Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Panika na sídlišti je zbytečná, auta lidem kolem domů jezdit nebudou

  10:25aktualizováno  10:25
Nový územní plán Pardubic ještě není schválený, a už vzbuzuje velké emoce. Lidé protestují proti tomu, aby z klidného nábřeží Závodu míru vznikla frekventovaná ulice, spojující centrum města s Polabinami. Zatím se ale zdá, že k ničemu takovému nedojde.

Na konci stávající ulice v sousedství základní školy se nyní nachází pouze točna pro autobusy MHD. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Poklidné prostředí u břehu Labe, jen nepatrné množství aut, která navíc jezdí pomalu, a děti, hrající si přímo u silnice. Přibližně tak to v současné době vypadá na nábřeží Závodu míru v Pardubicích.

Tamní obyvatelé však mají nyní strach, že přijdou o klid. Na řadě domovních dveří visí plakát s upozorněním, že podle připravovaného územního plánu se toto nábřeží má stát propojovací ulicí, kterou si budou moci řidiči zkracovat cestu. Zpracovatelé územního plánu to však popřeli.

Plakát vyzývá, aby se místní obyvatelé o své okolí včas zajímali a podali své připomínky k novému územnímu plánu přímo na webu pardubické radnice. Mezi místními se chystá i podepisování petice. Lidé se totiž bojí, že by to znamenalo velký dopravní provoz, navíc i velké nebezpečí pro děti. Nachází se zde totiž škola i školka.

„Kdybych to měla hodnotit jako řidič, je to výborné řešení. Ale jinak je to obrovské zhoršení, domy zde stojí přímo u silnice a pro děti to může být velmi nebezpečné,“ uvedla ředitelka místní mateřské školy Jana Dvořáková s tím, že ji o situaci informovala jedna z maminek, která má ve školce dítě.

„Rozhodně nesouhlasím s tím, aby tato lokalita byla propojena s ulicí kpt. Bartoše. Je to klidná oblast a její průjezdnost by ji narušovala. Už výstavbou bytů Poseidon přišlo toto sídliště o dost zeleně a prostoru k parkování,“ uvedla Nicola Vrbická, která na Závodu míru bydlí už 20 let.

Jenže panika je podle všeho zbytečná. Opravdu by mělo dojít k propojení sídliště Závodu míru se zastavitelnými plochami za ulicí kpt. Bartoše, jedná se však o komunikaci pro pěší a cyklisty.

„V dopravní koncepci návrhu nového územního plánu toto propojení nefiguruje – není tedy zamýšleno jako komunikace pro automobilovou dopravu,“ uvedla Karolína Koupalová z odboru hlavního architekta pardubického magistrátu.
To potvrdila i architektka Veronika Šindlerová, která nový územní plán zpracovává. „Striktně dbáme na to, aby tato ulice nebyla průjezdná pro automobily,“ řekla Šindlerová.

Územnímu plánu laici těžko porozumí, soudí architektka

Co tedy vyvolalo obavy místních? „V podmínkách pro využití jednotlivých funkčních ploch jsou ve výčtu přípustného využití pro plochy veřejných prostranství vyjmenovány i plochy pro místní komunikace. To vyvolává obavy obyvatel sídliště Závodu míru,“ uvedla Koupalová.

Odbor hlavního architekta už obdržel několik připomínek k novému územnímu plánu, které se týkají právě tohoto propojení. I s ohledem na to nyní vzniknou pokyny k dopracování územního plánu, které bude schvalovat zastupitelstvo města. Pak se bude město se zpracovateli územního plánu snažit problém vyřešit.

„Bude hledat možnosti, jak v regulativech funkční plochy veřejná prostranství v tomto konkrétním místě možnost umístění komunikace pro motorová vozidla vyloučit,“ řekla Koupalová.

Podle Šindlerové jsou podobná nedorozumění při zpracovávání návrhu územního plánu naprosto běžná.

„Nelze se dívat pouze na grafickou část návrhu, je potřeba si projít i část textovou. Nutno říct, že tento text je velmi komplikovaný, navíc kromě nás nemá nikdo podrobnější informace a nikdo kromě odborníků se v takto rozsáhlé dokumentaci nevyzná. Přesně proto se návrh projednává, aby se věci vyjasnily, nebo se přistoupilo na připomínky,“ uvedla Šindlerová.

Veřejnost má stále možnost návrh nového územního plánu připomínkovat - a to do 18. dubna.

Autor:


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Řidič zběsile ujížděl policii, na kolejích vůz otočil na střechu

Jízda bezohledného řidiče skončila v kolejišti.

Až dvousetkilometrovou rychlostí ujížděl policistům bezohledný třicetiletý řidič na Litomyšlsku. Jeho zběsilá jízda...

Zastupitel za ANO končí. Jurenka neřekl, že před lety podváděl

Nové logo Pardubického kraje.

Krajský zastupitel hnutí ANO a šéf kontrolního výboru Miroslav Jurenka se rozhodl rezignovat. Odchod mu doporučili...

Další z rubriky

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

Zastupitel za ANO končí. Jurenka neřekl, že před lety podváděl

Nové logo Pardubického kraje.

Krajský zastupitel hnutí ANO a šéf kontrolního výboru Miroslav Jurenka se rozhodl rezignovat. Odchod mu doporučili...

Nemocnice zůstávají bez náhrady za sporného ředitele Julínka

Tomáš Julínek byl před deseti lety ministrem zdravotnictví. Nyní je ředitelem...

Bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek vydržel v čele tří nemocnic na východě Pardubického kraje jen čtrnáct...

Najdete na iDNES.cz