Letní kino ano, ale za méně peněz, trvají na svém Pardubice

  8:21aktualizováno  8:21
Čtyři měsíce zbývají do dne, kdy v Pardubicích obvykle začíná letní kino. Letos však není jasné, zda filmy pod širým nebem budou, a pokud ano, tak kdo je bude promítat. Důvodem jsou dotace z městské kasy. Radnice je loni zvýšila na 600 tisíc, ale letos se chce vrátit k třikrát nižší částce.

Letní kino v pardubických Tyršových sadech | foto: Michal Klíma, MAFRA

Náměstek primátorky zodpovědný za kulturu František Brendl chce proto vypsat poptávkové řízení a zjistit tak, jestli není možné najít levnějšího provozovatele.

"Já sám bych dokázal 600 tisíc pro letní kino odůvodnit, ale nemohu dát ruku do ohně za to, že nejde provozovat levněji,“ uvedl Brendl.

Dodal, že pokud žádný z případných zájemců nepředloží nabídku levnější, dostane rada města do rukou materiál, který zdůvodňuje navýšení dotace pro kino na 600 tisíc korun.

Letní kino

Letní kino začalo v Pardubicích promítat v roce 2006, první roky v Tyršových sadech, loni se kvůli plánované opravě parku muselo kino přesunout na louku mezi bývalým lihovarem a skateparkem u hlavního nádraží. Kino původně začínalo s dotací od města 200 tisíc korun. Pořadatelská firma se však loni dohodla s radnicí na částce 600 tisíc korun. Letos kulturní komise města snížila dotaci opět na 200 tisíc korun. Letní kino navštěvuje ročně kolem padesáti tisíc lidí.

Podle provozovatele pardubického letního kina Jana Motyčky ale za zatím schválených 200 tisíc korun nelze pořídit promítání po celou dobu prázdnin. Uvedl, že jenom půjčovné za šest desítek filmů se blíží k této částce.

"Pokud to mají být kvalitní filmy a součástí kina budou také stánky s občerstvením, pořadatelská služba nebo tištěné programy, tak se na tu částku nikdo nemůže dostat,“ uvedl Motyčka.

Brendl sám dodal, že už loni poptával provoz letního kina, ale nepochodil. "Obrátil jsem se na bratry Čadíky. Ti mi ale řekli, že v tomto rozsahu to nejsou schopni udělat,“ řekl náměstek.

Motyčka si je zřejmě jistý tím, že jen těžko někdo dokáže zorganizovat letní kino za menší peníze, než po městu požaduje on. Uvedl, že sám vybídne radnici, aby vyhlásila výběrové koncesní řízení, jehož vítěz by měl právo provozovat kino v nejbližších letech.

"Mělo by ale být veřejné a mělo by jasně definovat, co to znamená letní kino. Aby ho nevyhrál někdo, kdo nabídne promítání datovým projektorem filmů z YouTube na internetu,“ uvedl.

Zatím je ale pravda taková, že město víc než zmíněných 200 tisíc na kino dávat nechce. "Názor kulturní komise, stejně tak jako schválený rozpočet jsou jasné,“ uvedl Brendl.

Na druhou stranu, pokud by kino dostalo 600 tisíc, jež požaduje Motyčka, uvažovala by o provozu letního kina i městská společnost Rozvojový fond.

"Ta částka je zajímavá. Ale nejsme tu od toho, abychom sami pořádali kulturní akce. Sehnat někoho, kdo by pro nás provoz kina zajistil, se nepodařilo. Uvažovali jsme přitom, že bychom kino umístili někam do okolí zimního stadionu,“ řekl ředitel Fondu Martin Charvát.

O této možnosti s ním jednal i starosta prvního obvodu Jaroslav Menšík, na jehož území kino každý rok sídlí. "Bavili jsme se o tom jen jako o hypotetické možnosti. Ale podle mě by to měli dělat ti, co už to dělají,“ uvedl starosta.

Na to, zdali se dočkají celoprázdninového promítání pod širým nebem i letos, si lidé v Pardubicích musí zatím počkat. Vypsání a vyhodnocení poptávkového řízení může trvat týdny nebo měsíce. Kvůli podobným peripetiím už loni zahajovalo letní kino s několikadenním zpožděním, namísto v obvyklý první den prázdnin.

Autor:


Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...Hoch upadl do kómatu po operaci mandlí, postup nemocnice řeší policie

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci mandlí v pardubické...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...

Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Další z rubriky

Motorkář vjel v zatáčce do protisměru, srážku s nákladním autem nepřežil

Motorkář podlehl těžkým zraněním v nemocnici.

Dopravní nehoda u Dolní Dobrouče na Orlickoústecku stála ve čtvrtek odpoledne život motorkáře. Jednapadesátiletý muž...

Po nehodě autobusu zůstává v nemocnicích 15 lidí, hlavně na pozorování

Specializovaná firma odváží havarovaný autobus.

Po čtvrteční havárii autobusu u Dolních Ředic na Pardubicku zůstává v nemocnicích patnáct lidí. Mají hlavně lehká...

Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...

Najdete na iDNES.cz