Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nižší daň nebo lepší školka. Hledá se odškodnění za hluk z vrtulníků

  11:38aktualizováno  11:38
Vedení společnosti LOM Praha je ochotné poslat pardubickým radním miliony korun. Peníze mají být odškodněním za hluk, který nad městem tropí výcvikové vrtulníky firmy. Radní se však nyní musí shodnout, na co peníze dají. Ve hře je i snížení daně z nemovitosti.

Lidé žijící poblíž pardubického letiště si stěžují na hluk z vrtulníků a stíhaček. Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Rychlý přelet dvou podzvukových stíhaček Albatros. Za chvíli hlukově podstatně výraznější rachot z motoru švédských letounů Gripen. K tomu neustálé a velmi dlouhé kroužení výcvikových vrtulníků. Program lidí bydlících v okolí pardubického letiště je v posledních dnech poměrně bohatý. Tedy v případě, že jsou fanoušky letectví. Pokud je lomoz z motorů ruší, mají problém.

„V poslední době je tady provoz o dost silnější. Příjemné to zrovna není,“ říká Lukáš Rychter, který bydlí ve Starých Čívicích. Stroje létají přímo nad jeho zahradou.

I on tak přivítal informaci, že by postižení obyvatelé z okolí letiště mohli dostat kompenzaci. S takovou nabídkou přišli na radnici zástupci společnosti LOM Praha, kteří organizují na letišti výcvik pilotů vrtulníků.

„Zatím se mluví o jednotkách milionů korun nebo vysokých statisících korun. Nás nyní čeká na radnici debata nad tím, co za peníze pořídit. Zatím jsme se úplně neshodli a musíme to co nejdříve napravit,“ uvedl náměstek pardubického primátora Jan Řehounek.

Podle něj je zatím ve hře několik možností. Jednou je vznik nadace, do které by stejnou částkou přispěla firma i město. „Z ní by se mohly proplácet projekty, které by nějak vylepšily život v místech, kde lidé hlukem trpí nejvíce. Umím si představit třeba lepší vybavení pro tamní školky,“ uvedl Jan Řehounek, který by naopak nezvedl ruku pro dotace třeba na pořádání poutí či podobných veselic.

Největší hluk trápí několik rodin z okrajových částí města

Logické je, že přímo dotčení lidé by měli větší radost, kdyby kompenzace za hluk byla více adresná. Pravdou totiž je, že ten nejsilnější rámus postihuje jen několik rodin z okrajových částí Starých Čívic, Popkovic, Nemošic nebo Nových Jesenčan.

„Mám obavu, že ta kompenzace, pokud nějaká vůbec bude, nebude mít velký smysl. Musí se něco udělat pro konkrétní postižené lidi,“ uvedl Jan Ilič, který si stěžuje na hluk z letadel dlouhodobě.

Stejný názor má i Petr Králíček, starosta šestého pardubického obvodu, pod který spadají i zmíněné Popkovice nebo Staré Čívice. „Už s předešlým vedením magistrátu jsem mluvil na téma snížení daně z nemovitosti pro lidi, kteří trpí hlukem nejvíce. Je to jednoznačně nejspravedlivější a také nejčistší řešení. Bohužel radní na to nikdy neslyšeli,“ uvedl Králíček.

Ovšem náměstek Řehounek by v zásadě proti takové kompenzaci nebyl. „Nikdy jsem o tom nepřemýšlel, ale logiku to má,“ uvedl včera.

Stížnosti na rachot z vrtulníků si vyslechl i primátor

Ostatně už se konala i schůzka stěžovatelů na hluk s primátorem Martinem Charvátem. Lidé na ní nejvíce nadávali právě na vrtulníky.

„Od pondělí do pátku je to fakt šílené, každou chvíli vám krouží hlučný stroj kolem baráku. Poslední vrtulníky přistávají těsně před 22. hodinou, je to náročné. Lepší to je jen v pátek, to se létá tak do 16 hodin. Mám obavu, že ani tato garnitura politiků nám nijak nepomůže a vrtulníky budou dál porušovat letovou hladinu a jiné normy,“ uvedl ke schůzce Ilič.

Leteckého výcviku na vrtulnících Mi-2 a Mi-17 se postupně až do léta zúčastní na tři desítky zahraničních pilotů. „Teoretická část pro první skupinu začala již v průběhu června ve školicím centru v Hradci Králové. Nyní se tato parta postupně přesunuje na vojenské letiště do Pardubic, kde začne nejdříve část pozemního výcviku a poté, opět postupně ve třech vlnách, i vlastní letecký výcvik ve vzduchu,“ sdělil ředitel Centra leteckého výcviku v Pardubicích Pavel Mareš.

K tomu až do půlky října musí lidé snést hluk z gripenů, které na několik týdnů dorazily do Pardubic ze své základny v Čáslavi, jež se opět opravuje.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

Kraj prověří v nemocnicích firmy podezřelé z korupce lobbistou Horáčkem

Nemocnice v Pardubicích.

Společnost První chráněná dílna, kterou vlastní ve vazbě sedící lobbista Tomáš Horáček stíhaný za úplatky, vydírání a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz