Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sporty i filmy na jednom plátně, olympiáda a letní kino se může spojit

  13:46aktualizováno  13:46
Jedno je jasné. Bezplatné letní kino bude v Pardubicích fungovat toto i příští léto. Na oba ročníky mají pořadatelé přislíbené dotace od radnice. S otazníkem tak je pouze místo, kde se akce bude konat. Ve hře je buď parcela vedle skateparku, nebo ta po bývalém torzu sportovní haly u Tyršových sadů.

Některé filmy dokážou letní kino v Tyršových sadech pěkně zaplnit. | foto: Letní kino Pardubice

Už žádné licitování o stovky tisíc korun a nejistota do poslední chvíle. Pořadatelé pardubického letního kina, které funguje v centru města už od roku 2006, mají letos své jisté.

Radní jejich projekt zařadili mezi tzv. Pardubické tahouny, takže nemusí mít obavu o dotace, bez kterých by těžko mohli pořádat celoprázdninovou show zadarmo.

„Díky začlenění mezi stěžejní pardubické kulturní projekty, máme slíbené dotace na rok 2016 i 2017,“ uvedl zakladatel letního kina Jan Motyčka.

Zdaleka to však neznamená, že by neměl pět měsíců před startem letní akce žádnou práci. Tak jak se stalo v posledních letech pravidlem, hledá místo pro svůj areál. Zatím se osm ročníků promítání konalo v Tyršových sadech a dva v těsné blízkosti skateparku za lihovarem.

„Místo zatím není určeno, ve hře jsou dvě lokality, musíme se rozhodnout během února,“ uvedl pořadatel akce, kterou každým rokem navštíví desítky tisíc lidí z Pardubic a okolí.

Zatím se jako pravděpodobnější varianta jeví to, že druhý rok po sobě se biograf bude konat na dohled hypermarketu Albert. Do opravených Tyršových sadů se totiž areál kina prostě nevejde. „Projektant na kino bohužel nemyslel, s tím my těžko něco naděláme,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Jenže tým kolem Jana Motyčky to logicky stále táhne co nejblíže k parku. Už vloni přemýšlel, že by se kino mohlo postavit na volném pozemku mezi sociálním úřadem a jatkami. Plán však nevyšel kvůli tomu, že po odklizení torza nikdy nedostavěné haly a také suti z opravované třídy Míru, nebyla parcela v takové kondici, aby mohla hostit každý večer stovky diváků.

„Nestihla tam narůst tráva. Nemohli jsme dopustit, aby lidé šlapali v blátě. Uvidíme, jestli letos zatravnění první městský obvod zvládne do léta stihnout,“ uvedl Motyčka.

O osudu kina rozhodne příroda

Podle starosty první městské části Jaroslava Menšíka udělají dělníci vše pro to, aby se pozemek stihl dostat do uživatelného stavu. „Na začátku týdne jsme přímo na místě jednali se zástupci radnice. Dohodli jsme se, že na začátku března zastupitelé na zatravnění vyčlení peníze, tak abychom s ním v dubnu mohli začít,“ uvedl Menšík s tím, že pak už bude vše důležité na přírodě a klimatických podmínkách.

Letní kino Pardubice

Poprvé se zadarmo promítaly filmy v Tyršových sadech v létě 2006. Tam se také konalo osm ročníků akce, dva byly u skateparku. Program je připraven na každý prázdninový večer. Celkem tak lidé mohou vidět přes 60 filmů. Program se ruší pouze v případě extrémní nepřízně počasí. Filmy začínají v červenci od 21.30 hodin, v srpnu pak o 30 minut dříve. Lidé mají k dispozici místa k sezení na dřevěných lavicích i plastových židlích, kiosky s občerstvením a samozřejmě záchody. Pořadatel letního kina Jan Motyčka se snaží do biografu dostávat také delegace k jednotlivým snímkům. Třeba v roce 2014 činil rozpočet akce 1,2 milionu. Z toho polovinu pořadatelé dostali od města jako dotaci. Zbytek zajistili partneři, reklama a zisk z prodeje občerstvení.

„Kino by potřebovalo převzít areál na konci června. Uvidíme, jestli do té doby bude tráva už dostatečně silná,“ dodal starosta s tím, že podle něj by kino mělo být u parku. To si myslí i Jan Motyčka. „Místo za lihovarem není špatné, ale jasné je, že to není stejné, jako být v samém centru města,“ uvedl.

Ovšem pokud by se promítačka a plátno skutečně stěhovaly k parku, zřejmě by se musely porovnat se sousedem. Parcelu si totiž vyhlídli i pořadatelé Olympijského parku, který má obohatit srpnový program ve městě. Jeho hlavní těžiště bude sice v parku Na Špici, ale akce spojené se hrami budou i na dalších místech.

„Chceme, aby olympiáda dýchala z celého města,“ uvedl manažer projektu Pavel Stara.

Podle Motyčky by však šly obě akce dobře propojit. A to už třeba díky tomu, že v kině by se mohly po skončení filmu vysílat přímé přenosy z Brazílie. To se vzhledem k časovému posunu jeví jako dobrý nápad.

„Zatím tuto možnost sondujeme. Mám za to, že by to mohlo fungovat. Umím si představit i třeba to, že během her budeme promítat filmy se sportovní tématikou, uvidíme, jak to dopadne,“ uvedl Motyčka s tím, že hlavní problém by mohl být v tom, jak se k souběhu akcí postaví sponzoři a další partneři.

„Dle mého je dobrý nápad obě akce spojit. Snad se to povede dotáhnout,“ dodal starosta Menšík.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Sportovní park v Pardubicích rozpohyboval tisícovky dětí

Sportovní park Pardubice. (11.8.2018)

Kdo chtěl o víkendu zaparkovat v centru Pardubic, zejména tedy v blízkosti soutoku Labe a Chrudimky, brzy zjistil, že...

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

Najdete na iDNES.cz