Návrh sochy Jana Kašpara, který v původní soutěži skončil na druhém místě.

Návrh sochy Jana Kašpara, který v původní soutěži skončil na druhém místě. | foto: František Bálek, Lukáš Obršál, Dagmar Bodláková, Tomáš Kačerovský

Vítězný návrh sloupu radní nechtějí, letci Kašparovi tak postaví sochu

  • 5
K 90. výročí úmrtí Jana Kašpara chystají Pardubice na příští rok odhalení jeho sochy. Bronzový památník, který v původní soutěži skončil na druhém místě, by měl stát asi dva miliony korun.

Už za minulého vedení radnice měl na pardubické třídě Míru vzniknout pomník prvního českého aviatika Jana Kašpara. Architektonickou soutěž tehdy vyhrál návrh Petra Pinkase, 37 metrů vysoký sloup s větrným rukávem. Proti tomuto návrhu se však zvedla vlna nevole a vznikla i petice. Dílo se navíc z 1,2 milionu korun prodražilo na 2,7 milionu korun. Zastupitelstvo proto od projektu upustilo. Teď je vše jinak.

Primátor Pardubic Martin Charvát totiž oslovil autora návrhu, který v soutěži skončil na druhém místě, Františka Bálka. U obchodního domu Magnum by tak měla vzniknout bronzová socha Jana Kašpara v nadživotní velikosti. V ruce bude držet vrtuli letadla Blériot, v ploše dlažby bude svítící osa s daty letcova života.

„Oslovíme pana sochaře Bálka, aby nám zpracoval finální návrh a koncept, jak sochu realizovat a kam ji umístit, a to včetně cenové nabídky. Vycházíme z cenové nabídky z roku 2014, takže předpokládám, že to bude kolem dvou milionů korun. Peníze půjdou z rozpočtu města,“ uvedl Charvát.

Projektantovi opravy třídy Míru i opozici se návrh nezamlouvá

„Byl jsem zastáncem první ceny soutěže. Radou odsouhlasený návrh je jistě zajímavý, proto taky obsadil druhou příčku soutěže, ale svým měřítkem by potřeboval intimnější prostor, respektive měl by být umístěn blíž paláci Magnum. To ale není možné, protože to není na pozemku města, a navíc jsou zde umístěny podzemní garáže. Daný prostor pro památník by si zasloužil monumentální nadčasový návrh, kterým byl právě sloup s větrným rukávem,“ řekl Jaromír Walter. Instalace památníku si navíc vyžádá takovou technologii stavby, která nepoškodí dlažbu třídy Míru.

S konceptem příliš nesouhlasí ani členové opozice. Petr Klimpl (ODS) sice bronzovou sochu považuje za lepší variantu než stožár, kritizuje však její cenu.

„Dva miliony korun jsou hodně. Při začátku projednání se slíbilo, že část nákladů bude pokryta veřejnou sbírkou. Nyní to vypadá, že vše uhradí město,“ uvedl Klimpl.

Absolutně proti vybranému návrhu stojí František Brendl. Tomu vadí, že se nezhotovil vítězný projekt soutěže.

„Pakliže uděláme nějaká pravidla, ustanovíme výběrovou komisi složenou z architektů a umělců a nakonec nezhotovíme projekt, který vybrala, přijde mi to zbytečné. Pokud měli radní představu, že má vzniknout socha, měli to zavést do požadavků,“ uvedl František Brendl.

Jakoukoli souvislost vybraného návrhu s původní soutěží ale Charvát odmítá. „Nebude se realizovat druhý vítězný návrh, zásadně to oddělujeme. Uskutečnila se soutěž, kterou vyhrál architekt Petr Pinkas, na základě toho mělo město určité závazky. Ty naplnilo, objednal se a zaplatil se projekt. Následně zastupitelstvo rozhodlo o tom, že finální podobu této sochy realizovat nebude, protože neúměrně narostly původní předpokládané náklady. Tím je tato soutěž vyčerpaná,“ řekl primátor.

Za přípravu utratilo město skoro 900 tisíc

Za odměny vítězům architektonické soutěže, projektovou dokumentaci, výstavu a další věci přitom město tehdy vydalo téměř 900 tisíc korun.

„Není možné věc spláchnout tím, že realizace vítězného návrhu byla zrušena z finančních důvodů. To by neodpovídalo realitě. Je to spíše neschopnost uznat jiný odborný názor a ustát nesouhlas části veřejnosti. Politici tím veřejnosti říkají: můžeme si dělat, co chceme,“ uvedl František R. Václavík, který byl členem komise pro výběr pomníku.

Zastání má rada města v historikovi Jiřím Kotykovi, který bronzovou sochu považuje za nejlepší řešení.

„Sloup by mohl stát v kterémkoli městě. Nikdo by nepoznal, že je to Kašparův pomník. Osobně mě šokovalo, když se mě autor vítězného návrhu Petr Pinkas zeptal, jestli Jan Kašpar byl opravdu prvním českým letcem,“ řekl Kotyk.