Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Lékaři, kteří zůstanou, odmítají sloužit přesčasy. Nemocnice to ochromí

  • 8
Lékaři, kteří měli po odchodu svých kolegů 1. března táhnout provoz ochromených nemocnic, se vzbouřili. Začali vypovídat smlouvy na přesčasy. Nemocnice jsou tak nyní v bezvýchodné situaci.

Lékaři, kteří v nemocnicích zůstanou, odmítají sloužit od prvního března služby ve vyhrocené a kritické situaci. To může nemocnice naprosto paralyzovat. Vedení kraje zatím netuší, kolik lékařů s přesčasy končí, a stále věří, že nemocnice budou fungovat dál.

V Orlickoústecké nemocnici už deset lékařů vypovědělo svoji dohodu o pracovní činnosti, třebaže se předtím k akci Děkujeme, odcházíme v prosinci nepřipojili.

"Bylo by pro ně nebezpečné, kdyby si nechali přesčasové služby. Vyhnou se tak případným žalobám, až nebude kam pacienta poslat," řekl šéf orlickoústeckého Lékařského odborového klubu Jaroslav Krsička.

Lékaři podle něj také chtějí podpořit své kolegy, kteří podali výpovědi v prosinci. Pardubický kraj, zřizovatel všech pěti nemocnic s akutními lůžky, nemá zatím představu, kolik lékařů s přesčasy končí.

"Dohodu o pracovní činnosti může každý zaměstnanec vypovědět 14 dnů dopředu. Pardubický kraj neví, kolik lékařů zvažuje tuto výpověď," řekla krajská radní pro zdravotnictví Markéta Tauberová. Bude jich hodně, vzkazují odbory.

Nemocnice bude fungovat na deset procent

Předseda Lékařského odborového klubu pardubické nemocnice Tomáš Gottvald dokonce tvrdí, že dohodu o přesčasech v Pardubicích zruší valná většina lékařů, která dosud výpověď nepodala. "To je reálný odhad. Chtějí nás podpořit," uvedl Gottvald.

Je mezi nimi například neurochirurg krajské nemocnice Tomáš Brož. Výpověď sice nepodal, ale dohodu o přesčasech vypověděl, aby podpořil kolegy. "Sám výpověď dát nemůžu, protože máme hypotéku a čekáme s manželkou dítě," řekl Brož.

Lékaři mají s nemocnicemi uzavřeny obvykle dvě smlouvy. Jednu klasickou, kterou už řada z nich vypověděla, a druhou na zajištění "ústavní pohotovostní služby".

Hlavní vlna podání výpovědí o přesčasech přijde v příštích dnech. Ve čtvrtek ji v Ústí nad Orlicí pravděpodobně podá všech pětatřicet lékařů, kteří se připojili k výzvě Děkujeme, odcházíme. "Nemocnice poté pojede podle mého odhadu tak na deset procent. Možná že zůstane chirurgická a interní ambulance," řekl Krsička.

Ovšem vedení kraje takovou možnost nepřipouští. Hejtman Radko Martínek slibuje, že všechny nemocnice budou zajišťovat akutní péči.

,