Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj a město posvětily výstavbu letištního terminálu v Pardubicích

  16:34aktualizováno  16:34
Pardubice by během tří roků měly mít nový odbavovací terminál na letišti. Shodli se na tom zástupci kraje a města. Letiště odbavuje každý rok čím dál víc cestujících, jeho kapacita by nově mohla vzrůst až na čtvrt milionu pasažérů ročně.

Vizualizace nového terminálu pardubického letiště | foto: Pardubický kraj

"Souhlasíme s tím, aby tento projekt realizován byl. Zároveň jsme se shodli na tom, že co nejdříve," řekl hejtman Martin Netolický.

Politici se k plánům a nářkům šéfů společnosti East Bohemian Airport (EBA), která civilní letiště provozuje, dlouho stavěli chladně. Přesvědčila je až obsáhlá studie společnosti KPMG, podle které má smysl letiště rozšířit.

"Letiště Pardubice v posledních letech zaznamenalo nárůst cestujících. Nová odbavovací hala by tento trend růstu zásadním způsobem podpořila. Disponuje také významným potenciálem zejména díky své atraktivní geografické poloze," stojí v analýze KPMG, která celkem čítá zhruba 130 stran.

Budou kombinovat směnku s úvěrem

Aby si lidé z Pardubic a okolí mohli užívat větší luxus například při cestování na letní dovolenou, musí zodpovědní lidé vyřešit ještě jednu klíčovou otázku: z čeho se bude nákladná stavba za stovky milionů platit?

"Na stavbu terminálu si musí vzít EBA úvěr. Ideální by byla kombinace směnky a úvěru, za který by akcionáři buď ručili, nebo neručili. Nejlepší řešení ukáže veřejná soutěž na dodavatele bankovních služeb," řekl k tomu hejtman Netolický.

Ředitel společnosti EBA Jan Andrlík už před časem mluvil o tom, že není třeba mít strach z úvěru. Firma je prý tak v dobrém stavu, že by neměl nastat žádný problém se splácením stavby.

"Počkáme na usnesení rad města a kraje. To bude teprve závazné. Pak budeme mít mandát jednat s bankami," řekl Andrlík s tím, že podle podrobné analýzy si letiště na úvěr vydělá a bude bez problému prosperovat.

Hejtman Netolický naopak dodal, že chce ještě podrobněji znát provozní náklady. Například se obává toho, aby se kvůli úvěru nezvyšovaly letištní poplatky, které jsou teď velmi nízké.

Také už odmítá dál zvyšovat základní kapitál firmy na pořízení technického vybavení letiště, do kterého majitelé společnosti - město Pardubice a Pardubický kraj - v posledních letech výrazně investovali například při rozšíření ranveje či výstavby nového palivového zařízení. Vše vyšlo na více než 200 milionů korun.

Dozor nad letištěm se obejde bez politiků

"Na to si letiště musí vydělat v rámci běžného provozu. Také navrhujeme, aby v dozorčí radě a představenstvu seděli profesionálové, a ne politici," dodal Martin Netolický.

Letiště po letech úbytku cestujících letos vykazuje rekordní čísla. Za první tři čtvrtiny roku přepravilo přibližně 160 tisíc cestujících a meziročně zvýšilo počet odbavených lidí o 62 procent.

Podařilo se mu také překonat výsledky loňského roku, kdy letiště přijalo 125 tisíc lidí. Společnost EBA už také po několika letech nevykazuje ztrátu. Loni měla zisk 6,8 milionu korun, předloni byla ve ztrátě osm milionů korun. Loňské výnosy měla více než 107 milionů korun, předloni vykázala výnosy bezmála 63 milionů korun.

Podívejte se na letiště v Pardubicích

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Letní kino vzdá hold hokejovým legendám, následuje setkání s tvůrci

Hokejový brankář Jiří Holeček

Vzpomínky na letošní prázdniny už sice čtrnáct dní pozvolna blednou, ale rozhodně to neplatí pro Pardubické letní kino....

Králíky mají nové muzeum. Historie celnictví zaujme pašovaným kontrabandem

Východočeský památník celnictví v Králíkách. Místopředseda Východočeského klubu...

Králíky mají novou expozici Východočeského památníku celnictví. V budově bývalého gymnázia ji na profesionální úrovni...

Opilý řidič kontroloval mobil, auto se skutálelo k frekventované silnici

Auto se skutálelo směrem k frekventované silnici.

Svitavští policisté vyšetřují, proč boural osmadvacetiletý řidič u frekventované silnice směrem na Litomyšl. Důvody...

Najdete na iDNES.cz