Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chodit do zchátralého podchodu se nesmí, restaurace v něm ale funguje dál

  13:37aktualizováno  13:37
Paradoxní situace se každý den odehrává v centru Pardubic. Restaurace v podchodu pod Zelenou bránou je otevřena. Každý, kdo tam sedí, ale musel porušit zákaz a ignorovat zábrany. Podchod totiž magistrát kvůli jeho havarijnímu stavu uzavřel. Město neví, jak problém vyřeší.

Značka zakazující vstup chodců před restaurací v centru Pardubic. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Úředníci uzavřeli podchod mezi obchodním centrem Grand a Zelenou bránou pro chodce poté, co zjistili, že je ve špatném technickém stavu. Restaurace Kra Kra však přímo v podchodu provoz neukončila, a tak vedle plotů a zákazové značky stojí nabídka jídel.

„Jsem z té situace dost nešťastný. Bohužel nemá vůbec lehké řešení. My jsme sice ve spolupráci se státní správou podchod uzavřeli, ale ukončit i provoz restaurace není tak jednoduché,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Záležitost je zašmodrchaná, přiznává primátor

V čem je problém? Na první pohled by se zdálo logické, že se stavba zavře se vším všudy a bude vše vyřešené. Jenže podle primátora to tak není.

„Celá ta záležitost je velmi zašmodrchaná. Na jednu stranu sice platí nařízení úřadů, které říká, že je podchod zavřený, na straně druhé má provozovatel restaurace stále platnou smlouvu s městem na pronájem prostor,“ doplnil Martin Charvát.

Zdá se tak, že Václav Reindl, kterému restaurace Kra Kra patří, bude ještě nějaký čas podnikat v zavřeném podchodu. Sám však situaci nechce příliš komentovat. „Nyní jednám s radnicí, jak to celé udělat. Uvidíme, jak to dopadne. Jinak to už je spíše záležitost právníků,“ uvedl Reindl, který město už od roku 2011 upozorňoval na to, že jím pronajaté městské prostory nejsou v právě nejlepší kondici. Jenže radní pro jejich opravu nic neudělali.

Smlouva s městem platí až do roku 2018

Přitom v roce 1993 Reindl uzavřel s městem dlouhodobou nájemní smlouvu za podmínky, že Pardubice do objektu investují své peníze. „Tím měl mít zajištěné fungování do roku 2018. Toto bohužel město nezajistilo,“ uvedl primátor Charvát, který tak má pochopení pro to, že podnikatel zatím nezavřel.

„Asi by tak na jeho místě postupoval každý podnikatel,“ uvedl.

V každém případě je jasné i to, že podnikatel bude chtít po uzavření restaurace odškodnění za to, že nemůže fungovat dle uzavřené smlouvy. I proto radní navrhovali, že by mu zatím bezúročně půjčili milion korun, které by podnikatel využil na odškodnění propuštěných zaměstnanců nebo na stěhování. Návrh se však nesetkal s úplným pochopením.

„Nechceme, aby radnice půjčovala peníze soukromým společnostem, v nichž nemá podíl,“ uvedl zastupitel za ODS Petr Klimpl.

„Pan Reindl se vyjádřil, že i když mu město půjčí, bude dál uplatňovat nárok na sedm milionů korun. Navíc odmítá na půjčku dát zajištění,“ dodal Klimplův stranický kolega Karel Haas.

Lidé z vedení města tak musí začít hledat jiný plán na vypořádání s podnikatelem.

„Připravujeme do zastupitelstva novou zprávu, která by situaci měla řešit. Nutno ale dodat, že město nemá nějakou velkou záruku, že případný soud vyhraje. Dá se počítat s tím, že soud podnikateli uzná náklady na rušení podniku, který musel zavřít kvůli nedbalosti majitele objektu,“ uvedl primátor Charvát s tím, že zmíněný milion je spíš na spodní hranici požadovaných nákladů na straně podnikatele.

„Uvidíme, jak to celé dopadne. Pokud to půjde k soudu, mám strach, že se případ potáhne roky.“Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Sportovní park v Pardubicích rozpohyboval tisícovky dětí

Sportovní park Pardubice. (11.8.2018)

Kdo chtěl o víkendu zaparkovat v centru Pardubic, zejména tedy v blízkosti soutoku Labe a Chrudimky, brzy zjistil, že...

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

Najdete na iDNES.cz