Kubíky dřeva tam, kubíky sem. Ekologické dřevo do kraje firmy dovážejí

  8:28aktualizováno  14:49
Jen jedenáct vlastníků lesů v Pardubickém kraji, které zabírají něco přes procento zalesněné plochy, má certifikát o tom, že hospodaří způsobem blízkým přírodě i lidem. Takové označení však budou dodavatelé dřeva potřebovat stále častěji, pokud budou chtít prodat.

V rámci republiky má certifikaci FSC kolem 290 majitelů lesů, celosvětově jich je na 30 tisíc. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Jablonné nad Orlicí v podhůří Orlických hor je sice obklopeno lesy, nicméně tamní nábytkářská firma Dřevotvar většinu suroviny dováží ze zahraničí. Většina vlastníků lesů nejen v Pardubickém kraji totiž nehospodaří podle certifikace Forest Stewardship Council (FSC), kterou v západní Evropě zákazníci stále častěji požadují.

„Sehnat certifikovaný materiál je u nás veliký problém. Musíme nakupovat v zahraničí tak ze šedesáti až sedmdesáti procent, prakticky v celé Evropě, například v Itálii, na Slovensku, v Belgii,“ uvedl ředitel společnosti Dřevotvar Jablonné nad Orlicí Martin Beran.

Jen asi dvě procenta lesů v České republice má zelený certifikát a někteří výrobci nábytku se tak bojí, že o své zakázky přijdou na úkor zemí, které ho mají a nezatěžují je vyšší náklady související s dopravou.

„V Pardubickém kraji je 11 vlastníků lesů s tímto certifikátem. Z toho jedna je soukromá a zbytek jsou obce. Výměra lesů s certifikací je cca 1600 hektarů,“ uvedl Aleš Erber, lesnický specialista národní kanceláře FSC.

Už před rokem se postarala IKEA o rozruch, když oznámila, že chce být zelenější. To znamená, že bude od roku 2020 vykupovat pouze dřevo se speciálním certifikátem FSC zaručujícím jeho ekologické vypěstování. Jenže většina vlastníků lesů včetně státní firmy Lesy ČR, má totiž jiný certifikát PEFC, který IKEA dříve stačil.

„Vzniká tak zajímavá situace, vyvážíme tisíce kubíků, ale zároveň i dovážíme, a to ve statisících nebo jednotkách milionů kubíků,“ uvedl Milan Hron, jenž je předsedou Pro Silva Bohemica, pobočného spolku České lesnické společnosti.

V praxi by přechod na dražší FSC pro české lesy znamenal zmenšení holosečí, které se dnes běžně dělají na velkých plochách. Více by se také hlídala druhová skladba toho, co se v lesích vysazuje. Ekologická sdružení, jako například hnutí Duha, dlouhodobě tvrdí, že certifikace PEFC nezaručuje šetrné lesní hospodaření.

Potíže mají některé nábytkářské firmy

Většina vlastníků lesů ale přechod na jiný certifikát zatím neplánuje. Ředitel společnosti Městské lesy Chrudim Zdeněk Odvárka uvedl, že oba systémy certifikace jsou podobné a není důvod ke změně.

Ani Martin Beran mezi certifikáty nevidí propastný rozdíl. „Nelobuju za jeden nebo druhý certifikát, ale jestliže trh požaduje FSC, tak se tomu snažíme vyhovět,“ uvedl.

Zatím mají potíže jen některé nábytkářské firmy, které mají náročné zákazníky ze Západu. „Pro nás to neznamená existenční problém. Máme sice zákazníky v Anglii, kteří chtějí výrobky s certifikátem FSC, ale stačí jim, když z patnácti výrobků ho budou mít tři,“ uvedl Milan Zadina, předseda družstva Dipro Proseč. To musí dovážet jen asi deset procent suroviny ze Slovenska.

Pokud vlastníci lesů nezareagují včas, nestane se podle ředitele Martina Berana na první pohled nic dramatického.„Firmy, které budou chtít výrobek s FSC, se obrátí do Polska nebo do Pobaltí a české firmy o zakázky přijdou, přestanou být konkurenceschopné. Přepravní náklady samozřejmě ovlivňují cenu.

V rámci republiky má certifikaci FSC kolem 290 majitelů lesů, celosvětově jich je na 30 tisíc. Největší vlastník Lesy ČR (LČR) letos poprvé veřejně připustily její přijetí, ovšem zpochybnily platné standardy. Společně s Vojenskými lesy a statky usilují o změnu některých podmínek.

„Zástupcům národní kanceláře FCS jsme ukázali přímo v terénu konkrétní provozní nedostatky a připomínkujeme mezinárodní směrnici ohledně používání chemických prostředků,“ řekla před časem tisková mluvčí LČR Eva Jouklová.

Nejčtenější

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Cedule označující nikoli Havlovo náměstí zmizela, starosta by ho chtěl

Cedule už z litomyšlského informačního centra zmizela.

Toto není náměstí Václava Havla, říkala ještě donedávna cedule poblíž litomyšlského zámku. Tabulku, která zpravidla...

Při čelním střetu zemřeli dva lidé na okraji Pardubic, zřejmě nepřipoutaní

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Spolujezdec ze staršího BMW a řidič dalšího osobního vozu značky Kia zemřeli před šestou ranní v Doubravicích na okraji...

Další z rubriky

Kauza národního hřebčína je po letech u soudu, obžalobu četli tři hodiny

Část obviněných manažerů, kteří se domlouvali na opravách hřebčína

Krajský soud začal projednávat rozsáhlý případ oprav kladrubského hřebčína za evropské miliony. Obžaloba viní 17 lidí a...

VIDEO: Is it love! Do Pardubic se vrátily „devadesátky“

Show v Pardubicích předvedla hity 90tých let

Doslova natřískaný sál trpělivě čekal v Pardubicích na příchod tří kapel, které největší slávu zažily v době, kdy...

Pardubická koalice ztratila těsně před volbou radních další hlas

Radnice Pardubice.

Večer se koná v Pardubicích ustavující zastupitelstvo, které zvolí nové vedení města včetně primátora. Tím by se měl...

Najdete na iDNES.cz