Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf pardubického letního kina: Poslední dva roky už akci nedotujeme

  8:09aktualizováno  8:09
Jan Motyčka začal bezplatně promítat filmy v Tyršových sadech v roce 2006. Od té doby se dost změnilo, především to, že akce už není ztrátovým podnikem. Diváci zase ocení, že se zvedla kultura sledování snímků pod širým nebem.

Jan Motyčka bezplatně promítá filmy v parku u pardubického zámku už osmou sezonu. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Sledovat Motyčku v letním kině je zážitek. Mladý vitální muž pobíhá mezi hosty, pomáhá s nošením sudů, kontroluje kvalitu občerstvení, občas i promítá film.

Prostě je ho všude plno. Užívá si to, že po loňském vyhnanství u skateparku se biograf vrátil do parku v centru Pardubic.

"Je to moje dítě, a tak se o něj starám, i když mě někdy pořádně zlobí. Jsem rád, že je kino zpátky na svém místě a že do něj stále chodí stovky lidí denně. Odhadujeme, že ho letos navštíví nějakých 40 až 50 tisíc lidí, což z něho dělá jasně největší kulturní akci v Pardubicích," uvedl Jan Motyčka.

Letní kino je v polovině, na co se lidé mohou těšit v srpnu? Už máte hotový program?
Program jsme právě dokončili, diváci ho tradičně najdou na našich webových stránkách. Dovolil bych si vyzdvihnout zejména čtvrtý ročník Polského filmového léta, během kterého uvedeme hned několik zajímavých snímků.

Přehlídku polské kinematografie startuje snímek V temnotě, pojednávající o útrapách polských Židů během druhé světové války, následuje strhující Katyň geniálního polského režiséra Andreje Wajdy o likvidaci polské elity u Smolenska. Třetím filmem uvedeným v rámci Polského filmového léta, mimochodem v české premiéře, je nový film Siberia Polska, popisující odsun Poláků na Sibiř.

Budete držet i vysílání filmů z produkce HBO?
Ano, čtvrteční premiéry s HBO zůstávají i v srpnu a už nyní mohu říct, že lidem nabídneme výjimečně kvalitní filmy, jakými jsou například Phil Spector, Hemingway a Gellhornová, V srdci bouře: Churchill ve válce, Grey Gardens a Ta známá Bettie Page. Tyto filmy mnohdy z originální produkce HBO není a nikdy nebude možné vidět v žádném českém kině. Jinak program je celkově pestrý. Tradičně se dostane na české filmy nebo animované snímky.

Mohou se diváci těšit na další filmové delegace?
Už teď víme, že na srpnovou celosvětovou premiéru snímku Pušky, puky, pivo a psi, přijede jeho tvůrce, českoamerický dokumentarista a spisovatel Jan Novák.

Jak jste zatím spokojený s počasím? Mám pocit, že za celý červenec vám pršelo jen jednou...
Tak to musíme rychle zaklepat. Jinak ale máte pravdu, že počasí vážně drží a jsme za to rádi. Logické je, že v dešti by tolik lidí nepřišlo. Pokud si dobře vzpomínám, tak nám počasí takto přálo naposledy někdy v roce 2007 či 2008.

Od prvního ročníku v roce 2006 se evidentně zlepšila kultura při sledování filmů. Jak těžké bylo diváky zklidnit?
To byl od počátku trochu problém. Projekce pod hvězdnou oblohou, uprostřed parku, pro tisícovku návštěvníků svádí totiž k povídání více než projekce v kinosále s kapacitou 100 diváků. Stačila partička několika teenagerů, kteří se usadili uprostřed hlediště a začali si povídat, a rušit tak ostatní diváky.

Proti takovým narušitelům jsme nasadili pořadatelskou službu, která celé promítání prochází areál a tiší případné hlučnější diváky. Také mírní lidi, kteří třeba na film nekoukají, ale usadí se v blízkosti kina, což jim logicky nemůžeme zakazovat. Musím také ocenit práci strážníků, kteří do kina docházejí a pomáhají udržet pořádek.

A co lidé z okolí letního kina? Ti si v minulosti stěžovali na hluk, který podle nich šel z kina.
Pravdou je, že pokud si někdo stěžoval, nebylo to na návštěvníky kina, ale na mládež, která postávala na schodech ze Sukovy třídy a do kina ani nechodila. Pouze na schodech posedávala, potkávala se s kamarády a povídala. Někdy bohužel dost hlasitě, a to dávno poté, co kino opustili poslední diváci.

Problém jsme ale vyřešili už v roce 2011, kdy jsme instalovali bariéru na schody. Tím jsme zamezili tomu, aby se z nejexponovanějšího místa stalo opět místo setkávání ne vždy ukázněných lidí. A z velké části ustaly i stížnosti na hluk.

Asi před týdnem jsem navíc rozdal obyvatelům Sukovy třídy do schránek osobní dopis, ve kterém je žádám, aby se mi v případě jakéhokoli problému s kinem ozvali. Přiložil jsem i kontakty a vážně o reakci stojím. Zatím jich však bylo jen minimum, což je vlastně dobře.

V kultuře i sportu si v posledních letech všichni hlasitě stěžují na nedostatek peněz od sponzorů. Jak se vám povedlo zajistit letošní ročník kina?
My máme dlouhodobě hlavního partnera, kterým je Pardubický pivovar. Nejvýznamnějším partnerem letního kina je ale pardubická radnice, která přispěla na bezplatné promítání v parku dotací 600 tisíc korun. Zbývající část rozpočtu pokrýváme zejména prostřednictvím prodeje reklamy a nutno říct, že reklamních partnerů nám rok co rok přibývá.

To je logické, protože partnerům nabízíme několik desítek tisíc diváků za dva měsíce, což je bilance, kterou žádný jiný kulturní projekt nemůže nabídnout. Reklamních partnerů a tedy i finančních prostředků by mohlo být jistě ještě více. Nutným předpokladem je ovšem jistota pořadatelů, že další ročník kina proběhne.

Kolik je vlastně rozpočet kina?
Milion dvě stě tisíc korun. Přestože to není naší povinností, zveřejňujeme kompletní položkový rozpočet na svých webových stránkách. Mám pocit, že jsme v tomto mezi pořadateli projektů spolufinancovaných z veřejných prostředků spíše výjimkou, ale podle nás je to tak dobře.

Máte rozpočet vyrovnaný?
Víceméně ano, zbytek peněz získáme z reklamy a také z prodeje občerstvení, které v areálu nabízíme. Na druhou stranu, více finančních prostředků by umožnilo například pronájem digitálního projektoru a možnost promítat nejnovější filmové novinky.

Takže kino nedotujete ze svého?
Poslední dva roky nijak dramaticky. Na druhou stranu musím říct, že prvních šest ročníků jsme rozpočet dorovnávali z vlastních zdrojů, protože jsme nebyli schopni sehnat dostatek sponzorů a zbytek vydělat. Ale šli jsme do celé akce s tím, že jí věříme a že se nám jednou vyplatí.

To se nakonec po letech stalo, proto nám nepřijde zcela standardní, když radní nyní mají najednou v plánu vypsat soutěž na provozování kina. Pardubické letní kino není totiž v podstatě nic hmatatelného. Je pouze značkou, projektem, byť pořádaným na pozemku města a za jeho podpory. S tímto projektem jsme před osmi lety přišli my a postavili ho na zelené louce.

A to obrazně i doslova. Stejně tak ale mohl v té době přijít kdokoli jiný. Je třeba si také uvědomit, že začít ve městě pořádat letní kino automaticky neznamená, že se z něj stane nejnavštěvovanější prázdninový projekt celého regionu, či snad dokonce největší projekt svého druhu v České republice. Pokud by tomu tak bylo, fungovaly by u nás přece stovky letních kin. Ale všichni víme, že tomu tak není.

Nedávno to byly dva roky, kdy vás policie zadržela a následně soud poslal do vazby kvůli podezření z daňových deliktů. Vyvíjí se nějak dál váš případ?
Určitě ne tak překotně jako na jeho úplném počátku. Při zpětném ohlédnutí se mně zdá, že začátek celé kauzy byl mírně řečeno neadekvátně dramatický. Stále probíhá řízení, nicméně nutno říct, že příslušné policejní orgány zodpovědně prošetřují některé, naší stranou doplněné skutečnosti, které by měly mít podstatný vliv na výsledek celé mojí kauzy.

Aktualitou je tedy asi pouze tak skutečnost, že má dosavadní advokátka Marie Benešová přijala post ministryně spravedlnosti v Rusnokově vládě a mému případnému dalšímu právnímu zastoupení se musí věnovat některý z kolegů v její advokátní kanceláři.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Letní kino vzdá hold hokejovým legendám, následuje setkání s tvůrci

Hokejový brankář Jiří Holeček

Vzpomínky na letošní prázdniny už sice čtrnáct dní pozvolna blednou, ale rozhodně to neplatí pro Pardubické letní kino....

O senátní křeslo rozkročené mezi dvěma kraji bojují známá i dlouhá jména

Z billboardů promlouvá i známý trenér Martiny Sáblíkové a nyní i kandidát do...

Sázkové kanceláře před první kolem senátních voleb na Chrudimsku a v části Havlíčkobrodska nejvíce věří někdejšímu...

Z místa lídra se starosta České Třebové stáhl, ambici vést město má ale dál

Česká Třebová je známá hlavně díky železničnímu uzlu. Vynikne město také

Bylo to překvapení, když se na začátku srpna starosta České Třebové Jaroslav Zedník neobjevil na postu lídra kandidátky...

Najdete na iDNES.cz