Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lesopark na Dukle získává novou vizáž. Spory vyvolává kácení stromů

  8:07aktualizováno  8:07
Obnova lesoparku na pardubické Dukle je v plném proudu. Zarostlý prostor postupně nabývá podoby klasického městského parku. Některým obyvatelům sídliště ale trnem v oku zůstává chátrající budova stojící v jeho středu. Jiní litují pokácených dřevin.

Lesopark na Dukle se proměňuje. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Část unijních peněz z fondů pro modernizaci pardubických sídlišť Dukla a Višňovka se radnice rozhodla věnovat na revitalizaci lesoparku na Dukle. Proměnit ho chce v příjemné místo pro relaxaci i sport.

Fotogalerie

Jenže plány našly i svoje odpůrce. Nesouhlas s rozsáhlým porážením stromů vyjádřil místní spolek Chráníme stromy.

„Řízení o jejich kácení jsme se zúčastnit nemohli, protože lesopark je veden jako „les“, zatímco spolky bojující za ochranu přírody se mohou účastnit pouze řízení o kácení „mimo les“. Město sice uspořádalo dvě veřejné debaty o projektu, na kterých se obyvatelé sídliště mohli s jeho záměry seznámit, ale informování veřejnosti o této možnosti nebylo dostatečné,“ tvrdí člen sdružení Jiří Svoboda, který úpravy považuje za neuvážené a zbytečně široké.

Podobný názor mají i někteří obyvatelé sídliště. „Je to neúcta k přírodě. Lesopark byl vždycky hustě zarostlý, mám ho takový v paměti už odmala,“ vzpomíná také jeden z jeho návštěvníků.

Park se uzavřel koncem července a chodce tu vystřídali dřevorubci. V prvním týdnu úprav vykáceli stromy, které zasahovaly do trasy obnovovaných a nových cest. Zbývající porost se nyní prořezává od náletových dřevin a starých topolů, které by mohly ohrozit bezpečnost návštěvníků. Výrazný úbytek stromů má vynahradit nová výsadba.

„V severní borové části se vysází hlavně duby. Provedeme také výsadbu poloodrostků a odrostků dřevin, jako jsou lípa, habr, javor či buk,“ říká vedoucí odboru životního prostředí pardubického magistrátu Miroslav Míča.

Ostudou parku je nevzhledná budova

Lidé také poukazují, že v parku nadále zůstává nevzhledná budova, kterou revitalizace nezahrnuje. Město se brání tím, že v době, kdy se projekt připravoval, nebylo jejím vlastníkem.

„Budova patřila sportovnímu klubu Lokomotiva Pardubice. Jistina Lokomotivy Pardubice, ve výši zhruba tři miliony korun, se anulovala převodem pozemku a budovy na město,“ uvedl starosta pátého městského obvodu Jiří Rejda.

O jejím osudu teď bude jednat se zastupitelstvem. „Osobně se přikláním k možnosti najít smysluplné a ekonomické využití budovy. Mohla by sloužit jako dětský klub s pracovní dílnou pro družiny a kroužky. Není v tak tristním stavu, jak se na pohled zdá, proto je pro mě její kompletní demolice pouze krajní variantou,“ dodává. Konečné řešení chtějí zastupitelé najít do konce roku.

Z původních zpevněných cest lesoparku vzniknou osvětlené běžecké trasy. Dráhu celkové délky 1 500 metrů tak budou moci běžci využívat i po setmění. Noční osvětlení sídliště vítají i obyvatelé.

Obnova parku na Dukle

5 měsíců potrvají stavební práce.

15 milionů korun bude město stát obnova parku.

130 stromů v lesoparku dělníci pokáceli.

Revitalizace obnáší také vybudování dvou venkovních posiloven a sezení u základní školy Josefa Ressla. Nové pěšiny olemují informační panely ze speciálního plechu, které se osvědčily už v lese na sídlišti Dubina. Veškeré vybavení objektu má být v jednoduchém provedení, aby se zachoval přirozený vzhled lesoparku.

„Vše je projektované tak, aby se tu lidé cítili jako v přírodě a mohli si tak alespoň na chvíli oddychnout od běžného městského ruchu,“ uvádí náměstek primátora Jan Řehounek. Od minulého pondělí je kvůli stavbě uzavřena také zdejší účelová komunikace.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Ústí žije. Smazalo obří ztrátu a v prodloužení dokonalo obrat

Michal Šotnar (vpravo) z Ústí trefuje jednu ze svých trojek proti Pardubicím....

Basketbalové Ústí nad Labem je v euforii. V šestém čtvrtfinále NBL porazilo Pardubice 88:87 po prodloužení a vynutilo...

Další z rubriky

Pardubický kraj doplatí každému z dětí po zemřelé pacientce čtvrt milionu

(Ilustrační snímek)

Pardubický kraj vyplatí každému ze tří pozůstalých dětí ženy, která zemřela v roce 2006 po operaci v chrudimské...

Hokejové Dynamo by se do voleb prodat dalo, politici se na tom ale neshodli

Primátor Martin Charvát.

Ačkoliv Dynamo Pardubice bylo před sezonou pasováno do role týmu, který bude jen těžko hájit svou extraligovou...

Na Orlickoústecku bouraly dva kamiony, oba zcela zatarasily silnice

Nehoda kamionu mezi obcemi Podlesí a Mostek.

Během tří dnů se na Orlickoústecku staly dvě dopravní nehody, při nichž kamiony zcela zablokovaly silnice. Jedna se...

Najdete na iDNES.cz