Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Panika na sídlišti je zbytečná, auta lidem kolem domů jezdit nebudou

  10:25aktualizováno  10:25
Nový územní plán Pardubic ještě není schválený, a už vzbuzuje velké emoce. Lidé protestují proti tomu, aby z klidného nábřeží Závodu míru vznikla frekventovaná ulice, spojující centrum města s Polabinami. Zatím se ale zdá, že k ničemu takovému nedojde.

Na konci stávající ulice v sousedství základní školy se nyní nachází pouze točna pro autobusy MHD. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Poklidné prostředí u břehu Labe, jen nepatrné množství aut, která navíc jezdí pomalu, a děti, hrající si přímo u silnice. Přibližně tak to v současné době vypadá na nábřeží Závodu míru v Pardubicích.

Tamní obyvatelé však mají nyní strach, že přijdou o klid. Na řadě domovních dveří visí plakát s upozorněním, že podle připravovaného územního plánu se toto nábřeží má stát propojovací ulicí, kterou si budou moci řidiči zkracovat cestu. Zpracovatelé územního plánu to však popřeli.

Plakát vyzývá, aby se místní obyvatelé o své okolí včas zajímali a podali své připomínky k novému územnímu plánu přímo na webu pardubické radnice. Mezi místními se chystá i podepisování petice. Lidé se totiž bojí, že by to znamenalo velký dopravní provoz, navíc i velké nebezpečí pro děti. Nachází se zde totiž škola i školka.

„Kdybych to měla hodnotit jako řidič, je to výborné řešení. Ale jinak je to obrovské zhoršení, domy zde stojí přímo u silnice a pro děti to může být velmi nebezpečné,“ uvedla ředitelka místní mateřské školy Jana Dvořáková s tím, že ji o situaci informovala jedna z maminek, která má ve školce dítě.

„Rozhodně nesouhlasím s tím, aby tato lokalita byla propojena s ulicí kpt. Bartoše. Je to klidná oblast a její průjezdnost by ji narušovala. Už výstavbou bytů Poseidon přišlo toto sídliště o dost zeleně a prostoru k parkování,“ uvedla Nicola Vrbická, která na Závodu míru bydlí už 20 let.

Jenže panika je podle všeho zbytečná. Opravdu by mělo dojít k propojení sídliště Závodu míru se zastavitelnými plochami za ulicí kpt. Bartoše, jedná se však o komunikaci pro pěší a cyklisty.

„V dopravní koncepci návrhu nového územního plánu toto propojení nefiguruje – není tedy zamýšleno jako komunikace pro automobilovou dopravu,“ uvedla Karolína Koupalová z odboru hlavního architekta pardubického magistrátu.
To potvrdila i architektka Veronika Šindlerová, která nový územní plán zpracovává. „Striktně dbáme na to, aby tato ulice nebyla průjezdná pro automobily,“ řekla Šindlerová.

Územnímu plánu laici těžko porozumí, soudí architektka

Co tedy vyvolalo obavy místních? „V podmínkách pro využití jednotlivých funkčních ploch jsou ve výčtu přípustného využití pro plochy veřejných prostranství vyjmenovány i plochy pro místní komunikace. To vyvolává obavy obyvatel sídliště Závodu míru,“ uvedla Koupalová.

Odbor hlavního architekta už obdržel několik připomínek k novému územnímu plánu, které se týkají právě tohoto propojení. I s ohledem na to nyní vzniknou pokyny k dopracování územního plánu, které bude schvalovat zastupitelstvo města. Pak se bude město se zpracovateli územního plánu snažit problém vyřešit.

„Bude hledat možnosti, jak v regulativech funkční plochy veřejná prostranství v tomto konkrétním místě možnost umístění komunikace pro motorová vozidla vyloučit,“ řekla Koupalová.

Podle Šindlerové jsou podobná nedorozumění při zpracovávání návrhu územního plánu naprosto běžná.

„Nelze se dívat pouze na grafickou část návrhu, je potřeba si projít i část textovou. Nutno říct, že tento text je velmi komplikovaný, navíc kromě nás nemá nikdo podrobnější informace a nikdo kromě odborníků se v takto rozsáhlé dokumentaci nevyzná. Přesně proto se návrh projednává, aby se věci vyjasnily, nebo se přistoupilo na připomínky,“ uvedla Šindlerová.

Veřejnost má stále možnost návrh nového územního plánu připomínkovat - a to do 18. dubna.

Autor:Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

Rozpočet České Třebové myslí také na atlety, tenisty a bikery

Jaroslav Zedník

Českotřebovští zastupitelé odsouhlasili příjmy a výdaje města pro letošní rok. Rozpočet bude ve výši téměř 366 milionů...

Dálnici D35 přivedou silničáři k Mýtu, až bude hotový obchvat města

Z veřejného jednání o budoucí trase D35 Vysoké Mýto - Džbánov.

Překvapivou zprávu vyslalo Ředitelství silnic a dálnic lidem z Vysokého Mýta. Provoz z plánované dálnice D35, která...

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...

Advantage Consulting, s.r.o.
STROJAŘ – ABSOLVENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz