Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zpátky k romantice. Letní kino by se mělo znovu vrátit do centra Pardubic

  10:03aktualizováno  10:03
Zpět do centra Pardubic by se v příštím roce mohlo vrátit letní kino. Usídlit by se mělo na ploše u Tyršových sadů, kterou chce město využívat i pro koncerty a sportovní akce.

Filmoví příznivci sledují projekci letního kina v Pardubicích. | foto: Tomáš Kubelka

Ještě o minulém víkendu si zabral areál bývalých jatek Olympijský park Pardubice, příští léto by zde však už mohlo promítat letní kino, které se kvůli opravě Tyršových sadů muselo přesunout ke skateparku nedaleko hlavního vlakového nádraží. Potvrdil to starosta prvního městského obvodu Jaroslav Menšík.

Radnice totiž nechala v areálu u Tyršových sadů zbourat bývalá jatka, upravila i jejich okolí, aby se tam mohly konat koncerty či působit sportovní stanoviště pro veřejnost.

„Zpevněnou plochu chce obvod využívat jako odstavnou část nebo pro akce, které jsou víc zátěžové, aby se neničil trávník. Ten je ideální pro sport nebo sezení a relaxaci,“ řekl Menšík.

O příštích prázdninách by pak nově vzniklá lokalita mohla sloužit pro projekce letního kina.

„Areál vedle skateparku má své výhody i nevýhody. Má velkou kapacitu a dobře se tam parkuje, je blízko obou nádraží a dostupnější z Polabin, takže jsme získali nové diváky. Na straně druhé je dál od centra města a nepůsobí tak romanticky jako Tyršovy sady. Nezastírám, že bychom se chtěli do centra vrátit,“ uvedl promotér letního kina Jan Motyčka.

Podle něj by bylo možné na štěrkovou část umístit těžší zařízení a promítalo by se směrem k Labi. A to do té doby, než v areálu bývalých jatek vznikne plánovaný multifunkční areál, kde bude zázemí, které by mohlo sloužit i pro letní kino.

„Prostor vedle Tyršových sadů bude fajn a měl by přinést podobně romantický a komfortní zážitek jako v Tyršových sadech. Nebude-li tomu stát v cestě nějaká zásadní překážka, mělo by se letní kino vrátit do centra města. Ostatně vzniklo na základě přání, aby se o prázdninách oživilo centrum města. Nechť se tam tedy vrátí,“ řekl Motyčka. S návratem do centra města ale hrozí, že se znovu objeví stížnosti na hluk.

V minulosti proti letnímu kinu dokonce vznikly dvě petice. Letní kino má navíc nyní silnější zvuk. To by ale podle Motyčky nemělo vadit. „Technologie se posouvá stále dopředu, a přestože je zvuk silnější, je soustředěný přímo do divácké části. Jsem přesvědčen, že v okolních objektech skoro není nic slyšet,“ řekl.

Další investice do areálu by měly brzy následovat

Radnice chce do lokality, která zahrnuje i letní stadion, investovat i nadále, avšak postupně. Město si nechalo zhotovit studii, jak využít lokalitu okolo Labe. A právě s letním kinem dokument počítá - na rozdíl od plánu, podle kterého se uskutečnila oprava Tyršových sadů, kde letní kino před 11 lety začínalo promítat.

„Prý se s ním v rekonstrukci nepočítalo. Pan architekt Jiránek měl svou představu a byl asi dost nekompromisní. Zjistil jsem ale, že by se tam letní kino vešlo, brání tomu asi jeden záhon osázený jiřinami. Otázkou ale je, do jaké míry tam mohou vjet nákladní auta. Potřebujeme nainstalovat promítací kabiny, stánky a bary, takže by tam musel jeřáb. Navíc je stanovena podmínka pětileté udržitelnosti, kdy se s areálem nesmí nic dít,“ uvedl Motyčka.

Promítání letního kina je zdarma a má tradičně velkou návštěvnost, jen za červenec přišlo zhruba 500 diváků za večer. Obvykle nejvíce lákají „rodinné středy“, kdy kino zpravidla promítá animované snímky pro rodiny s dětmi.

Letní kino má rozpočet 1,5 milionu korun, kromě sponzorů na provoz přispívá město dotací ve výši 600 tisíc korun na sezonu. V minulosti byly dotace nižší, ohledně jejich výše se nejednou strhly politické boje. V Tyršových sadech fungovalo kino do roku 2014, kdy začala jejich rekonstrukce.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Sportovní park v Pardubicích rozpohyboval tisícovky dětí

Sportovní park Pardubice. (11.8.2018)

Kdo chtěl o víkendu zaparkovat v centru Pardubic, zejména tedy v blízkosti soutoku Labe a Chrudimky, brzy zjistil, že...

Řidič skútru zahynul na okraji Chrudimi, střetl se s nákladním autem

Střet řidiče skútru s kamionem u Sobětuch na Chrudimsku skončil tragicky.

Po střetu s nákladním autem zemřel odpoledne na okraji Chrudimi sedmapadesátiletý řidič skútru. Silnice od Chrudimi na...

Policie pátrá po dvojici mužů, kteří vyhrožovali ženě zabitím a okradli ji

Kriminalisté pátrají po dvojici mladých mužů, kteří na nábřeží Závodu míru v...

Kriminalisté se zabývají případem loupeže v Pardubicích. Dvojice mladých mužů na nábřeží Závodu míru okradla 59letou...

Najdete na iDNES.cz