Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubice chtějí koupit spalovnu, aby zanikla. Lidé jsou ochotní přispět

  14:56aktualizováno  14:56
Už ve čtvrtek by pardubické zastupitelstvo mělo definitivně rozhodnout, zda město koupí odstavenou spalovnu nebezpečného odpadu za 35 milionů korun, nebo ne. Radní tím chtějí zamezit možnosti, že se zařízení ještě někdy spustí. Najdou se lidé, kteří jsou ochotní na to radnici přispět.

Odkup spalovny od společnosti AVE CZ odpadové hospodářství prosazuje vedení radnice s tím, že transakce za 35 milionů korun by definitivně vyřešila problém možného spuštění zařízení v Rybitví, se kterým před lety nesouhlasilo v petici na 50 tisíc lidí.

„Společnost AVE CZ požaduje za spalovnu 35 milionů korun. Znamená to zhruba 380 korun na jednoho obyvatele města. Pak by celý příběh definitivně skončil,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát, který nákup roky odstavené spalovny prosazuje.

Aby byl jeho návrh úspěšný, musí pro něj zítra zvednout ruku dvacet politiků. A většina se nebude hledat snadno. Dá se očekávat dlouhá debata a poté těsné hlasování. Argumenty opozice proti nákupu totiž na první poslech nezní nerozumně.

„Kdo četl důvodovou zprávu k záměru odkupu, tak ví, že akce vyjde zhruba na 60 milionů korun. Z toho ale pouze šest milionů zaplatíme za tamní nemovitosti. Ovšem zhruba 28 milionů platíme za likvidaci ekonomického záměru soukromé firmy. To vůbec nechápu,“ uvedl opoziční zastupitel za ODS Karel Haas s tím, že zbytek do šedesátimilionové sumy bude stát likvidace ekologických zátěží.

Haas nebere argument, že nákup vezme šanci společnosti AVE sehnat pro spuštění spalovny potřebná razítka. To se jí přitom už deset let nedaří.

„O problému spalovny mají v právním státě rozhodnout správní orgány. Město by nemělo dát ani korunu na odkup nějakého podnikatelského záměru, který ani neleží na území města a město s ním nemá vůbec nic společného,“ doplnil Haas.

O nákupu ze sbírky se už lidé domlouvají na Facebooku

Je klidně možné, že návrh nakonec neprojde. Ovšem ani v té chvíli nebude nákup spalovny úplně u ledu. Na Facebooku vznikla iniciativa lidí, kteří chtějí získat peníze na pořízení objektu v Rybitví ze sbírky.

„Myslel jsem si, že hrozba zprovoznění spalovny je už dávno vyřešená, ale z vyjádření primátora plyne, že není vůbec jasné, jak hlasování dopadne a zda město spalovnu odkoupí. Vadí mi tento liknavý přístup zastupitelů a bojím se, že opět promarníme šanci zbavit se spalovny jednou provždy,“ uvedl David Vondra, který iniciativu na internetu spustil. Podle prvních reakcí se zdá, že by mohl oslovit hodně lidí.

„Řada lidí dala jasně najevo, že tu spalovnu nechce, a projevila ochotu na odkup radnici přispět ze svého - vychází to 400 korun na jednoho obyvatele Pardubic. Nedělám si iluze, že se nám podaří vybrat celou částku na odkup spalovny, ale přijde mi to jako dobré gesto, jak vyjádřit směrem k zastupitelům svůj názor - čtyři stovky za to určitě stojí,“ uvedl Vondra s tím, že částku už poslal na účet radnice.

I jeho argumenty přitom znějí poměrně logicky. Mezi hlavní patří ten, který říká, že firma AVE CZ stále bojuje o získání všech potřebných povolení, která by jí umožnila pálit na návětrné straně Pardubic dvacet tisíc tun chemikálií ročně. To potvrzuje i obchodní ředitel a prokurista AVE CZ Aleš Hampl.

„Naše společnost bude pokračovat v krocích směřujících ke zprovoznění spalovny, případně k prodeji zařízení městu Pardubice, či strategickému investorovi, který projevil o spalovnu zájem,“ uvedl Hampl.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Řidič zběsile ujížděl policii, na kolejích vůz otočil na střechu

Jízda bezohledného řidiče skončila v kolejišti.

Až dvousetkilometrovou rychlostí ujížděl policistům bezohledný třicetiletý řidič na Litomyšlsku. Jeho zběsilá jízda...

Zastupitel za ANO končí. Jurenka neřekl, že před lety podváděl

Nové logo Pardubického kraje.

Krajský zastupitel hnutí ANO a šéf kontrolního výboru Miroslav Jurenka se rozhodl rezignovat. Odchod mu doporučili...

Další z rubriky

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

Zastupitel za ANO končí. Jurenka neřekl, že před lety podváděl

Nové logo Pardubického kraje.

Krajský zastupitel hnutí ANO a šéf kontrolního výboru Miroslav Jurenka se rozhodl rezignovat. Odchod mu doporučili...

Nemocnice zůstávají bez náhrady za sporného ředitele Julínka

Tomáš Julínek byl před deseti lety ministrem zdravotnictví. Nyní je ředitelem...

Bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek vydržel v čele tří nemocnic na východě Pardubického kraje jen čtrnáct...

Najdete na iDNES.cz