Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kubíky dřeva tam, kubíky sem. Ekologické dřevo do kraje firmy dovážejí

  8:28aktualizováno  14:49
Jen jedenáct vlastníků lesů v Pardubickém kraji, které zabírají něco přes procento zalesněné plochy, má certifikát o tom, že hospodaří způsobem blízkým přírodě i lidem. Takové označení však budou dodavatelé dřeva potřebovat stále častěji, pokud budou chtít prodat.

V rámci republiky má certifikaci FSC kolem 290 majitelů lesů, celosvětově jich je na 30 tisíc. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Jablonné nad Orlicí v podhůří Orlických hor je sice obklopeno lesy, nicméně tamní nábytkářská firma Dřevotvar většinu suroviny dováží ze zahraničí. Většina vlastníků lesů nejen v Pardubickém kraji totiž nehospodaří podle certifikace Forest Stewardship Council (FSC), kterou v západní Evropě zákazníci stále častěji požadují.

„Sehnat certifikovaný materiál je u nás veliký problém. Musíme nakupovat v zahraničí tak ze šedesáti až sedmdesáti procent, prakticky v celé Evropě, například v Itálii, na Slovensku, v Belgii,“ uvedl ředitel společnosti Dřevotvar Jablonné nad Orlicí Martin Beran.

Jen asi dvě procenta lesů v České republice má zelený certifikát a někteří výrobci nábytku se tak bojí, že o své zakázky přijdou na úkor zemí, které ho mají a nezatěžují je vyšší náklady související s dopravou.

„V Pardubickém kraji je 11 vlastníků lesů s tímto certifikátem. Z toho jedna je soukromá a zbytek jsou obce. Výměra lesů s certifikací je cca 1600 hektarů,“ uvedl Aleš Erber, lesnický specialista národní kanceláře FSC.

Už před rokem se postarala IKEA o rozruch, když oznámila, že chce být zelenější. To znamená, že bude od roku 2020 vykupovat pouze dřevo se speciálním certifikátem FSC zaručujícím jeho ekologické vypěstování. Jenže většina vlastníků lesů včetně státní firmy Lesy ČR, má totiž jiný certifikát PEFC, který IKEA dříve stačil.

„Vzniká tak zajímavá situace, vyvážíme tisíce kubíků, ale zároveň i dovážíme, a to ve statisících nebo jednotkách milionů kubíků,“ uvedl Milan Hron, jenž je předsedou Pro Silva Bohemica, pobočného spolku České lesnické společnosti.

V praxi by přechod na dražší FSC pro české lesy znamenal zmenšení holosečí, které se dnes běžně dělají na velkých plochách. Více by se také hlídala druhová skladba toho, co se v lesích vysazuje. Ekologická sdružení, jako například hnutí Duha, dlouhodobě tvrdí, že certifikace PEFC nezaručuje šetrné lesní hospodaření.

Potíže mají některé nábytkářské firmy

Většina vlastníků lesů ale přechod na jiný certifikát zatím neplánuje. Ředitel společnosti Městské lesy Chrudim Zdeněk Odvárka uvedl, že oba systémy certifikace jsou podobné a není důvod ke změně.

Ani Martin Beran mezi certifikáty nevidí propastný rozdíl. „Nelobuju za jeden nebo druhý certifikát, ale jestliže trh požaduje FSC, tak se tomu snažíme vyhovět,“ uvedl.

Zatím mají potíže jen některé nábytkářské firmy, které mají náročné zákazníky ze Západu. „Pro nás to neznamená existenční problém. Máme sice zákazníky v Anglii, kteří chtějí výrobky s certifikátem FSC, ale stačí jim, když z patnácti výrobků ho budou mít tři,“ uvedl Milan Zadina, předseda družstva Dipro Proseč. To musí dovážet jen asi deset procent suroviny ze Slovenska.

Pokud vlastníci lesů nezareagují včas, nestane se podle ředitele Martina Berana na první pohled nic dramatického.„Firmy, které budou chtít výrobek s FSC, se obrátí do Polska nebo do Pobaltí a české firmy o zakázky přijdou, přestanou být konkurenceschopné. Přepravní náklady samozřejmě ovlivňují cenu.

V rámci republiky má certifikaci FSC kolem 290 majitelů lesů, celosvětově jich je na 30 tisíc. Největší vlastník Lesy ČR (LČR) letos poprvé veřejně připustily její přijetí, ovšem zpochybnily platné standardy. Společně s Vojenskými lesy a statky usilují o změnu některých podmínek.

„Zástupcům národní kanceláře FCS jsme ukázali přímo v terénu konkrétní provozní nedostatky a připomínkujeme mezinárodní směrnici ohledně používání chemických prostředků,“ řekla před časem tisková mluvčí LČR Eva Jouklová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

O senátní křeslo rozkročené mezi dvěma kraji bojují známá i dlouhá jména

Z billboardů promlouvá i známý trenér Martiny Sáblíkové a nyní i kandidát do...

Sázkové kanceláře před první kolem senátních voleb na Chrudimsku a v části Havlíčkobrodska nejvíce věří někdejšímu...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Manažeři v kauze kladrubského hřebčína stanou po pěti letech u soudu

Zástupci dánského království vybírali starokladrubského bělouše pro dánský dvůr,

Půl roku se soudce probíral spisem v kauze kladrubského hřebčína. Sedmnáct obviněných manažerů stavebních firem se mělo...

Najdete na iDNES.cz