Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nižší daň nebo lepší školka. Hledá se odškodnění za hluk z vrtulníků

  11:38aktualizováno  11:38
Vedení společnosti LOM Praha je ochotné poslat pardubickým radním miliony korun. Peníze mají být odškodněním za hluk, který nad městem tropí výcvikové vrtulníky firmy. Radní se však nyní musí shodnout, na co peníze dají. Ve hře je i snížení daně z nemovitosti.

Lidé žijící poblíž pardubického letiště si stěžují na hluk z vrtulníků a stíhaček. Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Rychlý přelet dvou podzvukových stíhaček Albatros. Za chvíli hlukově podstatně výraznější rachot z motoru švédských letounů Gripen. K tomu neustálé a velmi dlouhé kroužení výcvikových vrtulníků. Program lidí bydlících v okolí pardubického letiště je v posledních dnech poměrně bohatý. Tedy v případě, že jsou fanoušky letectví. Pokud je lomoz z motorů ruší, mají problém.

„V poslední době je tady provoz o dost silnější. Příjemné to zrovna není,“ říká Lukáš Rychter, který bydlí ve Starých Čívicích. Stroje létají přímo nad jeho zahradou.

I on tak přivítal informaci, že by postižení obyvatelé z okolí letiště mohli dostat kompenzaci. S takovou nabídkou přišli na radnici zástupci společnosti LOM Praha, kteří organizují na letišti výcvik pilotů vrtulníků.

„Zatím se mluví o jednotkách milionů korun nebo vysokých statisících korun. Nás nyní čeká na radnici debata nad tím, co za peníze pořídit. Zatím jsme se úplně neshodli a musíme to co nejdříve napravit,“ uvedl náměstek pardubického primátora Jan Řehounek.

Podle něj je zatím ve hře několik možností. Jednou je vznik nadace, do které by stejnou částkou přispěla firma i město. „Z ní by se mohly proplácet projekty, které by nějak vylepšily život v místech, kde lidé hlukem trpí nejvíce. Umím si představit třeba lepší vybavení pro tamní školky,“ uvedl Jan Řehounek, který by naopak nezvedl ruku pro dotace třeba na pořádání poutí či podobných veselic.

Největší hluk trápí několik rodin z okrajových částí města

Logické je, že přímo dotčení lidé by měli větší radost, kdyby kompenzace za hluk byla více adresná. Pravdou totiž je, že ten nejsilnější rámus postihuje jen několik rodin z okrajových částí Starých Čívic, Popkovic, Nemošic nebo Nových Jesenčan.

„Mám obavu, že ta kompenzace, pokud nějaká vůbec bude, nebude mít velký smysl. Musí se něco udělat pro konkrétní postižené lidi,“ uvedl Jan Ilič, který si stěžuje na hluk z letadel dlouhodobě.

Stejný názor má i Petr Králíček, starosta šestého pardubického obvodu, pod který spadají i zmíněné Popkovice nebo Staré Čívice. „Už s předešlým vedením magistrátu jsem mluvil na téma snížení daně z nemovitosti pro lidi, kteří trpí hlukem nejvíce. Je to jednoznačně nejspravedlivější a také nejčistší řešení. Bohužel radní na to nikdy neslyšeli,“ uvedl Králíček.

Ovšem náměstek Řehounek by v zásadě proti takové kompenzaci nebyl. „Nikdy jsem o tom nepřemýšlel, ale logiku to má,“ uvedl včera.

Stížnosti na rachot z vrtulníků si vyslechl i primátor

Ostatně už se konala i schůzka stěžovatelů na hluk s primátorem Martinem Charvátem. Lidé na ní nejvíce nadávali právě na vrtulníky.

„Od pondělí do pátku je to fakt šílené, každou chvíli vám krouží hlučný stroj kolem baráku. Poslední vrtulníky přistávají těsně před 22. hodinou, je to náročné. Lepší to je jen v pátek, to se létá tak do 16 hodin. Mám obavu, že ani tato garnitura politiků nám nijak nepomůže a vrtulníky budou dál porušovat letovou hladinu a jiné normy,“ uvedl ke schůzce Ilič.

Leteckého výcviku na vrtulnících Mi-2 a Mi-17 se postupně až do léta zúčastní na tři desítky zahraničních pilotů. „Teoretická část pro první skupinu začala již v průběhu června ve školicím centru v Hradci Králové. Nyní se tato parta postupně přesunuje na vojenské letiště do Pardubic, kde začne nejdříve část pozemního výcviku a poté, opět postupně ve třech vlnách, i vlastní letecký výcvik ve vzduchu,“ sdělil ředitel Centra leteckého výcviku v Pardubicích Pavel Mareš.

K tomu až do půlky října musí lidé snést hluk z gripenů, které na několik týdnů dorazily do Pardubic ze své základny v Čáslavi, jež se opět opravuje.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Králíky mají nové muzeum. Historie celnictví zaujme pašovaným kontrabandem

Východočeský památník celnictví v Králíkách. Místopředseda Východočeského klubu...

Králíky mají novou expozici Východočeského památníku celnictví. V budově bývalého gymnázia ji na profesionální úrovni...

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

VIDEO: Hledají se řidiči, kteří jeli kolem sraženého chodce v Krouně

Šipka u silnice směrem z křižovatky v Krouně na Poličku označuje místo nálezu...

Policie žádá o pomoc svědky nehody u Krouny na Chrudimsku. Stala se v sobotu 8. září deset minut před třetí hodinou v...

Najdete na iDNES.cz