Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice najaly exministra Hegera. S dalšími odborníky poradí, co dál

  13:54aktualizováno  13:54
Budoucností pěti krajských nemocnic se bude od příštího středy zabývat nově vytvořená Lékařská rada. Devět odborníků, včetně exministra Leoše Hegera, by mělo přijít s vizí, co změnit.

Členem Lékařské rady bude i exministr zdravotnictví Leoš Heger. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Zůstanou všem pěti krajským nemocnicím oddělení, která dnes mají? Nebudou se některé obory soustřeďovat do Pardubic či Ústí nad Orlicí? I na tyto otázky by měla odpovědět Lékařská rada, kterou si se souhlasem krajských radních zřídila Nemocnice Pardubického kraje.

Křesla v radě budou placená a usednou do nich například bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger, předseda České kardiologické společnosti Miloš Táborský nebo přednosta chirurgické kliniky Thomayerovy nemocnice Jaromír Šimša.

„Je složena z devíti významných odborníků ve svých oborech a je jmenována na dva roky. První zasedání bude mít 17. června,“ uvedl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Prvním úkolem rady bude vybrat mezi lékaři garanty péče v kraji pro jednotlivé obory. „Rada vygeneruje krajské odborníky, což je věc, která byla v minulosti navrhovaná, ale nepovedlo se ji uvést v život,“ uvedl náměstek hejtmana Roman Línek, který je odpovědný za zdravotnictví.

Lékařská rada má ovšem podle návrhu nemocnice mnohem vyšší ambice. Měla by vytvořit koncepci jednotlivých odborností a ovlivňovat i plán investic. Jinými slovy: když rada zjistí, že například na urologii v nemocnici X je málo lékařů, může navrhnout přesun oddělení do nemocnice Y, kde bude lidem zajištěna lepší péče.

Podobné kroky, směřující k efektivnějšímu chodu nemocnic, už radní v minulosti připravovali, ale ustoupili od nich. Není vyloučeno, že Lékařská rada má svojí autoritou posvětit kroky, které jsou podle manažerů nemocnic nutné, ale zároveň se pacientům nelíbí.

Opozice považuje radu za nepotřebnou

„Určit, kde a která oddělení chceme v nemocnicích zachovat, by mělo zastupitelstvo spolu se zdravotními pojišťovnami. Myslím si, že kvůli tomu nepotřebujeme žádnou radu moudrých. Vidím za tím snahu zbavit se politické zodpovědnosti za nepopulární kroky,“ uvedl opoziční zastupitel Josef Janeček z ODS.

„Nepředjímal bych, zda rada navrhne nepopulární, nebo populární kroky. Navrhne věci, které mohou do budoucna pomoci pozitivnímu vývoji moderní medicíny, zřídila si ji navíc nemocnice, ne politici,“ uvedl Línek.

Ten si nové rady cení. „Je logické, že představenstvo musí mít nějakou představu, kam chce dojít za tři a pět let. Nehledá alibi, ale chce se spojit s erudovanými autoritami, a to je myslím dobře,“ řekl Línek. Nemocnice plánuje, že Lékařskou radou vybraní garanti péče nemocnic budou mít za úkol podílet se na koncepci svého oboru.

„To je velmi podstatný moment. Tím, že se na její tvorbě budou zásadním způsobem podílet lékaři Nemocnice Pardubického kraje, předpokládáme větší míru ztotožnění se zdravotníků s koncepcí,“ uvedl Vladimír Ninger, náměstek generálního ředitele nemocnic.
Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

Křižovatka smrti u Šedivce nad Letohradem bude od července kruhová

Další nehoda na Šedivci se stala 12. července 2016.

V červenci to bude pět let, kdy se na křižovatce u Šedivce nedaleko Letohradu odehrála dopravní nehoda, při níž...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Pardubický kraj vybuduje z Automatických mlýnů novou galerii

Automatické mlýny v Pardubicích

Pardubičtí krajští zastupitelé v úterý rozhodli, že za 22,5 milionu koupí od soukromých vlastníků hlavní budovu...

Najdete na iDNES.cz