Lesopark na Dukle získává novou vizáž. Spory vyvolává kácení stromů

  8:07aktualizováno  8:07
Obnova lesoparku na pardubické Dukle je v plném proudu. Zarostlý prostor postupně nabývá podoby klasického městského parku. Některým obyvatelům sídliště ale trnem v oku zůstává chátrající budova stojící v jeho středu. Jiní litují pokácených dřevin.

Lesopark na Dukle se proměňuje. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Část unijních peněz z fondů pro modernizaci pardubických sídlišť Dukla a Višňovka se radnice rozhodla věnovat na revitalizaci lesoparku na Dukle. Proměnit ho chce v příjemné místo pro relaxaci i sport.

Fotogalerie

Jenže plány našly i svoje odpůrce. Nesouhlas s rozsáhlým porážením stromů vyjádřil místní spolek Chráníme stromy.

„Řízení o jejich kácení jsme se zúčastnit nemohli, protože lesopark je veden jako „les“, zatímco spolky bojující za ochranu přírody se mohou účastnit pouze řízení o kácení „mimo les“. Město sice uspořádalo dvě veřejné debaty o projektu, na kterých se obyvatelé sídliště mohli s jeho záměry seznámit, ale informování veřejnosti o této možnosti nebylo dostatečné,“ tvrdí člen sdružení Jiří Svoboda, který úpravy považuje za neuvážené a zbytečně široké.

Podobný názor mají i někteří obyvatelé sídliště. „Je to neúcta k přírodě. Lesopark byl vždycky hustě zarostlý, mám ho takový v paměti už odmala,“ vzpomíná také jeden z jeho návštěvníků.

Park se uzavřel koncem července a chodce tu vystřídali dřevorubci. V prvním týdnu úprav vykáceli stromy, které zasahovaly do trasy obnovovaných a nových cest. Zbývající porost se nyní prořezává od náletových dřevin a starých topolů, které by mohly ohrozit bezpečnost návštěvníků. Výrazný úbytek stromů má vynahradit nová výsadba.

„V severní borové části se vysází hlavně duby. Provedeme také výsadbu poloodrostků a odrostků dřevin, jako jsou lípa, habr, javor či buk,“ říká vedoucí odboru životního prostředí pardubického magistrátu Miroslav Míča.

Ostudou parku je nevzhledná budova

Lidé také poukazují, že v parku nadále zůstává nevzhledná budova, kterou revitalizace nezahrnuje. Město se brání tím, že v době, kdy se projekt připravoval, nebylo jejím vlastníkem.

„Budova patřila sportovnímu klubu Lokomotiva Pardubice. Jistina Lokomotivy Pardubice, ve výši zhruba tři miliony korun, se anulovala převodem pozemku a budovy na město,“ uvedl starosta pátého městského obvodu Jiří Rejda.

O jejím osudu teď bude jednat se zastupitelstvem. „Osobně se přikláním k možnosti najít smysluplné a ekonomické využití budovy. Mohla by sloužit jako dětský klub s pracovní dílnou pro družiny a kroužky. Není v tak tristním stavu, jak se na pohled zdá, proto je pro mě její kompletní demolice pouze krajní variantou,“ dodává. Konečné řešení chtějí zastupitelé najít do konce roku.

Z původních zpevněných cest lesoparku vzniknou osvětlené běžecké trasy. Dráhu celkové délky 1 500 metrů tak budou moci běžci využívat i po setmění. Noční osvětlení sídliště vítají i obyvatelé.

Obnova parku na Dukle

5 měsíců potrvají stavební práce.

15 milionů korun bude město stát obnova parku.

130 stromů v lesoparku dělníci pokáceli.

Revitalizace obnáší také vybudování dvou venkovních posiloven a sezení u základní školy Josefa Ressla. Nové pěšiny olemují informační panely ze speciálního plechu, které se osvědčily už v lese na sídlišti Dubina. Veškeré vybavení objektu má být v jednoduchém provedení, aby se zachoval přirozený vzhled lesoparku.

„Vše je projektované tak, aby se tu lidé cítili jako v přírodě a mohli si tak alespoň na chvíli oddychnout od běžného městského ruchu,“ uvádí náměstek primátora Jan Řehounek. Od minulého pondělí je kvůli stavbě uzavřena také zdejší účelová komunikace.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni, zabavila i auta

Královehradecká zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni

Orlickoústečtí kriminalisté zaměření na drogovou trestnou činnost ve spolupráci s královéhradeckou zásahovkou udeřili v...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Další z rubriky

VIDEO: Po zběsilé honičce s policií řidič naboural, byl pod vlivem drog

Zkouška na alkohol i drogy byly u řidiče pozitivní.

Ve zběsilou honičku s policií se proměnila jízda dvou mužů na Svitavsku. Řidič za volantem neměl co dělat, a tak se...

Kraj dal důvěru šéfům nemocnic, ve funkci mají zůstat šest let

Nemocnice v Pardubicích.

Generální ředitel společnosti Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald i jeho náměstek Vladimír Ninger byli v říjnu...

V městských firmách nesedíte na ozdobu, ukazuje trestní stíhání politikům

Policie zasahuje kvůli bombové hrozbě v budově pardubického magistrátu (10....

Kvůli podezřelému nákupu lesních pozemků městskou společností Služby města Pardubic v roce 2016 policie obvinila...

Najdete na iDNES.cz