Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Přetížení lékaři ARO odmítají sloužit noční služby, chtějí víc peněz

  • 5
Vedení pěti spojených krajských nemocnic čelí potížím, které mohou podkopat vratkou stabilitu společnosti. Skupina lékařů z ARO orlickoústecké nemocnice chce přidat, jinak přestane sloužit nevalorizované přesčasy. Nemocnice s požadavky nesouhlasí, další peníze nemá.

Anesteziologové z orlickoústecké nemocnice požadují peníze navíc kvůli nárůstu práce v noci. Žádají také změnu v organizaci práce na oddělení a posily. Podle mluvčího nespokojených lékařů jich už dvanáct podalo výpověď z dohody o pracovní činnosti, na jejíž základě v noci slouží.

Vedení Nemocnice Pardubického kraje se obává, že jejich požadavky mohou dostat do potíží celou společnost. Mohlo by se zdát, že si lékaři v pěti krajských nemocnicích nemají na co stěžovat. Od dubna dostali všichni zaměstnanci nemocnic přidáno o pět procent. V únorové výplatě dostali mimořádnou odměnu.

Kolektivní smlouva v nemocnicích je podepsána teprve pár týdnů. Nemocnice Pardubického kraje loni a letos navýší náklady na mzdy o bezmála 300 milionů korun.

„Růst mezd odpovídá maximu našich možností. Očekávání některých jsou ale ještě vyšší. Očekávali by nárůst možná v řádu desítek procent. Na to už finanční prostředky neumíme najít,“ uvedl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald v tiskové zprávě.

Lékaři na Anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO) v Ústí nad Orlicí mají pro své požadavky dva argumenty.

„Na ARO za rok a půl došlo k téměř zdvojnásobení noční práce, tato složka mzdy nebyla valorizována. Jsme pod obrovským pracovním vytížením, myslíme si, že by se to mělo zohlednit,“ uvedl vedoucí lékař anestezie orlickoústecké nemocnice Jaroslav Krsička, který je mluvčím nespokojených lékařů. Požadují přibližně osmnáctiprocentní nárůst ceny noční hodinové práce.

V současnosti se mzdové rozpětí lékařů oddělení pohybuje podle ČTK v základních platech zhruba od 25 tisíc do 40 tisíc korun, se službami pak od 30 tisíc do 65 tisíc korun měsíčně.

Lékaři jsou sice přetíženi, ale podle vedení jen vydírají

Zároveň lékaři žádají změny v chodu oddělení, protože jsou přetíženi.

„Nás to vystavuje situacím, ve kterých se pohybujeme na hraně zákona, možná i za hranou, je to nepřijatelné. Potřebujeme upravit situaci tak, abychom zajistili budoucnost pro naše oddělení, aby přicházeli noví mladí kolegové. To pracovní vypětí u nás je nyní odradí od toho, aby vůbec nastoupili,“ uvedl Krsička, který je šéfem Lékařského odborového klubu v kraji.

Požadavky lékařů v Ústí nad Orlicí však podle něj odborářskou akcí nejsou. Vedení Nemocnice Pardubického kraje anesteziologům navrhlo kompromis, ale neuspělo.

„Zaměstnanců si vážíme. Snažíme se být stabilním zaměstnavatelem, který jim zlepšuje pracovní i mzdové podmínky. Ale takové jednání považuji za vyděračství,“ prohlásil Tomáš Gottvald.

Pro nemocnice vzpoura anesteziologů nepřišla v dobrý okamžik. V celé zemi se o chybějící lékaře přetahují nemocnice i záchranná služba. Pokud kraj na požadavky lékařů z Ústí nad Orlicí přistoupí, automaticky se ozvou i anesteziologové z ostatních nemocnic i lékaři z jiných oddělení.

„Financování Nemocnice Pardubického kraje je v současnosti stabilní a jakékoliv takové kroky mohou vést k eskalaci napětí a hlavně k výraznému finančnímu propadu,“ uvedl hejtman Martin Netolický. Právě on se pokusil otevřít cestu ke kompromisu tím, že nabídl Krsičkovi místo v představenstvu společnosti Nemocnice Pardubického kraje.

„Osobně bych účast pana doktora velmi přivítal, jelikož nemáme co skrývat a naopak budeme vděčni za každou radu, která přispěje k řešení neutěšené personální situace,“ uvedl hejtman. Krsička MF DNES řekl, že zatím o nabídce příliš nepřemýšlel.

Před pěti lety se podobným způsobem Pardubický kraj pokusil neutralizovat akci Děkujeme, odcházíme. Lékařské odbory v pardubické nemocnici tehdy vedl Tomáš Gottvald, který dostal od tehdejšího hejtmana Radko Martínka návrh, aby se stal novým ředitelem nemocnice. Nabídku nakonec přijal.