Aleš Bárta je hlavní postavou dokumentárního filmu o obětavosti českých...

Aleš Bárta je hlavní postavou dokumentárního filmu o obětavosti českých zdravotníků při léčbě lidí v Africe. | foto: archiv Aleše Bárty

Letní kino představí film o zdravotnících v Africe. Není pro slabé povahy

  • 0
Pardubické letní kino, které každý prázdninový večer zadarmo promítá vedle skateparku, chystá na páteční večer slavnostní událost. Do areálu dorazí delegace, která představí dokumentární film nazvaný Daleko za sluncem.

„Snímek vznikl v produkci HBO Europe a vypráví o pardubickém zdravotníkovi a filantropovi Aleši Bártovi, který před deseti lety vybudoval nemocnici v chudé vesnici v západní Keni,“ uvedl pořadatel Letního kina Jan Motyčka s tím, že na promítání dorazí kompletní delegace. „To znamená asi dvacet lidí. Začínáme klasicky po půl desáté večer,“ doplnil.

Film se silnou pardubickou stopou popisuje obětavost a vynalézavost českých odborníků při léčbě lidí v Africe. Všímá si také nebezpečí, která v jednom z nejzaostalejších koutů světa číhají v podobě viru HIV, domácího násilí na ženách a odevzdaného přístupu k vlastnímu životu a zdraví.

„Vypráví také o přátelství a společném boji Aleše, zkušené doktorky Dity a čtyř mediků za záchranu lidských životů. Studenti medicíny jsou poprvé ve své profesi zodpovědni za své pacienty, poprvé se setkávají s drsnou realitou, se zrozením, ale i s koncem života. Ve složitých podmínkách se musí spolehnout sami na sebe. Všichni společně prožívají radost z úspěchu, ale i bolest z prohraného zápasu,“ uvedl Jan Motyčka.

Snímek určitě ale není určený lidem se slabými nervy. Velmi autenticky totiž zaznamenává třeba průběh porodů i umírání, zákroky při nejrůznějších úrazech a nemocích, i vztah mezi evropskými zdravotníky a místními obyvateli.

„Dokument o africké enklávě, který upozorňuje na osudové rozdíly mezi chudobou a naším blahobytem, nese základní poselství o smyslu života a pomoci druhým,“ dodal Motyčka a poukázal, že v databázi ČSFD lidé film hodnotí velmi slušnými 76 procenty.