Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sporty i filmy na jednom plátně, olympiáda a letní kino se může spojit

  13:46aktualizováno  13:46
Jedno je jasné. Bezplatné letní kino bude v Pardubicích fungovat toto i příští léto. Na oba ročníky mají pořadatelé přislíbené dotace od radnice. S otazníkem tak je pouze místo, kde se akce bude konat. Ve hře je buď parcela vedle skateparku, nebo ta po bývalém torzu sportovní haly u Tyršových sadů.

Některé filmy dokážou letní kino v Tyršových sadech pěkně zaplnit. | foto: Letní kino Pardubice

Už žádné licitování o stovky tisíc korun a nejistota do poslední chvíle. Pořadatelé pardubického letního kina, které funguje v centru města už od roku 2006, mají letos své jisté.

Radní jejich projekt zařadili mezi tzv. Pardubické tahouny, takže nemusí mít obavu o dotace, bez kterých by těžko mohli pořádat celoprázdninovou show zadarmo.

„Díky začlenění mezi stěžejní pardubické kulturní projekty, máme slíbené dotace na rok 2016 i 2017,“ uvedl zakladatel letního kina Jan Motyčka.

Zdaleka to však neznamená, že by neměl pět měsíců před startem letní akce žádnou práci. Tak jak se stalo v posledních letech pravidlem, hledá místo pro svůj areál. Zatím se osm ročníků promítání konalo v Tyršových sadech a dva v těsné blízkosti skateparku za lihovarem.

„Místo zatím není určeno, ve hře jsou dvě lokality, musíme se rozhodnout během února,“ uvedl pořadatel akce, kterou každým rokem navštíví desítky tisíc lidí z Pardubic a okolí.

Zatím se jako pravděpodobnější varianta jeví to, že druhý rok po sobě se biograf bude konat na dohled hypermarketu Albert. Do opravených Tyršových sadů se totiž areál kina prostě nevejde. „Projektant na kino bohužel nemyslel, s tím my těžko něco naděláme,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Jenže tým kolem Jana Motyčky to logicky stále táhne co nejblíže k parku. Už vloni přemýšlel, že by se kino mohlo postavit na volném pozemku mezi sociálním úřadem a jatkami. Plán však nevyšel kvůli tomu, že po odklizení torza nikdy nedostavěné haly a také suti z opravované třídy Míru, nebyla parcela v takové kondici, aby mohla hostit každý večer stovky diváků.

„Nestihla tam narůst tráva. Nemohli jsme dopustit, aby lidé šlapali v blátě. Uvidíme, jestli letos zatravnění první městský obvod zvládne do léta stihnout,“ uvedl Motyčka.

O osudu kina rozhodne příroda

Podle starosty první městské části Jaroslava Menšíka udělají dělníci vše pro to, aby se pozemek stihl dostat do uživatelného stavu. „Na začátku týdne jsme přímo na místě jednali se zástupci radnice. Dohodli jsme se, že na začátku března zastupitelé na zatravnění vyčlení peníze, tak abychom s ním v dubnu mohli začít,“ uvedl Menšík s tím, že pak už bude vše důležité na přírodě a klimatických podmínkách.

Letní kino Pardubice

Poprvé se zadarmo promítaly filmy v Tyršových sadech v létě 2006. Tam se také konalo osm ročníků akce, dva byly u skateparku. Program je připraven na každý prázdninový večer. Celkem tak lidé mohou vidět přes 60 filmů. Program se ruší pouze v případě extrémní nepřízně počasí. Filmy začínají v červenci od 21.30 hodin, v srpnu pak o 30 minut dříve. Lidé mají k dispozici místa k sezení na dřevěných lavicích i plastových židlích, kiosky s občerstvením a samozřejmě záchody. Pořadatel letního kina Jan Motyčka se snaží do biografu dostávat také delegace k jednotlivým snímkům. Třeba v roce 2014 činil rozpočet akce 1,2 milionu. Z toho polovinu pořadatelé dostali od města jako dotaci. Zbytek zajistili partneři, reklama a zisk z prodeje občerstvení.

„Kino by potřebovalo převzít areál na konci června. Uvidíme, jestli do té doby bude tráva už dostatečně silná,“ dodal starosta s tím, že podle něj by kino mělo být u parku. To si myslí i Jan Motyčka. „Místo za lihovarem není špatné, ale jasné je, že to není stejné, jako být v samém centru města,“ uvedl.

Ovšem pokud by se promítačka a plátno skutečně stěhovaly k parku, zřejmě by se musely porovnat se sousedem. Parcelu si totiž vyhlídli i pořadatelé Olympijského parku, který má obohatit srpnový program ve městě. Jeho hlavní těžiště bude sice v parku Na Špici, ale akce spojené se hrami budou i na dalších místech.

„Chceme, aby olympiáda dýchala z celého města,“ uvedl manažer projektu Pavel Stara.

Podle Motyčky by však šly obě akce dobře propojit. A to už třeba díky tomu, že v kině by se mohly po skončení filmu vysílat přímé přenosy z Brazílie. To se vzhledem k časovému posunu jeví jako dobrý nápad.

„Zatím tuto možnost sondujeme. Mám za to, že by to mohlo fungovat. Umím si představit i třeba to, že během her budeme promítat filmy se sportovní tématikou, uvidíme, jak to dopadne,“ uvedl Motyčka s tím, že hlavní problém by mohl být v tom, jak se k souběhu akcí postaví sponzoři a další partneři.

„Dle mého je dobrý nápad obě akce spojit. Snad se to povede dotáhnout,“ dodal starosta Menšík.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

I přes lákadlo milionů z Unie pardubičtí radní neprosadili plán dopravy

Naostro začnou trolejbusy po nových tratích jezdit od neděle.

Nové trolejbusové tratě, zastávky, točny, ale také nákupy nových strojů či stavby cyklostezek a lávek. Vše za podpory...

Vichr na Svitavsku sroloval plechovou střechu mlýna, hasiči ji strhli

V Městečku Trnávka hasiči likvidovali následky silného větru, který utrhl...

Hasiči v neděli po poledni zasahovali v obci Městečko Trnávka na Svitavsku, kde se utrhla střecha mlýnu. Srolovaný...

VIDEO: Výstava s obřím žihadlem přibližuje včely a úly ze všech úhlů

Výstava o včelách na pardubickém zámku potrvá do 23. září.

Včely ze všech ú(h)lů. To je název výstavy, která začala v pardubickém zámku. Nevěnuje se jen včele medonosné, mnoho...

Najdete na iDNES.cz