Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé si na podzim kroužkováním vyberou zastupitele napříč stranami

  9:46aktualizováno  9:46
Metoda kroužkování umožní voličům v komunálních volbách zaškrtnout sympatické politiky napříč stranami. To může výrazně změnit osazení radnic. Neobvyklý bude i velký výběr. Například v Pardubicích kandiduje deset partají se slušnou šancí na úspěch.
Lidé budou pravděpodobně kroužkovat více, než v minulosti. Ilustrační foto

Lidé budou pravděpodobně kroužkovat více, než v minulosti. Ilustrační foto | foto:  Dan Materna, MAFRA

Při podzimních komunálních volbách může kroužkování udělat přímo bouři. Lidé totiž mohou při volbách na radnici rozdat tolik preferenčních hlasů, kolik má jejich obec zastupitelů. Navíc je možné vybírat lidi z různých stran. To vše dohromady může znamenat totální výměnu garnitur na mnoha radnicích.

"Dá se čekat, že lidé půjdou stejně jako v parlamentních volbách po změně. Navíc je nutné počítat s tím, že změna se při komunálních volbách bude prosazovat ještě mnohem snadněji než ve volbách do Sněmovny," uvedl lídr Sdružení Pardubáci František Brendl.

Možnost vytvoření vlastního zastupitelstva není ničím novým. Ne všichni ji však v minulosti využívali. Hlavně ve větších městech, kde kandidáti nejsou tak známí, se dříve volilo hodně stranicky. To se nyní zřejmě změní. Někteří politici se na to doslova těší.

"Pevně věřím, že lidé nebudou koukat na to, kdo je z jaké strany, ale na to, jestli je daný kandidát osobnost a zda už něco v životě dokázal. Přeji si, aby lidé co nejvíce a hlavně pečlivě vybírali," říká pardubický primátor Jaroslav Deml z ODS.

Populární je dno kandidátky

Demlova slova však může do jisté míry ovlivňovat to, že v říjnových volbách už nekandiduje. Politici, kteří do voleb jdou, samozřejmě situaci vidí trochu jinak.

Už parlamentní volby ukázaly, že ani první místo na kandidátce nezaručuje zvolení. A tak se hlavně v menších stranách strhla bitva spíše o ty zadní pozice, které voliči na jaře značně protežovali.

"Už celá řada lidí mi řekla, že by za nás kandidovala, ale prý jenom na 39. pozici kandidátky. Tam je prý zvolení jasné," říká s nadsázkou pardubický zastupitel za Zemanovce Jacek Morávek.

Sami voliči se na kroužkovací smršť těší. Parlamentní volby ukázaly, že takový postup může mít hmatatelný výsledek. "Jsem přesvědčen, že letos lidé budou kroužků využívat daleko více, a podle mě je to tak správně. Můžete volit lidi, které skutečně znáte a věříte jim," říká Miroslav Rubeš, bývalý inspektor životního prostředí.

Na radnici kandiduje nejvíce stran v historii

Do 10. srpna musí být uzavřeny kandidátky. V Pardubicích už většina stran už tak představila své lídry, kteří by rádi nahradili v primátorském křesle Jaroslava Demla. Favorité unikátních voleb jsou jasní.

Nikdo nepochybuje o tom, že se na radnici dostanou zástupci ODS, Sdružení pro Pardubice či ČSSD. Poměrně jasnou pozici mají i komunisté.

Nově se do boje o primátora přihlásily Věci veřejné a TOP 09. Své zástupce má ale v dnešním zastupitelstvu i Sdružení Pardubáci, Strana práv občanů - Zemanovci, zelení a lidovci.

"Čekají nás nejzajímavější komunální volby od roku 1989. Šanci na úspěch má určitě nějakých osm stran, dostat na radnici se mohou i další. Těžko se odhaduje, jak to celé dopadne. Bude to nesmírně zajímavé, až napínavé," řekl kandidát ČSSD na primátora Jindřich Tauber.

To, že na magistrátě mohou usednout politici hned z celé plejády stran, dokazují i nedávné parlamentní volby. Přímo v Pardubicích by se v nich totiž dostali do Sněmovny i Zemanovci, nadprůměrný výsledek dosáhli ve městě zelení.

"Musím se smát, když si někteří lídři myslí, že přivedou na radnici deset nebo jedenáct svých kolegů. Lidé budou podle mě volit osobnosti napříč stranami, a tak bude zastupitelstvo hodně rozdrobené," uvedl zastupitel za Zemanovce Jacek Morávek.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Satoranský trefil vedení a pak se modlil. Přímluva proti Rusům zabrala

Tomáš Satoranský slaví s diváky českou výhru nad Ruskem.

Největší česká basketbalová hvězda Tomáš Satoranský sice za sebou má velké zápasy v Eurolize a NBA, přesto na...

Další z rubriky

Manažeři v kauze kladrubského hřebčína stanou po pěti letech u soudu

Zástupci dánského království vybírali starokladrubského bělouše pro dánský dvůr,

Půl roku se soudce probíral spisem v kauze kladrubského hřebčína. Sedmnáct obviněných manažerů stavebních firem se mělo...

VIDEO: Hledají se řidiči, kteří jeli kolem sraženého chodce v Krouně

Šipka u silnice směrem z křižovatky v Krouně na Poličku označuje místo nálezu...

Policie žádá o pomoc svědky nehody u Krouny na Chrudimsku. Stala se v sobotu 8. září deset minut před třetí hodinou v...

Z místa lídra se starosta České Třebové stáhl, ambici vést město má ale dál

Česká Třebová je známá hlavně díky železničnímu uzlu. Vynikne město také

Bylo to překvapení, když se na začátku srpna starosta České Třebové Jaroslav Zedník neobjevil na postu lídra kandidátky...

Najdete na iDNES.cz