Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnicím chybějí lékaři. Někde tak nebudou 24 hodin denně

  16:06aktualizováno  16:25
Kvůli chybějícím lékařům se mění chod nemocnic v Pardubickém kraji. Na některých odděleních už nebudou k dispozici 24 hodin denně. Některá oddělení budou fungovat jako stacionář a pacienti budou chodit na noc domů.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Teoreticky je v noci na každém oddělení akutní medicíny v pěti krajských nemocnicích k dispozici čtyřiadvacet hodin lékař, který může nemocnému okamžitě pomoci. Gynekolog, urolog, oční lékař, chirurg či internista. Vedení Nemocnice Pardubického kraje ale oznámilo, že v budoucnu tento režim pokračovat nemůže. Chybějí lékaři.

„Nevyhneme se otázce dvacetičtyřhodinové dostupnosti jednotlivých služeb, není to dlouhodobě udržitelné, nebudeme na to mít personál,“ uvedl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald. Dodal, že pokud přijde tlak na naplňování zákoníku práce, změny budou v nemocnicích nevyhnutelné. „Zvlášť když někde jsou tyto lokality blízko sebe,“ uvedl.

MF DNES zjistila, že ve skutečnosti už existují oddělení v kraji, která na podobný režim již v tichosti najela. Lékař není v nemocnici, ale je připraven doma na telefonu. Důvodem byl nedostatek lidí.

Teoreticky může například chirurg zajistit službu i pro oddělení ortopedie nebo třeba urologie a jeho kolegové mohou zůstat připraveni doma. Nebo je možné, aby chirurgové sloužili pohotovost pro dvě sousední nemocnice najednou. Poslanec ANO a primář dětského oddělení chrudimské nemocnice David Kasal připouští, že to fungovat může.

„Ale bude to směřovat k tomu, že výhledově jedna nemocnice skončí. V noci se operují nejenom akutní případy, ale i pacienti, kteří leží a zhorší se. Jejich převážení by bylo velmi komplikované,“ řekl Kasal.

Diskuse o změnách nastane až po volbách

Ředitel Záchranné služby Pardubického kraje Pavel Svoboda plán nemocnic podporuje. „Když o urologické pacienty pečuje urolog, je to přidaná hodnota, ale může to řešit lékař s jinou specializací, dá se to řešit příslužbami doma na telefonu. Je to celoevropský trend a jediná cesta. Vedení nemocnice jen musí vyřešit, jak to provést, aby nepoklesla standardní úroveň péče,“ uvedl.

Omezení služeb lékařů v nemocnici ale nebude jedinou změnou. Krajští politici si najali odborníky, kteří jim mají poradit, jak upravit chod nemocnic.

„Medicína pokročila, je na to potřeba reagovat. I za pomoci externích odborníků chceme mít návrhy, jak dál směřovat zdravotnictví,“ uvedl náměstek hejtmana Roman Línek. Analytická část koncepce má být hotová letos na jaře, diskuse o změnách je však načasována až na závěr roku - tedy po krajských volbách.

Není ale vyloučeno, že některé změny v nemocnicích se odehrají živelně, jako se to stalo v litomyšlské nemocnici. V roce 2013 tam byla uzavřena porodnice kvůli odchodu pediatrů z tamního dětského oddělení. Nemocnice Pardubického kraje ostatně musí řešit nedostatek personálu prakticky všude.

„V každé nemocnici je to trochu jinak, Pardubice, pokud jde o lékaře, jsou na tom dobře, hůře naopak především dvě nemocnice okresu Svitavy. Nikde jsme ale nemuseli uzavřít žádné oddělení. Jsou třeba dočasně omezeny části lůžkových kapacit, avšak tak, aby se to nepromítlo do dostupnosti péče,“ řekl Gottvald.

V praxi to znamená, že například část infekčního oddělení v pardubické nemocnici funguje jako stacionář. Pacienti přichází na infuzní terapie, ale na noc odchází domů. „Je otázkou, jestli tento režim není vhodný z ekonomického a provozního pohledu i do budoucna,“ uvedl Gottvald.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

SPD rozvěsila billboardy i tam, kde nekandiduje, část lidí dráždí

Billboard SPD v Chrudimi vyprovokoval vznik iniciativy s názvem “Štváče v...

Kampaně Svobody a přímé demokracie (SPD) si všimli lidé na několika místech v Pardubickém kraji, v nichž tato politická...

Z místa lídra se starosta České Třebové stáhl, ambici vést město má ale dál

Česká Třebová je známá hlavně díky železničnímu uzlu. Vynikne město také

Bylo to překvapení, když se na začátku srpna starosta České Třebové Jaroslav Zedník neobjevil na postu lídra kandidátky...

Hokejový klub Dynamo nyní prodávat nemůžeme, říká lídr Pardubáků Brendl

Náměstek František Brendl

Mezi lety 2010 a 2014 pracoval František Brendl jako náměstek primátorky Pardubic. Poslední čtyři naopak musel snášet...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz