Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice najaly exministra Hegera. S dalšími odborníky poradí, co dál

  13:54aktualizováno  13:54
Budoucností pěti krajských nemocnic se bude od příštího středy zabývat nově vytvořená Lékařská rada. Devět odborníků, včetně exministra Leoše Hegera, by mělo přijít s vizí, co změnit.

Členem Lékařské rady bude i exministr zdravotnictví Leoš Heger. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Zůstanou všem pěti krajským nemocnicím oddělení, která dnes mají? Nebudou se některé obory soustřeďovat do Pardubic či Ústí nad Orlicí? I na tyto otázky by měla odpovědět Lékařská rada, kterou si se souhlasem krajských radních zřídila Nemocnice Pardubického kraje.

Křesla v radě budou placená a usednou do nich například bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger, předseda České kardiologické společnosti Miloš Táborský nebo přednosta chirurgické kliniky Thomayerovy nemocnice Jaromír Šimša.

„Je složena z devíti významných odborníků ve svých oborech a je jmenována na dva roky. První zasedání bude mít 17. června,“ uvedl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Prvním úkolem rady bude vybrat mezi lékaři garanty péče v kraji pro jednotlivé obory. „Rada vygeneruje krajské odborníky, což je věc, která byla v minulosti navrhovaná, ale nepovedlo se ji uvést v život,“ uvedl náměstek hejtmana Roman Línek, který je odpovědný za zdravotnictví.

Lékařská rada má ovšem podle návrhu nemocnice mnohem vyšší ambice. Měla by vytvořit koncepci jednotlivých odborností a ovlivňovat i plán investic. Jinými slovy: když rada zjistí, že například na urologii v nemocnici X je málo lékařů, může navrhnout přesun oddělení do nemocnice Y, kde bude lidem zajištěna lepší péče.

Podobné kroky, směřující k efektivnějšímu chodu nemocnic, už radní v minulosti připravovali, ale ustoupili od nich. Není vyloučeno, že Lékařská rada má svojí autoritou posvětit kroky, které jsou podle manažerů nemocnic nutné, ale zároveň se pacientům nelíbí.

Opozice považuje radu za nepotřebnou

„Určit, kde a která oddělení chceme v nemocnicích zachovat, by mělo zastupitelstvo spolu se zdravotními pojišťovnami. Myslím si, že kvůli tomu nepotřebujeme žádnou radu moudrých. Vidím za tím snahu zbavit se politické zodpovědnosti za nepopulární kroky,“ uvedl opoziční zastupitel Josef Janeček z ODS.

„Nepředjímal bych, zda rada navrhne nepopulární, nebo populární kroky. Navrhne věci, které mohou do budoucna pomoci pozitivnímu vývoji moderní medicíny, zřídila si ji navíc nemocnice, ne politici,“ uvedl Línek.

Ten si nové rady cení. „Je logické, že představenstvo musí mít nějakou představu, kam chce dojít za tři a pět let. Nehledá alibi, ale chce se spojit s erudovanými autoritami, a to je myslím dobře,“ řekl Línek. Nemocnice plánuje, že Lékařskou radou vybraní garanti péče nemocnic budou mít za úkol podílet se na koncepci svého oboru.

„To je velmi podstatný moment. Tím, že se na její tvorbě budou zásadním způsobem podílet lékaři Nemocnice Pardubického kraje, předpokládáme větší míru ztotožnění se zdravotníků s koncepcí,“ uvedl Vladimír Ninger, náměstek generálního ředitele nemocnic.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018.

Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Najdete na iDNES.cz