Pardubické letiště chce lepší parkování, využije vojenský autopark

  13:23aktualizováno  13:23
Společnost East Bohemian Airport, která provozuje pardubické mezinárodní letiště, chce využít podzimní odstávku provozu k úpravě parkovacích stání pro auta. K tomuto účelu by se mohl používat vojenský autopark.

Cestující by u pardubického letišti uvítali lepší parkování i restauraci ve druhém patře terminálu. Kdo by ji chtěl provozovat, musí si však prostor upravit na své náklady. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Auta musí v současné době stát také například na přilehlé louce,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.

Budování lepšího parkování si přeje i hejtman kraje Martin Netolický, přestože jiným investicím do civilního letiště není příliš nakloněn.

„Tato plocha je za přibližně pět milionů korun velmi jednoduše upravitelná a mohla by cestujícím sloužit ještě v letošním roce. Kapacita míst by zde byla přibližně 410 automobilů,“ uvedl Netolický.

Vybudováno by mělo být také parkoviště před odbavovacím terminálem včetně zastavení typu kiss and ride, které slouží především pro krátkodobá stání.

„Tam by mohlo být k dispozici přes 220 míst. Celková investice do obou ploch by se měla odhadem pohybovat okolo 20 milionů korun,“ doplnil hejtman s tím, že by kraj na stavební úpravy poskytl ze svého rozpočtu třetinu peněz, což odpovídá jeho podílu akcií ve společnosti East Bohemian Airport. Dvě třetiny pak vlastní město Pardubice.

Druhé patro terminálu ano, ale levněji

Hejtmanství také výhledově počítá s dostavbou druhého patra terminálu Jana Kašpara. Do části se nastěhují kanceláře společnosti, zbylá část pro VIP salonek či restaurace bude připravena pro možné budoucí využití.

Pokud se najde zájemce o provozování, může si prostor upravit na své náklady a podle svého přání. Původní cena 40 milionů korun se však hejtmanovi zdá vysoká.

„Osobně jsem přesvědčený, že bychom se celkově mohli vejít do částky 15 milionů korun za dobudování druhého patra,“ uvedl Netolický, který však zároveň dodává, že tato investice není úplně nezbytná.

„Dostavba druhého patra v původně navrženém objemu, který přesahoval 40 milionů korun, rozhodně není nutná, což potvrdila také paní ředitelka letiště. Jestliže se najde zájemce o provoz, může si prostor upravit na své náklady a dle svého přání. Rozhodně to však nesmí jít z veřejných prostředků,“ dodal Martin Netolický.

Letiště, které bude zavřené kvůli opravě celý říjen a listopad, odbavilo 26. července letošního stotisícího cestujícího. Překonalo tak počty pasažérů z loňského roku, kdy terminálem prošlo 88 tisíc lidí.

Nejčtenější

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Další z rubriky

Se schválenou trasou D35 už hýbat nebudeme, říká nový starosta Litomyšle

Starosta Litomyšle Daniel Brýdl.

Působení pragmatického a vizionářského starosty Miroslava Brýdla po revoluci změnilo Litomyšl, ať už jde o stavby...

Cedule označující nikoli Havlovo náměstí zmizela, starosta by ho chtěl

Cedule už z litomyšlského informačního centra zmizela.

Toto není náměstí Václava Havla, říkala ještě donedávna cedule poblíž litomyšlského zámku. Tabulku, která zpravidla...

Vývoj v kauze Čapí hnízdo může ovlivnit jednání o koalici v Pardubicích

Radnice v Pardubicích

Nový vývoj v kauze Čapí hnízdo a reportáž Seznamu Zprávy o synovi premiéra Andreje Babiše mohou mít vliv na stále...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz