Vrtulník Letecké záchranné služby Hradec Králové často míří i k pacientům do sousedního regionu. Ale přispívat na tuto službu Pardubický kraj odmítl.

Vrtulník Letecké záchranné služby Hradec Králové často míří i k pacientům do sousedního regionu. Ale přispívat na tuto službu Pardubický kraj odmítl. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Sousední kraje se přou o leteckou záchranku. Z Pardubic peníze nepřijdou

  • 22
Královéhradecký kraj chce po Pardubickém kraji příspěvek na provozování letecké záchranné služby (LSZ), která operuje na území východních Čech. Krajští radní v Pardubicích to odmítli. Nejedná se o velké peníze, přesto u sousedů hovoří o roztrpčení.

V miliardových rozpočtech obou krajů je to jen kapka. Přesto se za sedmnáct let své existence nedokázali politici z Hradeckého a Pardubického kraje domluvit na tom, jak platit leteckou záchrannou službu. Nejnovější žádost Hradeckého kraje o finanční spoluúčast ve výši 1,7 milionu korun radní Pardubického kraje odmítli.

V praxi to pro záchranáře neznamená žádné omezení. Jen všechny náklady bude dál hradit Královéhradecký kraj tak jako dosud.

Politici z Pardubic namítají, že žádný kraj nepřispívá sousednímu na letecké záchranáře.

„Podle našich informací v současné době základnu LZS nemá na svém území kromě Pardubického kraje také kraj Zlínský a Karlovarský. Oba dva uvádějí, že příspěvek na provoz LZS sousedním krajům neposkytují,“ uvedl mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.

Měl by Pardubický kraj přispět Hradeckému na provoz Letecké záchranné služby?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 20. září 2017. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 591
Ne
Ne 73

„Z rozhodnutí Rady Pardubického kraje jsme zklamáni a zároveň i trochu rozčarováni. Financujeme z našeho rozpočtu zdravotnický materiál, léčiva a pochopitelně se nedělají žádné rozdíly, zda letecká záchranka zasahuje zrovna na území Královéhradeckého nebo Pardubického kraje. Proto jsme odeslali naši dobře míněnou prosbu o finanční spoluúčast,“ uvedl náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje odpovědný za zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09).

Třetina výkonů záchranky je na území Pardubického kraje

Provozování vrtulníku včetně leteckého personálu stojí desítky milionů, což hradí stát. Ovšem náklady na zdravotnický materiál či zdravotnickou posádku platí pouze sousední kraj. Ten argumentuje tím, že přibližně třetina výkonů letecké záchranky se odehrává na území Pardubického kraje.

„Průměrné náklady na provoz letecké záchranky v Hradci Králové jsou ročně ve výši téměř 6,4 milionu korun, z toho dotace Královéhradeckého kraje je takřka 5,2 milionu korun. Pardubický kraj jsme tak zdvořile oslovili a požádali o finanční spoluúčast ve výši 1,7 milionu korun, což odpovídá třetině nákladů a zároveň třetině provedených výkonů. Tyto finance nepovažujeme vzhledem k celkové částce za zanedbatelné a spoluúčast sousedního kraje bychom považovali za férový krok,“ uvedl Aleš Cabicar.

Pardubický kraj tvrdí, že bude se sousedy dále jednat. Podle Bartáka by na letecké záchrance mohli například působit pardubičtí záchranáři, kterým by pak Pardubický kraj hradil mzdové náklady.

„Pod podmínkou, že i operační řízení LZS bude rozděleno rovnocenným způsobem mezi zdravotnická operační střediska obou dotčených krajů,“ uvedl Barták.

Léta stará žádost

Královéhradecký kraj neusiluje o příspěvek od Pardubického kraje poprvé. To potvrzuje i někdejší radní Pardubického kraje Josef Janeček (ODS), který měl v letech 2000 až 2008 na starosti zdravotnictví.

„Oni na nás tlačili a snažili se, abychom jim přispívali, ale za mého působení jsme jim nedali ani korunu. Byli jsme přesvědčeni, že to má hradit stát, a pokud je letecká záchranka v Hradci Králové, tak by i ostatní náklady měly jít k tíži Hradeckého kraje,“ uvedl Janeček.

Cabicar je přístupem Pardubického kraje zklamán. „Bohužel si z toho odnáším pocit jistého roztrpčení nad tím, že za prostředky občanů Královéhradeckého kraje se provádí zdravotní výkony na území Pardubického kraje,“ uvedl.