Adresa pardubického letního kina se může během prázdnin náhle změnit

  10:36aktualizováno  10:36
Šéfové pardubického letního kina chtějí začít promítat v Tyršových sadech. I když hrozí, že se budou muset stěhovat jinam. Sady chce totiž město začít opravovat. Zamíří tedy kino ke skateparku? Patrně ne.

Letní kino v pardubických Tyršových sadech | foto: Michal Klíma, MAFRA

Začne, nezačne, začne, nezačne, začne, nezačne.

Jak říkanka z dětské hry vypadá příprava opravy pardubických Tyršových sadů za 80 milionů korun. Intenzivně se o ní mluví už čtyři roky, ale do země se v okolí zámku ještě nekoplo.

Letní kino Pardubice

Provoz kina v Tyršových sadech promítá každý prázdninový večer. V červenci projekce začíná ve 21.30 hodin, v srpnu o 30 minut dříve.

Diváci mají v areálu připravené stovky míst na dřevěných lavicích, další stovky lidí mohou usednout na klasické zahradní plastové židle. K dispozici jsou i stánky s pitím a jídlem, nechybí záchody nebo tekoucí voda.

Vstup do kina, které poprvé promítalo v parku v létě 2006, je zdarma. Jeden rok se kvůli plánované, ale neodstartované opravě sadů promítalo nedaleko skateparku za lihovarem.

Jenže nyní začíná mít nekonečný příběh nepříjemný dopad na oblíbené letní kino v parku. Jeho promotér Jan Motyčka ani pár týdnů před spuštěním prázdninového promítání nemá jistotu, že diváky přivítá v sadech.

"Museli jsme podepsat smlouvy na pronájem tradičního místa v parku i toho provizorního u skateparku, kde jsme působili v roce 2012," uvedl.

Důvod jeho rozpaků je zřejmý - radnice stále netuší, kdy, a zda-li vůbec, zahájí přestavbu parku. Klíčové karty drží v ruce Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který znovu posuzuje soutěž města na revitalizaci parku.

"Bohužel úřad nemá žádné správní lhůty, takže se absolutně nedá odhadnout, kdy rozhodne. Už zase čekáme na verdikt déle než měsíc," uvedl náměstek pardubické primátorky František Brendl s tím, že stále věří, že oprava začne ještě v létě.

Úřad svá rozhodnutí nemění. Stavba patrně nebude

Ovšem taková varianta se nezdá pravděpodobná. ÚOHS už v prosinci tendr zrušil kvůli přísně nastaveným požadavkům na technickou kvalifikaci uchazečů o zakázku. Město sice proti rozhodnutí podalo rozklad, ale úřad málokdy svá původní rozhodnutí mění.

"Důležité je, aby padl hlavně už vůbec nějaký verdikt. Potřebujeme vědět, co máme dělat dál. Na projekt jsou vázány evropské dotace," dodal Brendl.

S brzkým startem oprav evidentně nepočítá ani další provozovatel Tomáš Drechsler. Rozhodl se proto filmový areál vystavět na obvyklém místě v parku. "Tomu, že rekonstrukce začne v létě, osobně nedávám příliš velkou šanci. Z toho důvodu jsme nechtěli předem zavrhnout tradiční místo promítání v sadech, kde kino ostatně vzniklo, a stěhovat se předčasně ke skateparku," uvedl zakladatel kina, které každé léto navštíví desítky tisíc lidí.

Jenže toto rozhodnutí ho staví do riskantní pozice. Pokud by město od úředníků dostalo během následujících týdnů zelenou, kino by se muselo urgentně stěhovat na zmíněný plac za lihovarem.

"Tak je podepsaná smlouva. Kdybychom se třeba v půli července dozvěděli, že můžeme opravovat, kino se musí do nějakých deseti dní přestěhovat," dodal Brendl s tím, že město by Letnímu kinu na stěhování nic nedalo.

Přitom přesouvání promítací kabiny, záchodů, kiosků, laviček, plátna nebo elektroinstalace by určitě něco stálo. "Takovéto riziko bohužel musíme podstoupit. Výsledek stojí za to. Místo u skateparku není zdaleka tak pěkné a oblíbené mezi diváky jako to v Tyršových sadech," dodal provozovatel Tomáš Drechsler.

V případě, že by Úřad pro ochranu hospodářské soutěže rozhodl o tom, že město musí vypsat nové výběrové řízení na opravu parku, kino by už ohroženo nebylo. "Pak by se nemohlo začít stavět dříve než na podzim, promítání by tak už určitě letos nebylo narušeno," potvrdil náměstek Brendl.

Nejčtenější

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Další z rubriky

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Nové sochy září na šedém morovém sloupu, do několika let se prý sladí

Ukotvení morového sloupu.

Jeden z nejhodnotnějších morových sloupů v České republice je po šesti letech opraven. Jen pár hodin před nedělním...

Pardubičtí politici podepsali koaliční smlouvu, TOP 09 vyčkává

Radnice v Pardubicích.

Řada pardubických politiků se dostala do paradoxní situace. Zatímco šéfové ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v Praze tvrdě tlačí na...

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz