Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři v Chrudimi si druhou vlnou výpovědí vybojovali vyšší platy

  9:50aktualizováno  9:50
Lékaři anesteziologicko-resuscitačního oddělení v Chrudimské nemocnici kvůli velkému pracovnímu zatížení žádali další zvýšení platů. Na konci března pak vypověděli smlouvy na přesčasy. Vedení nemocnice jim částečně ustoupilo. Kolik lékaři dostanou přidáno, nemocnice zveřejnit nechce.

Tomáš Vondráček, ředitel nemocnice v Chrudimi | foto: Radek Kalhous, MAFRA

"Nepovažuji to za ústupek ani za precedens. Dohodli jsme se, že lékaři dostanou vyšší odměny, ale bude to vázáno na vyšší výkonnost nové jednotky dlouhodobě intenzivní péče. Budou tedy muset pracovat víc a bude to spojené s jejich vyšší zátěží," uvedl ředitel Chrudimské nemocnice Tomáš Vondráček.

Akce chrudimských anesteziologů je ojedinělá. Nemocniční lékaři v celé zemi dostali díky akci Děkujeme, odcházíme přidáno 5 až 8 tisíc měsíčně, ale v Chrudimi žádali víc.

A co je pozoruhodné, lékařské odbory se v tom vůbec neangažovaly. "Lékaři nás neoslovili, nekonzultovali to s námi, dozvěděli jsme se to jaksi oklikou až z druhé strany. Nemáme s akcí nic společného, distancovali jsme se od ní," uvedl šéf Lékařského odborového klubu v Chrudimské nemocnici Tomáš Tomek.

Ovšem odbory lékaře v minulých měsících naučily, jak se bojuje o zvýšení platu: Žádná trpělivá jednání a opakované prosby - lékaři vypověděli smlouvy, díky kterým slouží v nemocnici přesčasy. Ovšem bez přesčasových služeb anesteziologů nemůže nemocnice prakticky fungovat.

Lékaři svůj protest dotáhli do konce, minulý čtvrtek jejich "dohody o pracovní činnosti" skončily, a kdyby neuzavřeli s vedením nemocnice v pátek večer smír, Chrudim by se řítila do velkých problémů.

Anesteziologové o svých krocích mlčí

"Oslovili jsme Pardubickou krajskou nemocnici, Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Provoz bychom zabezpečili, ale samozřejmě v omezené míře, najeli bychom na nouzový režim, byla by omezena možnost anestézie na sálech," uvedl ředitel Tomáš Vondráček. Proč se anesteziologové rozhodli žádat další peníze navíc? Stěžují si, že jich je málo, jsou přetížení a mají na starosti další lůžka na novém oddělení Dlouhodobě intenzivní péče.

Samotní anesteziologové se k tomu vyjadřovat nemohou. Ani primář ARO Martin Zemánek. "Nejsem tiskový mluvčí, je bezpředmětné se o tom dál bavit," uvedl primář. Vedení nemocnice jejich argumenty ale částečně uznává.

"Jejich práce a zátěž v poslední době poměrně hodně vzrostla tím, že jsme otevřeli a navýšili kapacitu lůžek na Dlouhodobě intenzivní péči, takzvané jednotce DIP. Počet lékařů na tomto oddělení je hraniční," uvedl Vondráček.

Po dohodě mezi anesteziology a vedením nemocnice někteří lékaři postoupí do vyšší platové třídy a všem přibude odměna za zvýšený výkon Dlouhodobé intenzivní péče, ze kterého má zase profitovat celá nemocnice.

Ředitel odmítá výtky, že nebyl při vyjednávání tvrdší. "Jsem rád, že jsme to takto zvládli. Jsem zodpovědný za 690 zaměstnanců a podle toho jsem k tomu i přistupoval," uvedl Vondráček.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

VIDEO: Střety vojáků, výbuchy, střelba. Akce Cihelna bavila tisíce diváků

Největší vojenská akce v Pardubickém kraji Cihelna 2018

Teploty přesahující třicítku by měly spíše o víkendu hnát většinu národa k vodě. Přes 20 tisíc lidí však i v takovém...

V Pardubicích v noci hořelo auto i dům, nejspíš to způsobil žhář

Požár auta a domu ve Svítkově, části Pardubic. (17. 8.2018)

Dnes po půlnoci vzplálo osobní auto v pardubické městské části Svítkov. Plameny přeskočily i na rodinný dům. Okolnosti...

Kubíky dřeva tam, kubíky sem. Ekologické dřevo do kraje firmy dovážejí

V rámci republiky má certifikaci FSC kolem 290 majitelů lesů, celosvětově jich...

Jen jedenáct vlastníků lesů v Pardubickém kraji, které zabírají něco přes procento zalesněné plochy, má certifikát o...

Najdete na iDNES.cz