Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři, kteří zůstanou, odmítají sloužit přesčasy. Nemocnice to ochromí

  20:07aktualizováno  20:07
Lékaři, kteří měli po odchodu svých kolegů 1. března táhnout provoz ochromených nemocnic, se vzbouřili. Začali vypovídat smlouvy na přesčasy. Nemocnice jsou tak nyní v bezvýchodné situaci.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Libor TeichmannMF DNES

Lékaři, kteří v nemocnicích zůstanou, odmítají sloužit od prvního března služby ve vyhrocené a kritické situaci. To může nemocnice naprosto paralyzovat. Vedení kraje zatím netuší, kolik lékařů s přesčasy končí, a stále věří, že nemocnice budou fungovat dál.

V Orlickoústecké nemocnici už deset lékařů vypovědělo svoji dohodu o pracovní činnosti, třebaže se předtím k akci Děkujeme, odcházíme v prosinci nepřipojili.

"Bylo by pro ně nebezpečné, kdyby si nechali přesčasové služby. Vyhnou se tak případným žalobám, až nebude kam pacienta poslat," řekl šéf orlickoústeckého Lékařského odborového klubu Jaroslav Krsička.

Lékaři podle něj také chtějí podpořit své kolegy, kteří podali výpovědi v prosinci. Pardubický kraj, zřizovatel všech pěti nemocnic s akutními lůžky, nemá zatím představu, kolik lékařů s přesčasy končí.

"Dohodu o pracovní činnosti může každý zaměstnanec vypovědět 14 dnů dopředu. Pardubický kraj neví, kolik lékařů zvažuje tuto výpověď," řekla krajská radní pro zdravotnictví Markéta Tauberová. Bude jich hodně, vzkazují odbory.

Nemocnice bude fungovat na deset procent

Předseda Lékařského odborového klubu pardubické nemocnice Tomáš Gottvald dokonce tvrdí, že dohodu o přesčasech v Pardubicích zruší valná většina lékařů, která dosud výpověď nepodala. "To je reálný odhad. Chtějí nás podpořit," uvedl Gottvald.

Je mezi nimi například neurochirurg krajské nemocnice Tomáš Brož. Výpověď sice nepodal, ale dohodu o přesčasech vypověděl, aby podpořil kolegy. "Sám výpověď dát nemůžu, protože máme hypotéku a čekáme s manželkou dítě," řekl Brož.

Lékaři mají s nemocnicemi uzavřeny obvykle dvě smlouvy. Jednu klasickou, kterou už řada z nich vypověděla, a druhou na zajištění "ústavní pohotovostní služby".

Hlavní vlna podání výpovědí o přesčasech přijde v příštích dnech. Ve čtvrtek ji v Ústí nad Orlicí pravděpodobně podá všech pětatřicet lékařů, kteří se připojili k výzvě Děkujeme, odcházíme. "Nemocnice poté pojede podle mého odhadu tak na deset procent. Možná že zůstane chirurgická a interní ambulance," řekl Krsička.

Ovšem vedení kraje takovou možnost nepřipouští. Hejtman Radko Martínek slibuje, že všechny nemocnice budou zajišťovat akutní péči.

Autoři: ,


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Pardubické letiště chce lepší parkování, využije vojenský autopark

Letištní terminál v Pardubicích těsně před dokončením. (20.11.2017)

Společnost East Bohemian Airport, která provozuje pardubické mezinárodní letiště, chce využít podzimní odstávku provozu...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz