Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nižší daň nebo lepší školka. Hledá se odškodnění za hluk z vrtulníků

  11:38aktualizováno  11:38
Vedení společnosti LOM Praha je ochotné poslat pardubickým radním miliony korun. Peníze mají být odškodněním za hluk, který nad městem tropí výcvikové vrtulníky firmy. Radní se však nyní musí shodnout, na co peníze dají. Ve hře je i snížení daně z nemovitosti.

Lidé žijící poblíž pardubického letiště si stěžují na hluk z vrtulníků a stíhaček. Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Rychlý přelet dvou podzvukových stíhaček Albatros. Za chvíli hlukově podstatně výraznější rachot z motoru švédských letounů Gripen. K tomu neustálé a velmi dlouhé kroužení výcvikových vrtulníků. Program lidí bydlících v okolí pardubického letiště je v posledních dnech poměrně bohatý. Tedy v případě, že jsou fanoušky letectví. Pokud je lomoz z motorů ruší, mají problém.

„V poslední době je tady provoz o dost silnější. Příjemné to zrovna není,“ říká Lukáš Rychter, který bydlí ve Starých Čívicích. Stroje létají přímo nad jeho zahradou.

I on tak přivítal informaci, že by postižení obyvatelé z okolí letiště mohli dostat kompenzaci. S takovou nabídkou přišli na radnici zástupci společnosti LOM Praha, kteří organizují na letišti výcvik pilotů vrtulníků.

„Zatím se mluví o jednotkách milionů korun nebo vysokých statisících korun. Nás nyní čeká na radnici debata nad tím, co za peníze pořídit. Zatím jsme se úplně neshodli a musíme to co nejdříve napravit,“ uvedl náměstek pardubického primátora Jan Řehounek.

Podle něj je zatím ve hře několik možností. Jednou je vznik nadace, do které by stejnou částkou přispěla firma i město. „Z ní by se mohly proplácet projekty, které by nějak vylepšily život v místech, kde lidé hlukem trpí nejvíce. Umím si představit třeba lepší vybavení pro tamní školky,“ uvedl Jan Řehounek, který by naopak nezvedl ruku pro dotace třeba na pořádání poutí či podobných veselic.

Největší hluk trápí několik rodin z okrajových částí města

Logické je, že přímo dotčení lidé by měli větší radost, kdyby kompenzace za hluk byla více adresná. Pravdou totiž je, že ten nejsilnější rámus postihuje jen několik rodin z okrajových částí Starých Čívic, Popkovic, Nemošic nebo Nových Jesenčan.

„Mám obavu, že ta kompenzace, pokud nějaká vůbec bude, nebude mít velký smysl. Musí se něco udělat pro konkrétní postižené lidi,“ uvedl Jan Ilič, který si stěžuje na hluk z letadel dlouhodobě.

Stejný názor má i Petr Králíček, starosta šestého pardubického obvodu, pod který spadají i zmíněné Popkovice nebo Staré Čívice. „Už s předešlým vedením magistrátu jsem mluvil na téma snížení daně z nemovitosti pro lidi, kteří trpí hlukem nejvíce. Je to jednoznačně nejspravedlivější a také nejčistší řešení. Bohužel radní na to nikdy neslyšeli,“ uvedl Králíček.

Ovšem náměstek Řehounek by v zásadě proti takové kompenzaci nebyl. „Nikdy jsem o tom nepřemýšlel, ale logiku to má,“ uvedl včera.

Stížnosti na rachot z vrtulníků si vyslechl i primátor

Ostatně už se konala i schůzka stěžovatelů na hluk s primátorem Martinem Charvátem. Lidé na ní nejvíce nadávali právě na vrtulníky.

„Od pondělí do pátku je to fakt šílené, každou chvíli vám krouží hlučný stroj kolem baráku. Poslední vrtulníky přistávají těsně před 22. hodinou, je to náročné. Lepší to je jen v pátek, to se létá tak do 16 hodin. Mám obavu, že ani tato garnitura politiků nám nijak nepomůže a vrtulníky budou dál porušovat letovou hladinu a jiné normy,“ uvedl ke schůzce Ilič.

Leteckého výcviku na vrtulnících Mi-2 a Mi-17 se postupně až do léta zúčastní na tři desítky zahraničních pilotů. „Teoretická část pro první skupinu začala již v průběhu června ve školicím centru v Hradci Králové. Nyní se tato parta postupně přesunuje na vojenské letiště do Pardubic, kde začne nejdříve část pozemního výcviku a poté, opět postupně ve třech vlnách, i vlastní letecký výcvik ve vzduchu,“ sdělil ředitel Centra leteckého výcviku v Pardubicích Pavel Mareš.

K tomu až do půlky října musí lidé snést hluk z gripenů, které na několik týdnů dorazily do Pardubic ze své základny v Čáslavi, jež se opět opravuje.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Podvodnice známé sbírkou na fiktivní dítě dostaly místo podmínek vězení

Vězení, ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích zpřísnil tresty Vladimíře Konečné a Evě Valentové, které byly obviněné z podvodu a úvěrového...

Další z rubriky

Utýral seniora, který mu pomohl po návratu z vězení, viní muže obžaloba

Předseda Senátu Roman Drahný přistupuje k výslechu Martina Krpálka.

U Krajského soudu v Pardubicích začalo hlavní líčení s Martinem Krpálkem. Obžaloba mu klade za vinu, že sotva vyšel z...

Pardubickým radním se daří získávat pozemky pro terminál

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Zdá se, že by v Pardubicích mohlo už příští rok začít růst nové autobusové nádraží. To radní nazývají terminálem B,...

Chystaný obchvat Vysokého Mýta už získal územní rozhodnutí

Nově otevřený bazén ve Vysokém Mýtě.

Budoucí obchvat Vysokého Mýta získal jako první z plánovaných úseků dálnice D35 v Pardubickém kraji klíčový souhlas s...

Najdete na iDNES.cz