přidalo se pár značek a dala se tam doporučená sedmdesátka je sice pěkné, ale vlastně k ničemu. Lidé tam budou jezdit dál rychle. Domluvila jsem alespoň s policií, aby tam více hlídkovala,“ uvedla Šilarová.

Potíž je v tom, že prosadit snížení rychlosti není vůbec jednoduché. Šéf pardubického odboru dopravy Vladimír Bakajsa by s tím prý žádný problém neměl. Podle něho se ovšem zatím žádné oficiální jednání na toto téma nekonalo.

„Starostka Šilarová sice tenhle zájem má, ale první se musí dohodnout s majitelem silnice, kterým je kraj, a ten u nás musí o snížení zažádat,“ uvedl Bakajsa.

Vedoucí krajského odboru dopravy Ladislav Umbraun řekl, že by mu snížení rychlosti nevadilo, ale podle něj na všech dosavadních schůzkách byli proti policisté.

Jak snížit rychlost na silnici Ráby - Kunětice

O snížení rychlosti pro auta na úzké silnici usiluje například starostka Kunětic Jana Šilarová. Zatím ale neformální cestou. O změnu je nutné oficiálně požádat majitele silnici, tedy kraj. Ten by pak žádost, pokud ji uzná za opodstatněnou, měl předat na odbor dopravy pardubické radnice. Ten jako úřad obce s rozšířenou působností má poslední slovo. Předtím ovšem žádá o stanovisko Policii ČR, které není závazné, ale úředníci jej respektují.

Právě vyjádření policie je klíčové. Podle Bakajsy si žádný úředník nedovolí jít proti stanovisku policistů. „Proč bych to dělal? Vždyť policie je odpovědná za bezpečnost a plynulost dopravy, takže jejich vyjádření je pro nás klíčové. Proti němu se úředníci zpravidla nestaví,“ dodal.

Ve skutečnosti ale policie oficiální žádost o snížení povolené rychlosti dosud neobdržela, debaty o řešení situace u Kunětic se odehrávaly jen na neformálních schůzkách.

„I kdyby se tato žádost k policistům dostala, jejich vyjádření písemným stanoviskem nemá závazný charakter. Policisté se v říjnu 2014 souhlasně vyjádřili k návrhu umístění doporučené rychlosti 70 km/h a k dalším dopravně inženýrským opatřením,“ uvedla mluvčí Policie ČR Eva Maturová.

Zatím se tak zdá, že se situace na úzké silnici vzhledem k uzavírkám v Pardubicích bude spíše zhoršovat. „Fungujeme jako obchvat Pardubic,“ dodala Šilarová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Zájem o zemědělské obory roste, do učení míří více žáků

Soutěž jízdy zručnosti s traktorem s přívěsem pro studenty středních...

Na střední školy v Pardubickém kraji bylo letos podáno skoro 10 tisíc přihlášek. Z nich přibližně čtvrtina je na...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

VIDEO: Hledají se řidiči, kteří jeli kolem sraženého chodce v Krouně

Šipka u silnice směrem z křižovatky v Krouně na Poličku označuje místo nálezu...

Policie žádá o pomoc svědky nehody u Krouny na Chrudimsku. Stala se v sobotu 8. září deset minut před třetí hodinou v...

Najdete na iDNES.cz