Pardubická radnice chce raději zavést vstupné, než dotovat letní kino

  8:13aktualizováno  8:13
Vedení města se letos rozhodlo snížit dotaci pro letní kino, do kterého si lidé zvykli chodit zdarma. Navrhuje, ať návštěvníci platí aspoň nízké vstupné. Podle provozovatele Jana Motyčky to ale znamená konec promítání pod širým nebem.

Letní kino v pardubických Tyršových sadech | foto: Michal Klíma, MAFRA

Přestože současná vláda na radnici před volbami slibovala, jak moc chce zachovat v Pardubicích letní promítání zdarma, vypadá to, že letní kino nejspíš skončilo.

Po loňském navýšení dotací, které jsou nutné pro to, aby lidé mohli chodit na filmy pod širým nebem zdarma, letos město snížilo příspěvek ze 600 na 200 tisíc korun.

"To je v podstatě to samé, jako konec letního kina v Pardubicích,“ říká provozovatel kina Jan Motyčka. Uvádí, že vedení města žádá o padesátiprocentní příspěvek na celoprázdninovou akci, jejíž celkové náklady jsou kolem 1,2 milionu korun.

Pardubické letní kino

Promítání pod širým nebem zdarma začalo v Pardubicích v roce 2006. Promítalo se v Tyršových sadech, loni se kvůli plánované opravě parku muselo kino přesunout na louku mezi bývalým lihovarem a skateparkem u hlavního nádraží.

Oprava Tyršových sadů však dodnes nezačala. Kino původně začínalo s dotací od města 200 tisíc korun.

Pořadatelská firma však loni odmítla dotovat provoz ze svého a dohodla se s radnicí na navýšení dotace na 600 tisíc korun. Letos však kulturní komise města opět chce dotaci snížit na 200 tisíc korun.

Letní kino navštěvuje ročně kolem padesáti tisíc lidí, součástí akce jsou i návštěvy herců nebo režisérů, kteří přijíždějí uvést svůj film.

Do Pardubic tak už zavítali například režiséři Fero Fenič nebo Juraj Herz. Pokud dojde ke snížení dotace, obávají se provozovatelé letního kina ukončení tradice a konce letního promítání pod širým nebem.

"Sedm let jsme kino dotovali ze svého, to už ale nejde. Mám pocit, že se peníze na kulturní akce rozdělují podle toho, jak je kdo u politiků oblíbený, a ne podle kulturního přínosu nebo podle toho, kolik akci navštíví lidí,“ dodal Motyčka.

Podle primátorky Štěpánky Fraňkové je za snížením dotace doporučení kulturní komise, aby kino vybíralo vstupné. "Pokud by se platila symbolická částka, třeba deset korun, eliminovali by se lidé, kteří tam chodí, aniž by se chtěli na nějaký film dívat," řekla primátorka.

Vybírání vstupného však Motyčka považuje za nemožné. "Museli bychom každý den oplotit veřejné místo, což je technicky i finančně tak náročné, že se vybírání vstupného nevyplatí," uvedl.

Primátorka dodala, že jednání nejsou u konce a že se další prostor k argumentaci ještě najde.

Jenomže Motyčka zároveň poukazuje na seznam nejvýznamnějších kulturních událostí letošního roku, který sestavila radnice. Letní kino na seznamu není.

Z hlediska významnosti se tak před akci, kterou navštěvuje každý rok desetitisíce lidí, dostala například taneční soutěž O perníkovou pantofli, Čertovská merenda nebo Kuličkiáda.

"Dost mě to překvapuje," komentuje zveřejněný seznam starosta prvního pardubického obvodu Jaroslav Menšík. "Připadá mi absurdní, že taková věc, jako je letní kino, na seznamu kulturních akcí na tento rok není," dodal.

Říká, že jeho obvod si uvolnit dotaci na akci, která beztak slouží lidem celého města, ze svých prostředků dovolit nemůže.

"Pokud bychom dostávali peníze z hracích automatů, nebyl by problém peníze na kino najít. Jenže letos nedostaneme ani korunu z těchto peněz. Rozpočet tak přijde o sedmnáct milionů," dodal Menšík.

První obvod, na jehož území se letní kino koná, tak může pouze intervenovat na radnici, aby nejnavštěvovanější kulturní akce ve městě podpořila. Před posledními komunálními volbami se přitom strany ve svých volebních slibech předháněly v tom, jak se zasadí o zachování kina.

Celoprázdninové promítání pod širým nebem totiž v jiných městech nemají a za osm sezon si na filmy do Tyršových sadů, případně loni na louku ke skateparku, navyklo chodit kolem padesáti tisíc lidí.

"Chceme, aby v Tyršových sadech bylo zachováno letní kino," nebo "Chceme, aby Pardubice byly městem, kde se dá nejen pracovat, ale i bavit," jsou hesla z volebního programu sdružení Pardubáci, které má na radnici na starost kulturu prostřednictvím náměstka primátorky Františka Brendla.

Teď to vypadá, že současní radní naopak nechají letní kino propadnout do říše vzpomínek.

"Dotace dvě stě tisíc znamená konec letního kina. Jenom půjčovné vyjde na 120 tisíc, a to jen díky dlouhodobým dobrým vztahům, které se nám podařilo s distributory vytvořit. Jinak se cena za půjčovné pohyboval kolem dvou set tisíc,“ řekl Motyčka.

Dodal, že s navrhovanou dotací se lidé v Pardubicích dočkají maximálně týdenního promítání na mobilní plátno.

Provoz letního kina měl přitom namále i loni. Také před rokem se radnice zdráhala přiklepnout na promítání požadovanou dotaci, kino navíc muselo skončit svou tradici působení v Tyršových sadech.

Tam totiž měla ještě před prázdninami začít rekonstrukce parku, a tak se promítací kabina a plátno přestěhovaly na louku mezi bývalým lihovarem a skateparkem v blízkosti hlavního nádraží. Dodnes přitom v Tyršových sadech žádné práce neprobíhají.

Autor:


Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Hoch upadl do kómatu po operaci mandlí, postup nemocnice řeší policie

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci mandlí v pardubické...Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...

VIDEO: Smutný výlov. Kvůli nákaze musejí hospodáři všechny ryby udusit

V Břehách na Přeloučsku začal výlov rybníka Buňkov. Veterinární správa nařídila...

Tradiční výlov rybníka Buňkov na Přeloučsku se ve středu změnil pro muže ve vysokých holínkách ve smutnou podívanou....

Další z rubriky

Pole u nové části D35 se změní v parkoviště, ale bez tankování i jídla

kamion, odpočívadlo (ilustrační snímek)

Blížící se výstavba dálnice D35 zahrnuje vedle vzniku komunikace se čtyřmi pruhy, velkých mostů a křižovatek také...

Pardubický lídr ODS se vzpírá, ale jeho kolegové chtějí do koalice s ANO

Vyjednávací tým lídrů. Zleva stojí primátor Martin Charvát (ANO), Ludmila...

Dva týdny po volbách se zdá, že koaliční jednání v Pardubicích směřuje ke konci. ODS totiž výrazně nakročila ke...

Musíme si dát pozor na střed hřiště, říká kouč fotbalistů Pardubic

Momentka ze zápasu druhé fotbalové ligy mezi Pardubicemi (v červenobílém) a...

Ještě před zimní pauzou čeká pardubické fotbalisty pětice utkání a jedno z nich právě dnes. V 18 hodin proběhne výkop...

Najdete na iDNES.cz