Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé se vrhli do třídění, Pardubice přidají kontejnery na bioodpad

  9:22aktualizováno  9:22
Mezi obyvateli Pardubic roste zájem o třídění biologického odpadu ze zahrádek a kuchyní. V krajském městě proto letos přibudou další kontejnery, o které lidé sami požádali. Nově se objeví v centru města, Cihelně nebo Rosicích.
V roce 2010 z Pardubic putovalo do kompostárny zhruba 1600 tun biologicky rozložitelného odpadu. Ilustrační foto

V roce 2010 z Pardubic putovalo do kompostárny zhruba 1600 tun biologicky rozložitelného odpadu. Ilustrační foto | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

"Zájem lidí o možnost separovat zelený odpad je značný. Proto chceme sběr v roce 2012 rozšířit do lokalit s rodinnými domky v centru, na Zeleném a Bílém předměstí, Cihelně, ve Studánce, v Černé za Bory nebo v Rosicích nad Labem," uvedl vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Miroslav Míča.

Separace trávy, listí, ovoce či zeleniny, která má pomoci při snižování objemu a tedy i nákladů na likvidaci komunálního odpadu, se podle šéfů radnice v minulých letech osvědčila a "zelených" kontejnerů tak ve městě rychle přibývá.

Už v roce 2010 lidé vytřídili 1 600 tun zeleného odpadu

"Například v roce 2010 z Pardubic putovalo do kompostárny zhruba 1 600 tun biologicky rozložitelného odpadu. To odpovídá zhruba desetině roční produkce odpadu komunálního. Zhruba sedmina zelené hmoty přitom pocházela právě z kompostérů, tedy ze zahrádek u rodinných domů," uvedla tisková mluvčí radnice Nataša Hradní.

Se sběrem bioodpadu v lokalitách s rodinnými domky začaly Pardubice v roce 2007 jen v malé části města. Od té doby se počet kontejnerů na zelený odpad téměř zdvojnásobil z původních 250 na současných 478, rozšířilo se také sběrové území.

Jak se třídí odpad v Pardubicích

Například v roce 2010 obyvatelé města vyprodukovali celkem 16 755 tun komunálního odpadu a vedle toho uložili do zvláštních kontejnerů ještě dalších 4 264 tun separovaného odpadu. Kromě 1 603 tun bioodpadu sebrali 746 tun plastů, 899 tun papíru, 919 tun skla a 97 tun nebezpečného odpadu.
Od roku 2011 se ve městě dá separovat i starý textil. Jen od března do listopadu odložili lidé do speciálních kontejnerů téměř 90 tun vyřazeného textilu. Za rok to podle hrubých odhadů bude 120 tun odpadu, který by jinak skončil v popelnicích a následně na skládkách odpadu. Od letošního roku přibudou v ulicích další kontejnery na bioodpad.

"V této etapě by se ke sběru bioodpadu mohlo přidat více než 300 domácností, v roce 2013, kdy budou do svozu zařazeny lokality Popkovice, Staré Čívice, Svítkov, Doubravice, Ohrazenice a Trnová, desítky dalších domácností. Pokryto pak bude téměř celé území města," uvedla Nataša Hradní.

"Zelené" kontejnery město zájemcům zapůjčuje zdarma. Služby města Pardubic je vyprazdňují od dubna do listopadu jednou týdně, v dubnu dvakrát za měsíc a v zimních měsících jednou za měsíc. Domácnost za svoz a likvidaci posekané trávy a dalšího zeleného odpadu zaplatí 300 korun ročně.

"Tato částka však nepokryje ani polovinu nákladů. Například pokud se potvrdí předpoklad, že letos v Pardubicích přibude více než 300 kontejnerů, město vybere na poplatcích zhruba 240 tisíc korun," dodala Hradní.

Kontejnery budou stát čtvrt milionu

Na nákup kontejnerů však bude potřebovat 265 tisíc korun, provozní náklady na svoz přesáhnou 560 tisíc korun.

"Projekt samostatného sběru a kompostování zelené hmoty není samoúčelný. Kromě toho, že může výrazně pomoci při snižování objemu komunálního odpadu, který podle odhadů ekologů obsahuje až 40 procent odpadu biologického, je neopominutelné, že kompostováním do půdy vracíme důležité látky, včetně humusu. Ten zvyšuje schopnost půdy zadržovat vodu, tedy mírní riziko povodní," dodal Miroslav Míča.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

V Rohovládově Bělé kontroluje bezpečné přecházení k základní škole brigádník.
Obce chtějí kamionům zatrhnout zkratku k D11, žádají „degradaci“ silnice

Kamionů už máme dost, řekli si starostové obcí na silnici I/36, která spojuje Pardubice s dálnicí D11. Po Pardubickém kraji chtějí, aby frekventovanou...  celý článek

Tragédii připomíná pamětní deska u břehu Labe.
Přívoz na Labi v Mělicích se před sto lety stal osudným sedmi mužům

Bylo časné chladné ráno. Sedm mužů, členů rekviziční komise, se právě chystá pokračovat v obhlídce zásob mouky, brambor a obilí, tedy surovin vhodných pro...  celý článek

Miroslav Míkovec, ředitel Ekocentra Paleta v Pardubicích.
Zkusíme získat peníze od firem a dárců, říká nový šéf ekocentra Paleta

Ekocentrum Paleta je starší než Česká republika, vzniklo už v srpnu roku 1990. Jeho dlouholetý ředitel Jiří Bureš nedávno z funkce odstoupil. Nový šéf...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.