Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři v Chrudimi si druhou vlnou výpovědí vybojovali vyšší platy

  9:50aktualizováno  9:50
Lékaři anesteziologicko-resuscitačního oddělení v Chrudimské nemocnici kvůli velkému pracovnímu zatížení žádali další zvýšení platů. Na konci března pak vypověděli smlouvy na přesčasy. Vedení nemocnice jim částečně ustoupilo. Kolik lékaři dostanou přidáno, nemocnice zveřejnit nechce.

Tomáš Vondráček, ředitel nemocnice v Chrudimi | foto: Radek Kalhous, MAFRA

"Nepovažuji to za ústupek ani za precedens. Dohodli jsme se, že lékaři dostanou vyšší odměny, ale bude to vázáno na vyšší výkonnost nové jednotky dlouhodobě intenzivní péče. Budou tedy muset pracovat víc a bude to spojené s jejich vyšší zátěží," uvedl ředitel Chrudimské nemocnice Tomáš Vondráček.

Akce chrudimských anesteziologů je ojedinělá. Nemocniční lékaři v celé zemi dostali díky akci Děkujeme, odcházíme přidáno 5 až 8 tisíc měsíčně, ale v Chrudimi žádali víc.

A co je pozoruhodné, lékařské odbory se v tom vůbec neangažovaly. "Lékaři nás neoslovili, nekonzultovali to s námi, dozvěděli jsme se to jaksi oklikou až z druhé strany. Nemáme s akcí nic společného, distancovali jsme se od ní," uvedl šéf Lékařského odborového klubu v Chrudimské nemocnici Tomáš Tomek.

Ovšem odbory lékaře v minulých měsících naučily, jak se bojuje o zvýšení platu: Žádná trpělivá jednání a opakované prosby - lékaři vypověděli smlouvy, díky kterým slouží v nemocnici přesčasy. Ovšem bez přesčasových služeb anesteziologů nemůže nemocnice prakticky fungovat.

Lékaři svůj protest dotáhli do konce, minulý čtvrtek jejich "dohody o pracovní činnosti" skončily, a kdyby neuzavřeli s vedením nemocnice v pátek večer smír, Chrudim by se řítila do velkých problémů.

Anesteziologové o svých krocích mlčí

"Oslovili jsme Pardubickou krajskou nemocnici, Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Provoz bychom zabezpečili, ale samozřejmě v omezené míře, najeli bychom na nouzový režim, byla by omezena možnost anestézie na sálech," uvedl ředitel Tomáš Vondráček. Proč se anesteziologové rozhodli žádat další peníze navíc? Stěžují si, že jich je málo, jsou přetížení a mají na starosti další lůžka na novém oddělení Dlouhodobě intenzivní péče.

Samotní anesteziologové se k tomu vyjadřovat nemohou. Ani primář ARO Martin Zemánek. "Nejsem tiskový mluvčí, je bezpředmětné se o tom dál bavit," uvedl primář. Vedení nemocnice jejich argumenty ale částečně uznává.

"Jejich práce a zátěž v poslední době poměrně hodně vzrostla tím, že jsme otevřeli a navýšili kapacitu lůžek na Dlouhodobě intenzivní péči, takzvané jednotce DIP. Počet lékařů na tomto oddělení je hraniční," uvedl Vondráček.

Po dohodě mezi anesteziology a vedením nemocnice někteří lékaři postoupí do vyšší platové třídy a všem přibude odměna za zvýšený výkon Dlouhodobé intenzivní péče, ze kterého má zase profitovat celá nemocnice.

Ředitel odmítá výtky, že nebyl při vyjednávání tvrdší. "Jsem rád, že jsme to takto zvládli. Jsem zodpovědný za 690 zaměstnanců a podle toho jsem k tomu i přistupoval," uvedl Vondráček.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

Pardubice uvidí po třech letech play off. Hráči se těší na sílu od fandů

Třinecký Martin Růžička se snaží překonat brankáře Ondřeje Kacetla z Pardubic.

Příznivce Dynama Pardubice čeká hokejový víkend. V ideálních termínech se dvakrát představí na domácím ledě jejich...

I přes lákadlo milionů z Unie pardubičtí radní neprosadili plán dopravy

Naostro začnou trolejbusy po nových tratích jezdit od neděle.

Nové trolejbusové tratě, zastávky, točny, ale také nákupy nových strojů či stavby cyklostezek a lávek. Vše za podpory...

Oprava nejzatíženějšího pardubického mostu potrvá rok, ale za provozu

Most Pavla Wonky v Pardubicích. Jeho kompletní uzavírka by znamenala v ulicích...

Dobrá zpráva pro všechny pardubické řidiče. Klíčový most přes Labe půjde opravit bez jeho úplného uzavření. Práce na...

Najdete na iDNES.cz