Senátor Petr Šilar bojuje za zrušení letního času.

Senátor Petr Šilar bojuje za zrušení letního času. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Senátorovu petici proti střídání času podepsalo sedm tisíc lidí

  • 4
Lidé si v neděli kvůli přechodu na zimní čas o hodinu přispí. Orlickoústecký senátor Petr Šilar chce prosadit zavedení jen jednoho času. Za rok potřebuje sehnat milion hlasů v celé Unii, zatím jich má sedm tisíc.

Pravidelné střídání času má mnoho odpůrců, ale přesto jej politici v Evropě nechtějí zrušit. Senátor Petr Šilar (KDU-ČSL) se pokouší rozjet celoevropskou občanskou iniciativu, která by donutila Evropskou komisi se návrhem zabývat.

Pouze jeden čas

Iniciativa má jediný cíl - zavedení jen jednoho času v celé Evropské unii. Usilovat o zavedení jednoho času pouze v naší zemi je nereálné. Pro všechny členské země EU platí Směrnice 2000/84/ES, jediná reálná možnost je ta, že se jeden čas zavede v celé EU. Dosažení změny v celé EU může být provedeno pouze na základě směrnice evropského parlamentu. "Projekt zavedení jednoho času může být úspěšně realizován pouze pomocí široké evropské občanské iniciativy na území celé EU," píše se na stránkách www.onlyonetime.eu.

Podmínkou je, aby se do petiční akce zapojili lidé alespoň v sedmi státech Unie. Ve všech zemích je nutné získat množství podpisů v poměru k počtu obyvatel. "Už máme sedm tisíc podpisů z České republiky a ze Slovenska," uvedl Šilar. Zatím však jde o registraci sympatizantů, nikoliv o platné hlasy pod peticí.

Aby Unie uznala hlasy pod peticí, musí zájemci splnit poměrně přísné podmínky - kvůli ověření pravosti podpisu je nutné uvést jméno a příjmení, e-mail, telefon, adresu trvalého bydliště i číslo občanského průkazu. Na tom si může ambiciózní projekt vylámat zuby.

"Ostrý start petice uděláme k novému roku, máme rok na to sehnat milion podpisů. Myslím, že jsme odsouzení k úspěchu, spousta lidi se nám hlásí, že by to podpořili," uvedl Šilar.

Odpůrci střídání času se můžou připojit k projektu Only one time (Pouze jeden čas) registrací na jeho webu. Příští rok bude možné se podepsat i na petiční archy.

Podpisové archy chce iniciativa rozšiřovat i v Německu, Polsku, Rakousku, zemích Beneluxu.

Šilar upozorňuje, že iniciativě nejde o zrušení letního času. Jaký čas by měl v Evropské unii platit, je věcí diskuse. "U nás i v severských státech by lidé chtěli spíše nechat letní čas, v jižních zemích naopak zimní," uvedl senátor.

Existuje i jiný způsob, jak dosáhnout, aby Evropská komise začala vážně debatovat o zavedení jednotného času. Stačilo by, aby to jako téma nastolily přímo národní vlády, včetně té české.

V Česku prý Šilar narazil podle svých slov jen na shovívavé úsměvy. "I z naší strany jsem slyšel kritiku, že se chci jen lacino zviditelnit. Já na to odpovídám, že jestliže to dvaceti procentům obyvatel vadí a je to přitom blbost, tak s blbostí se má bojovat," řekl.

"Nejsem proti nápadu senátora Šilara. Střídání času už stejně nemá žádnou ekonomickou vazbu, takže jako poslanec podobné aktivity klidně podpořím," řekl Jaroslav Zedník, lídr TOP 09 v kraji.