Pomník rudoarmějce v Tyršových sadech v Pardubicích

Pomník rudoarmějce v Tyršových sadech v Pardubicích | foto: Magistrát města Pardubic

Lidé v Pardubicích hlasují o přesunu rudoarmějce, Rusům se to nelíbí

  • 52
Pardubická radnice uspořádala na svém webu anketu k prvním z kroků v rekonstrukci Tyršových sadů v centru města. Ptá se obyvatel, zda by se měl přesunout památník rudoarmějce u jednoho ze vstupů. Větší váhu ale nakonec mohou mít finance a nesouhlas Ruska.

Už teď se zdá, že názor lidí může být tím posledním, čím se bude vedení města řídit. Možná totiž samo rozhodovat nebude. Přesun si nepřejí i další "vlivná místa".

PRO PŘESUN

Při plánování rekonstrukce Tyršových sadů a vytváření nové podoby náměstí Republiky projektanti došli k návrhu uvolnit severní stranu náměstí a otevřít pohled na zámek, který by se stal pomyslnou hranou náměstí. Proto se uvažuje o přemístění sochy rudoarmějce. Ta se stává nežádoucí a necitlivou svým umístěním. Troufám si tvrdit, že její zachování v dané lokalitě, po provedení všech záměrů, výrazně negativně ovlivní vnímání návštěvníků. Hledání nové polohy pro tento objekt je jenom nacházení vhodnějšího pietního místa připomínky určité kapitoly dějin. Odbor hlavního architekta má připraveno několik variant nového, důstojnějšího umístění sochy, právě s důrazem na estetické, kompoziční a krajinné kvality tak náročného a citlivého projektu - přemístění památníku.

Petra Nacu, hlavní městská architektka

"Pomník je majetkem ministerstva obrany, a to se podle mých zpráv na případný přesun příliš netváří. Navíc máme i zprávy z ruského konzulátu a ten určitě nesouhlasí. V centru Pardubic totiž položilo život několik desítek rudoarmějců," řekla v pátek primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

A přidala i další argument, proč architekti se svým požadavkem v rámci rozsáhlé rekonstrukce zanedbaného parku zřejmě neuspějí. Peníze.

Přesun objemného díla by totiž podle prvních odhadů vyšel na miliony korun. "Určitě by to nebyly malé sumy v řádech desítek tisíc. K pomníku patří i masivní podstavec, takže by to byl docela problém," dodala Fraňková.

Vedení města bere v potaz také předvánoční debatu o možném stěhování díla sochaře Josefa Malejovského. Na ní se totiž ukázalo, jak moc je veřejnost proti přemístění vzpomínky na II. světovou válku.

"Každý režim, který přesouval pomníky, dělal chybu. Rudoarmějec by měl v Tyršových sadech zůstat," řekl na radnici při veřejné debatě historik František Šebek a sklidil za to hlasitý a dlouhý potlesk.

"Tak silný odpor lidí mě docela překvapil," řekla primátorka. Anketu na webu města však přesto radnice spustila. Hlasovat můžete také na iDNES.cz.

Na letošek plánovaná přestavba Tyršových sadů však už brzy vyvolá další ostrou debatu. Architekti totiž naplánovali další kontroverzní krok - kácení čtyř stovek stromů. A primátorka dobře ví, jak je to citlivé téma.

Měl by se pomník rudoarmějce v pardubických Tyršových sadech přesunout na jiné místo?

celkem hlasů: 2142

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 28. ledna 2011. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 1031
Ano
Ano 697
Je to jedno
Je to jedno 414

V parku a jeho okolí se chystá také dláždění promenády, stavba vodních prvků nebo dětských hřišť. (více o představeném projektu se dočtete zde)

PROTI PŘESUNU

Patřím k občanům Pardubic, kteří zastávají názor, že by se pomník osvobození neměl stěhovat. Argument, že je pomník na nedůstojném místě, považuji za kuriózní, účelově vynalézavý. Za více než padesát let, co tam stojí, to tak nikomu nepřipadlo a nepřipadá, až nyní útvaru hlavního architekta. Možná se mělo u vyjmenovávaných závad připsat, že pomníku vadí nejen trolejové vedení, ale také stožáry veřejného osvětlení… Vážnější je námitka, že pomník stojí v průčelí náměstí Republiky (že stíní zámku, považuji za hloupost). Myslím, že ve skutečnosti jde o podstatu pomníku. Každý pomník je vyjádřením potřeby jeho strůjců vyjádřit uměleckou (pietní) formou výsledky nějakého historického děje, nebo zvěstovat pocity či přesvědčení společnosti, je vyjádřením potřeby vytvořit nějaký lapidárně vnímatelný odkaz, "věčné poselství" budoucím generacím. Každý pomník je svým vznikem principiálně zasazen do prostředí,
v němž vznikl a s nímž má být vnímán, a tvoří s ním nedílný celek.

František Šebek, historik

,