Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Adresa pardubického letního kina se může během prázdnin náhle změnit

  10:36aktualizováno  10:36
Šéfové pardubického letního kina chtějí začít promítat v Tyršových sadech. I když hrozí, že se budou muset stěhovat jinam. Sady chce totiž město začít opravovat. Zamíří tedy kino ke skateparku? Patrně ne.

Letní kino v pardubických Tyršových sadech | foto: Michal Klíma, MAFRA

Začne, nezačne, začne, nezačne, začne, nezačne.

Jak říkanka z dětské hry vypadá příprava opravy pardubických Tyršových sadů za 80 milionů korun. Intenzivně se o ní mluví už čtyři roky, ale do země se v okolí zámku ještě nekoplo.

Letní kino Pardubice

Provoz kina v Tyršových sadech promítá každý prázdninový večer. V červenci projekce začíná ve 21.30 hodin, v srpnu o 30 minut dříve.

Diváci mají v areálu připravené stovky míst na dřevěných lavicích, další stovky lidí mohou usednout na klasické zahradní plastové židle. K dispozici jsou i stánky s pitím a jídlem, nechybí záchody nebo tekoucí voda.

Vstup do kina, které poprvé promítalo v parku v létě 2006, je zdarma. Jeden rok se kvůli plánované, ale neodstartované opravě sadů promítalo nedaleko skateparku za lihovarem.

Jenže nyní začíná mít nekonečný příběh nepříjemný dopad na oblíbené letní kino v parku. Jeho promotér Jan Motyčka ani pár týdnů před spuštěním prázdninového promítání nemá jistotu, že diváky přivítá v sadech.

"Museli jsme podepsat smlouvy na pronájem tradičního místa v parku i toho provizorního u skateparku, kde jsme působili v roce 2012," uvedl.

Důvod jeho rozpaků je zřejmý - radnice stále netuší, kdy, a zda-li vůbec, zahájí přestavbu parku. Klíčové karty drží v ruce Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který znovu posuzuje soutěž města na revitalizaci parku.

"Bohužel úřad nemá žádné správní lhůty, takže se absolutně nedá odhadnout, kdy rozhodne. Už zase čekáme na verdikt déle než měsíc," uvedl náměstek pardubické primátorky František Brendl s tím, že stále věří, že oprava začne ještě v létě.

Úřad svá rozhodnutí nemění. Stavba patrně nebude

Ovšem taková varianta se nezdá pravděpodobná. ÚOHS už v prosinci tendr zrušil kvůli přísně nastaveným požadavkům na technickou kvalifikaci uchazečů o zakázku. Město sice proti rozhodnutí podalo rozklad, ale úřad málokdy svá původní rozhodnutí mění.

"Důležité je, aby padl hlavně už vůbec nějaký verdikt. Potřebujeme vědět, co máme dělat dál. Na projekt jsou vázány evropské dotace," dodal Brendl.

S brzkým startem oprav evidentně nepočítá ani další provozovatel Tomáš Drechsler. Rozhodl se proto filmový areál vystavět na obvyklém místě v parku. "Tomu, že rekonstrukce začne v létě, osobně nedávám příliš velkou šanci. Z toho důvodu jsme nechtěli předem zavrhnout tradiční místo promítání v sadech, kde kino ostatně vzniklo, a stěhovat se předčasně ke skateparku," uvedl zakladatel kina, které každé léto navštíví desítky tisíc lidí.

Jenže toto rozhodnutí ho staví do riskantní pozice. Pokud by město od úředníků dostalo během následujících týdnů zelenou, kino by se muselo urgentně stěhovat na zmíněný plac za lihovarem.

"Tak je podepsaná smlouva. Kdybychom se třeba v půli července dozvěděli, že můžeme opravovat, kino se musí do nějakých deseti dní přestěhovat," dodal Brendl s tím, že město by Letnímu kinu na stěhování nic nedalo.

Přitom přesouvání promítací kabiny, záchodů, kiosků, laviček, plátna nebo elektroinstalace by určitě něco stálo. "Takovéto riziko bohužel musíme podstoupit. Výsledek stojí za to. Místo u skateparku není zdaleka tak pěkné a oblíbené mezi diváky jako to v Tyršových sadech," dodal provozovatel Tomáš Drechsler.

V případě, že by Úřad pro ochranu hospodářské soutěže rozhodl o tom, že město musí vypsat nové výběrové řízení na opravu parku, kino by už ohroženo nebylo. "Pak by se nemohlo začít stavět dříve než na podzim, promítání by tak už určitě letos nebylo narušeno," potvrdil náměstek Brendl.Nejčtenější

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Bojiště u Králík ožije tanky i gripeny, Cihelna tu bude už po jednadvacáté

Historická technika během přehlídky.

V Králíkách začíná v pátek Cihelna 2018, už 21. ročník vojensko-historické akce, připomínající obranu státu v minulosti...

Pardubická juniorka finišuje. Semifinále provázely emoce

Dalibor Svrčina

Velké vedro, velké emoce. Vítězné výkřiky, ale i slzy po prohraném duelu. Takový byl semifinálový den 91. ročníku...

Ze skladu na Svitavsku odvezli poslední část munice pocházející z Vrbětic

Z armádního muničního skladu v Květné odvezly čtyři kamiony poslední munici....

Z armádního muničního skladu v Květné na Svitavsku odvezly čtyři kamiony poslední část munice, která tam byla...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz