VIDEO: Nudu v lavicích vystřídali lesní učitelé s doubky i měřidly

  7:54aktualizováno  7:54
Les není jen místo, kam se chodí na houby. To poznali školáci, kteří mají za sebou setkání v Podhůře na Chrudimsku. Mnohdy malé povědomí dětí o lese při něm pomáhali zlepšit lesníci a lesní pedagogové, když se společně věnovali sázení stromků a dalším pro lesníky běžným, ale pro děti výjimečným činnostem.

Tóny trubky obvykle zahajující hon tentokrát odstartovaly odchod sedmdesáti školáků k šesti stanovištím, na kterých se seznamovali s tajemstvími lesa. Nedaleko rozhledny Bára u Chrudimi je čekala mimo jiné výsadba sazenic, poučení o výchově mladých porostů, o vodě i suchu v lese, o měření stromů i těžbě a přibližování dřeva. Práci se dřevem si pak mohli vyzkoušet v kreativní dílně.

„Stromy nás provázejí celý život. Ve škole z nich máte lavice, papír, doma postele, skříně, stoly, proto se budeme bavit o tom, jak je dřevo důležité pro nás pro všechny,“ vybídl čtvrťáky v úvodu k interaktivnímu programu ředitel Městských lesů Chrudim Zdeněk Odvárka, který je později učil sázet stromky.

Lesní pedagog Tomáš Simon je zase učil měřit výšku a tloušťku stromů a přiblížil jim práci lesníka. „Snažím se děti motivovat k tomu, aby les neviděly jen jako zdroj dřeva, ale aby se ho snažily chránit a aby práci lesníků pochopily, protože řada lidí na lesníky kouká jen přes množství kůrovce a že s ním nic nedělají,“ řekl Tomáš Simon.

Školáci v lese poznávali, které stromy odstranit, aby ostatní měly dostatek prostoru a mohly růst do výšky a do šířky. Vyzkoušeli si, jak těžká je pila či padlý kmen, hodnotili dvacítku výroků o lese a určovali, které jsou pravdivé, a které ne. Také si při práci osahali hoblík, pilku, paličku, poříz, nebozez a další truhlářské nářadí. Při sázení pak sekeromotyku a sazeč. A zjistili, odkud pocházejí semínka i sazenice. Spolu s lesníky, zemědělci i zahradníky se pak možná budou od úterka také modlit, aby sucha ubylo a častěji zapršelo, neboť v lese na Podhůře roste jejich zatím dvouletý doubek.

„Nejvíc se mi líbí sázení, je to super. A určitě si přijdu o prázdninách zkontrolovat, jak se mému stromku daří,“ řekl čtvrťák Daniel Gvoždík z chrudimské Základní školy Dr. Peška.

Děti si osahaly dřevo i skrze nástroje a nářadí

Jestliže technické vzdělávání školáků podporují takzvané Technohrátky, toto jsou jakési interaktivní Lesohrátky, pořádané nadací Dřevo pro život. Ta letos přichystala v celé republice 22 podobných akcí, v Pardubickém kraji jen tuto.

„Když se na začátku akce tážeme dětí, co dělá lesník, říkají, že kácí stromy. A to je většinou všechno. Tak se u nich snažíme napravit povědomí o tom, co lesnictví je, že to není jen kácení, ale že je to celá řada činností, od zalesňování přes ochranu lesa, výchovu lesa a další činnosti s tím spojené,“ řekla Stanislava Šejblová, vedoucí projektu s názvem Do lesa s lesníkem.

Všechna zastavení komentují speciálně vyškolení takzvaní lesní pedagogové, kteří mají nejen odborné znalosti a příslušný certifikát, ale také vědí, jakým způsobem školáky upoutat. O interaktivní program je velký zájem, akce jsou rok předem vyprodané. Obvykle láká možnost dřevo si osahat při tvůrčí činnosti.

Podle Stanislavy Šejblové z Orlickoústecka, ženy hajného na území Správy Parishových lesů, má dnes spousta dětí málo příležitostí se s přírodou a lesem podrobněji seznámit, což poznává i při svých přednáškách ve škole.

„Ve velkých městech se nám stalo, že děti ještě vůbec nebyly v lese, což nás šokovalo. Větší znalosti mají děti z vesnických škol. Tento vzdělávací program je prezentován zážitkovou formou a předáním informací tak, aby si je děti lépe zapamatovaly,“ dodala Stanislava Šejblová.

V posledních letech se sice objevují v lesích nové naučné stezky, odpočívadla a další prvky sloužící k „lesní osvětě“, ale podle ní je to stále málo. Tím spíš je důležité, aby vztah k lesu našli díky novým poznatkům lidé mladí, kteří tak získají kladný vztah k přírodě, k lesu i k lidem, kteří v lese pracují.

Nejčtenější

Rajčata zaplevelila koryto řeky ve Svitavách, právě dozrávají

V korytu rostou nejrůznější druhy rajčat. jen si vybrat - cherry, keříková či...

Koryto řeky Svitavy připomíná v těchto dnech rajčatovou plantáž. Rostliny vyrašily mezi velkými „šutry“ na břehu...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni, zabavila i auta

Královehradecká zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni

Orlickoústečtí kriminalisté zaměření na drogovou trestnou činnost ve spolupráci s královéhradeckou zásahovkou udeřili v...

Dvaaosmdesátiletá řidička převrátila „stodvacítku“ na střechu

Policisté vyčíslili škodu na Škodě 120L na deset tisíc korun.

Dvaaosmdesátiletá řidička nezvládla v úterý odpoledne řízení své škodovky u Kostěnic na Pardubicku. Pro těžce zraněnou...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Další z rubriky

Vývoj v kauze Čapí hnízdo může ovlivnit jednání o koalici v Pardubicích

Radnice v Pardubicích

Nový vývoj v kauze Čapí hnízdo a reportáž Seznamu Zprávy o synovi premiéra Andreje Babiše mohou mít vliv na stále...

VIDEO: Po zběsilé honičce s policií řidič naboural, byl pod vlivem drog

Zkouška na alkohol i drogy byly u řidiče pozitivní.

Ve zběsilou honičku s policií se proměnila jízda dvou mužů na Svitavsku. Řidič za volantem neměl co dělat, a tak se...

V městských firmách nesedíte na ozdobu, ukazuje trestní stíhání politikům

Policie zasahuje kvůli bombové hrozbě v budově pardubického magistrátu (10....

Kvůli podezřelému nákupu lesních pozemků městskou společností Služby města Pardubic v roce 2016 policie obvinila...

Najdete na iDNES.cz