Pardubická radnice chce raději zavést vstupné, než dotovat letní kino

  8:13aktualizováno  8:13
Vedení města se letos rozhodlo snížit dotaci pro letní kino, do kterého si lidé zvykli chodit zdarma. Navrhuje, ať návštěvníci platí aspoň nízké vstupné. Podle provozovatele Jana Motyčky to ale znamená konec promítání pod širým nebem.

Letní kino v pardubických Tyršových sadech | foto: Michal Klíma, MAFRA

Přestože současná vláda na radnici před volbami slibovala, jak moc chce zachovat v Pardubicích letní promítání zdarma, vypadá to, že letní kino nejspíš skončilo.

Po loňském navýšení dotací, které jsou nutné pro to, aby lidé mohli chodit na filmy pod širým nebem zdarma, letos město snížilo příspěvek ze 600 na 200 tisíc korun.

"To je v podstatě to samé, jako konec letního kina v Pardubicích,“ říká provozovatel kina Jan Motyčka. Uvádí, že vedení města žádá o padesátiprocentní příspěvek na celoprázdninovou akci, jejíž celkové náklady jsou kolem 1,2 milionu korun.

Pardubické letní kino

Promítání pod širým nebem zdarma začalo v Pardubicích v roce 2006. Promítalo se v Tyršových sadech, loni se kvůli plánované opravě parku muselo kino přesunout na louku mezi bývalým lihovarem a skateparkem u hlavního nádraží.

Oprava Tyršových sadů však dodnes nezačala. Kino původně začínalo s dotací od města 200 tisíc korun.

Pořadatelská firma však loni odmítla dotovat provoz ze svého a dohodla se s radnicí na navýšení dotace na 600 tisíc korun. Letos však kulturní komise města opět chce dotaci snížit na 200 tisíc korun.

Letní kino navštěvuje ročně kolem padesáti tisíc lidí, součástí akce jsou i návštěvy herců nebo režisérů, kteří přijíždějí uvést svůj film.

Do Pardubic tak už zavítali například režiséři Fero Fenič nebo Juraj Herz. Pokud dojde ke snížení dotace, obávají se provozovatelé letního kina ukončení tradice a konce letního promítání pod širým nebem.

"Sedm let jsme kino dotovali ze svého, to už ale nejde. Mám pocit, že se peníze na kulturní akce rozdělují podle toho, jak je kdo u politiků oblíbený, a ne podle kulturního přínosu nebo podle toho, kolik akci navštíví lidí,“ dodal Motyčka.

Podle primátorky Štěpánky Fraňkové je za snížením dotace doporučení kulturní komise, aby kino vybíralo vstupné. "Pokud by se platila symbolická částka, třeba deset korun, eliminovali by se lidé, kteří tam chodí, aniž by se chtěli na nějaký film dívat," řekla primátorka.

Vybírání vstupného však Motyčka považuje za nemožné. "Museli bychom každý den oplotit veřejné místo, což je technicky i finančně tak náročné, že se vybírání vstupného nevyplatí," uvedl.

Primátorka dodala, že jednání nejsou u konce a že se další prostor k argumentaci ještě najde.

Jenomže Motyčka zároveň poukazuje na seznam nejvýznamnějších kulturních událostí letošního roku, který sestavila radnice. Letní kino na seznamu není.

Z hlediska významnosti se tak před akci, kterou navštěvuje každý rok desetitisíce lidí, dostala například taneční soutěž O perníkovou pantofli, Čertovská merenda nebo Kuličkiáda.

"Dost mě to překvapuje," komentuje zveřejněný seznam starosta prvního pardubického obvodu Jaroslav Menšík. "Připadá mi absurdní, že taková věc, jako je letní kino, na seznamu kulturních akcí na tento rok není," dodal.

Říká, že jeho obvod si uvolnit dotaci na akci, která beztak slouží lidem celého města, ze svých prostředků dovolit nemůže.

"Pokud bychom dostávali peníze z hracích automatů, nebyl by problém peníze na kino najít. Jenže letos nedostaneme ani korunu z těchto peněz. Rozpočet tak přijde o sedmnáct milionů," dodal Menšík.

První obvod, na jehož území se letní kino koná, tak může pouze intervenovat na radnici, aby nejnavštěvovanější kulturní akce ve městě podpořila. Před posledními komunálními volbami se přitom strany ve svých volebních slibech předháněly v tom, jak se zasadí o zachování kina.

Celoprázdninové promítání pod širým nebem totiž v jiných městech nemají a za osm sezon si na filmy do Tyršových sadů, případně loni na louku ke skateparku, navyklo chodit kolem padesáti tisíc lidí.

"Chceme, aby v Tyršových sadech bylo zachováno letní kino," nebo "Chceme, aby Pardubice byly městem, kde se dá nejen pracovat, ale i bavit," jsou hesla z volebního programu sdružení Pardubáci, které má na radnici na starost kulturu prostřednictvím náměstka primátorky Františka Brendla.

Teď to vypadá, že současní radní naopak nechají letní kino propadnout do říše vzpomínek.

"Dotace dvě stě tisíc znamená konec letního kina. Jenom půjčovné vyjde na 120 tisíc, a to jen díky dlouhodobým dobrým vztahům, které se nám podařilo s distributory vytvořit. Jinak se cena za půjčovné pohyboval kolem dvou set tisíc,“ řekl Motyčka.

Dodal, že s navrhovanou dotací se lidé v Pardubicích dočkají maximálně týdenního promítání na mobilní plátno.

Provoz letního kina měl přitom namále i loni. Také před rokem se radnice zdráhala přiklepnout na promítání požadovanou dotaci, kino navíc muselo skončit svou tradici působení v Tyršových sadech.

Tam totiž měla ještě před prázdninami začít rekonstrukce parku, a tak se promítací kabina a plátno přestěhovaly na louku mezi bývalým lihovarem a skateparkem v blízkosti hlavního nádraží. Dodnes přitom v Tyršových sadech žádné práce neprobíhají.

Autor:

Nejčtenější

Nedávejte mi nic, hlásá letáková kampaň. Vede ji sám starosta

Starosta Svitav David Šimek se postavil do čela  protialkoholní kampaně.

Ve Svitavách vstoupila do ostré fáze kampaň radních, kteří u obchodních center začali kolemjdoucí přesvědčovat, aby...

Větev propíchla sedadlo spolujezdce v jedoucím autě, řidič vyvázl

Větev nezastavilo ani sedadlo spolujezdce. Řidič jel naštěstí sám.

O obrovském štěstí může vyprávět řidič z Orlickoústecka, kterému čelním sklem za jízdy prolétla až do auta silná větev....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

U silnice ležel mrtvý muž s kolem, málem ho ještě přejeli

Při nehodě u Spáleného Poříčí se těžce zranil cyklista. Po střetu s autem a...

Policie vyšetřuje nález mrtvého 37letého muže na silnici na Pardubicku. Vedle muže leželo kolo. Jestli na něm mrtvý...

Deset porážek v řadě. Hokejové Pardubice se topí víc než za Rohlíka

Pardubičtí fanoušci na úterním zápase se Zlínem vyvěsili transparent s...

Pardubické Dynamo opět přepsalo ty nejčernější stránky své historie a v neděli zaknihovalo desátou porážku v řadě....

Další z rubriky

Stavební povolení na první část D35 je platné, stavitel stále chybí

Asfaltový koberec končí na vysokém náspu. Za ním je dle neosetého pole vidět,...

Krok sun krok se posunují přípravy na stavbu dvou úseků dálnice D35 z Opatovic do Ostrova. Poslední významnou novinkou...

VIDEO: Zakuklenec s nožem chtěl peníze a cigarety, pumpařka utrpěla šok

Přepadení benzinky v Rozhovicích

Čerpací stanici v Rozhovicích na Chrudimsku přepadl v neděli večer maskovaný muž s nožem. Pracovnice obsluhy mu vydala...

Letní kino v Pardubicích má finanční potíže, nabídlo dárkové certifikáty

Promítání letního kina v Pardubicích.

Tradice bezplatného letního kina trvá v Pardubicích od roku 2006. Od té doby se jeho zakladatel Jan Motyčka s podnikem...

Najdete na iDNES.cz