Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odpůrci uspěli, kvůli zařízení pro cizince bude v Králíkách referendum

  11:44aktualizováno  11:44
O pondělní zasedání zastupitelstva v Králíkách na Orlickoústecku měla značný zájem veřejnost. Lidé si přišli poslechnout a vyjádřit názory k plánovanému zřízení azylového centra pro cizince v bývalém výchovném ústavu. K tématu se měli vyjádřit obyvatelé v anketě. Místo ní však bude referendum.

Obyvatelé města Králíky se vyjádří k záměru zřídit zařízení pro žadatele o azyl v referendu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Zastupitelstvo obce zrušilo plánovanou akci jen pár dní před jejím konáním. Občané města se měli k záměru státu na zřízení centra pro žadatele o azyl vyjádřit již tento pátek v anketě, kde by se vybíralo ze šesti nabízených odpovědí.

Neměla však pro představitele města závazný charakter, které po splnění podmínek zajišťuje právě místní referendum. Podklady pro jeho konání má přichystat zastupitelský sbor do příštího jednání.

„Situace se nezklidní, pokud se neudělá referendum. Byla to i moje motivace, protože potřebujeme pracovat i na jiných věcech,“ uvedla starostka Jana Ponocná.

Ačkoli nebude výsledek referenda pro ministerstvo vnitra závazný, je v podstatě jediným nástrojem, který může město ve své snaze využít. „Můžeme o sobě pouze takto dávat vědět a připomínat, že to tady nechceme,“ podotýká Ponocná.

Chovanec dostal petici poštou

Už dříve poslalo město poštou šéfovi resortu vnitra Milanu Chovancovi petici s odmítavým stanoviskem občanů Králík a blízkého okolí. Starostka chtěla předat Chovancovi arch osobně, ale schůzku se nepodařilo dojednat.

„Výsledky mu samozřejmě předáme také. Nemůžu občanům říci, že zařídím já či zastupitelstvo, aby tady nic nebylo. Není to v naší moci. Můžeme vyjadřovat náš postoj, což děláme od jara loňského roku. Bohužel nebudeme ti, kteří o tom rozhodnou,“ uvedla starostka.

Příští jednání zastupitelstva je svoláno na počátek února. Jeho program je již schválen, nicméně rada do něho tento týden doplní právě bod týkající se referenda. Kdy by se mělo konat, ještě jisté není.

„Podle zákona v něm mohou hlasovat pouze oprávnění voliči, to znamená občané s trvalým pobytem v Králíkách a jeho místních částech,“ dodala starostka. V anketě se přitom počítalo s tím, že se do ní zapojí třeba i chalupáři z okolí.

Ve městě podle Ponocné nadále převažují obavy. Většina občanů žádné centrum nechce. I proto vznikla iniciativa nazvaná Ne azylovému domu v Králíkách. Pod protestní petici se podepsalo zhruba 2500 lidí, z nichž přibližně 1100 tvořili přímo občané Králík.

„Lidé jsou nervózní, protože právě probíhá převod zařízení z ministerstva školství na ministerstvo vnitra. Azylové centrum nechce nikdo - město, obce v okolí, podnikatelé, nemám ani žádné signály, že by ho podporovala některá politická či volební strana,“ řekl již dříve mluvčí iniciativy Michal Souček.

Autor:


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Řidič zběsile ujížděl policii, na kolejích vůz otočil na střechu

Jízda bezohledného řidiče skončila v kolejišti.

Až dvousetkilometrovou rychlostí ujížděl policistům bezohledný třicetiletý řidič na Litomyšlsku. Jeho zběsilá jízda...

Zastupitel za ANO končí. Jurenka neřekl, že před lety podváděl

Nové logo Pardubického kraje.

Krajský zastupitel hnutí ANO a šéf kontrolního výboru Miroslav Jurenka se rozhodl rezignovat. Odchod mu doporučili...

Další z rubriky

Pardubické letiště chce lepší parkování, využije vojenský autopark

Letištní terminál v Pardubicích těsně před dokončením. (20.11.2017)

Společnost East Bohemian Airport, která provozuje pardubické mezinárodní letiště, chce využít podzimní odstávku provozu...

Sejdeme se u soudu! Průšvihy politiků zaujaly filmaře, točí nový seriál

Průvodcem po aférách v seriálu Průšvihy první republiky bude herec Martin...

K některým dnešním praktikám v politice jakoby se jejich aktéři inspirovali událostmi před necelými sto lety. Tehdejší...

Sportovní park v Pardubicích rozpohyboval tisícovky dětí

Sportovní park Pardubice. (11.8.2018)

Kdo chtěl o víkendu zaparkovat v centru Pardubic, zejména tedy v blízkosti soutoku Labe a Chrudimky, brzy zjistil, že...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz