Laikové se při pohledu na menší tribunu musí ptát, proč ji odborníci prohlásili...

Laikové se při pohledu na menší tribunu musí ptát, proč ji odborníci prohlásili za kulturní památku. Betonová stavba je v rozkladu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Hodně řečí i emocí, pardubický Letní stadion ale za stamiliony opraví

  • 10
Ačkoliv bylo dlouho dopředu jasné, že opravu Letního stadionu za celkem 430 milionů pardubičtí politici schválí, dokázali se bodu věnovat více než dvě a půl hodiny. Ve vypjaté atmosféře zvítězili zastánci investice, která město zadluží na dvacet let.

Takové aranžmá se na radnici nevidí každý den. Na balkoně visí transparent s nápisem: „Chceme stadion!“ Po chodbách chodí mladíci se šálami v pardubických barvách a někteří politici mají odznaky na podporu FK Pardubice.

Nechybí ani fotbalová legenda Luboš Kubík, který také přišel poprosit politiky o odhlasování totální rekonstrukce zbídačeného Letního stadionu v centru města.

Nakonec po dlouhých desítkách minut mohl mnohonásobný český reprezentant odcházet spokojený a s ním i ostatní fanoušci pardubického fotbalu. Politici schválili projekt, který společně s nezbytnou výstavbou parkovacího domu vyjde na 600 milionů, většinou 23 hlasů.

„Jooooo! FK Pardubiceeee,“ ozvali se fanoušci, kteří začali hodně hlasitě skandovat a děkovat.

„Kvůli tomu jsem pro to hlasoval,“ naklonil se primátor Martin Charvát k náměstkovi Petru Kvašovi v domnění, že má vypnutý mikrofon. „Počkej, až ti přijedou Baníkovci,“ odvětil Kvaš.

Nicméně konečný poměr hlasů se zhruba očekával už před zasedáním. Ovšem to politiky nepřipravilo o chuť pustit se do dlouhé a místy velmi ostré diskuse.

„Zbabělost je rozhazovat z cizího, a to jen kvůli tomu, abyste byli chvíli populární,“ vmetl do tváře radním podporujícím obnovu stadionu zastupitel za ODS Karel Haas.

Právě zástupci modré strany vehementně upozorňovali na to, že město nesehnalo na velkou stavbu peníze a že tak bude muset roky splácet tučný úvěr.

„Budeme splácet po dobu dvaceti let 25 milionů korun ročně. K tomu je nutné připočíst náklady na provoz stadionu. Nutně nebudeme mít na jiné, z mého pohledu, důležitější investice,“ uvedl Kvaš.

„Vrať se k policajtům!“ reagoval na jeho slova jeden z fanoušků a připomněl tak Kvašovo působení jako šéfa strážníků.

Ovšem ještě daleko více se do ODS pustil trochu nečekaně lídr opozičních Pardubáků František Brendl.

„Prodali jste ty nejlukrativnější pozemky na Masarykově náměstí za 300 korun metr a nyní budete plakat, že městská pokladna je prázdná? To snad nemyslíte vážně,“ hromoval Brendl.

„I naše sdružení vzniklo kvůli tomu, že už jsme se nemohli dívat, jak tady ODS vládne. Opravu stadionu jste odsunuli už několikrát, nyní najděte odvahu a schvalte ji,“ pokračoval Brendl, který sklidil aplaus na otevřené scéně.

Bavili se i politici z hnutí ANO, kteří jsou většinou terčem Brendlových útoků. Ale ne dlouho.

„Doufal jsem, že budete v koalici, do které jste vlezli s hnutím ANO, aspoň brzdit to jejich totální diletanství, ale nestalo se,“ dodal Brendl, který výjimečně hlasoval jako primátor. „Tomuto vedení nic dobrého nepřeji, ale opravu podpořím,“ řekl.

Smutní nakonec ze sálu odcházeli i zástupci Pirátů, kteří chtěli schválení stavby prvoligového stánku pro 4 900 lidí provést v referendu.

„Jde o obří investici za celkem 600 milionů. Za ty peníze by se třeba šestkrát opravila třída Míru nebo Tyršovy sady. Takové rozhodnutí bychom neměli dělat sami,“ uvedl Pirát Vojtěch Jirsa, ale jeho návrh získal jen malou podporu.

Přijatá usnesení znamenají, že během několika týdnů radnice vypíše soutěž na zhotovitele stadionu. Ten dostane do podmínek, že stavba nesmí stát více než 430 milionů korun.

„Pokud nebudou firmy hloupé, tak podmínku v soutěži splní, ale ke svým penězům se dostanou jinak. Už jsme viděli u opravy budovy radnice, která se oproti původním odhadům na vícepracích prodražila o 42 procent, že to nebude problém,“ predikuje Haas to, že oprava nakonec bude mnohem dražší, než schválili zastupitelé.