Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přetížení lékaři ARO odmítají sloužit noční služby, chtějí víc peněz

  10:21aktualizováno  10:21
Vedení pěti spojených krajských nemocnic čelí potížím, které mohou podkopat vratkou stabilitu společnosti. Skupina lékařů z ARO orlickoústecké nemocnice chce přidat, jinak přestane sloužit nevalorizované přesčasy. Nemocnice s požadavky nesouhlasí, další peníze nemá.

Ilustrační foto. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Anesteziologové z orlickoústecké nemocnice požadují peníze navíc kvůli nárůstu práce v noci. Žádají také změnu v organizaci práce na oddělení a posily. Podle mluvčího nespokojených lékařů jich už dvanáct podalo výpověď z dohody o pracovní činnosti, na jejíž základě v noci slouží.

Vedení Nemocnice Pardubického kraje se obává, že jejich požadavky mohou dostat do potíží celou společnost. Mohlo by se zdát, že si lékaři v pěti krajských nemocnicích nemají na co stěžovat. Od dubna dostali všichni zaměstnanci nemocnic přidáno o pět procent. V únorové výplatě dostali mimořádnou odměnu.

Kolektivní smlouva v nemocnicích je podepsána teprve pár týdnů. Nemocnice Pardubického kraje loni a letos navýší náklady na mzdy o bezmála 300 milionů korun.

„Růst mezd odpovídá maximu našich možností. Očekávání některých jsou ale ještě vyšší. Očekávali by nárůst možná v řádu desítek procent. Na to už finanční prostředky neumíme najít,“ uvedl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald v tiskové zprávě.

Lékaři na Anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO) v Ústí nad Orlicí mají pro své požadavky dva argumenty.

„Na ARO za rok a půl došlo k téměř zdvojnásobení noční práce, tato složka mzdy nebyla valorizována. Jsme pod obrovským pracovním vytížením, myslíme si, že by se to mělo zohlednit,“ uvedl vedoucí lékař anestezie orlickoústecké nemocnice Jaroslav Krsička, který je mluvčím nespokojených lékařů. Požadují přibližně osmnáctiprocentní nárůst ceny noční hodinové práce.

V současnosti se mzdové rozpětí lékařů oddělení pohybuje podle ČTK v základních platech zhruba od 25 tisíc do 40 tisíc korun, se službami pak od 30 tisíc do 65 tisíc korun měsíčně.

Lékaři jsou sice přetíženi, ale podle vedení jen vydírají

Zároveň lékaři žádají změny v chodu oddělení, protože jsou přetíženi.

„Nás to vystavuje situacím, ve kterých se pohybujeme na hraně zákona, možná i za hranou, je to nepřijatelné. Potřebujeme upravit situaci tak, abychom zajistili budoucnost pro naše oddělení, aby přicházeli noví mladí kolegové. To pracovní vypětí u nás je nyní odradí od toho, aby vůbec nastoupili,“ uvedl Krsička, který je šéfem Lékařského odborového klubu v kraji.

Požadavky lékařů v Ústí nad Orlicí však podle něj odborářskou akcí nejsou. Vedení Nemocnice Pardubického kraje anesteziologům navrhlo kompromis, ale neuspělo.

„Zaměstnanců si vážíme. Snažíme se být stabilním zaměstnavatelem, který jim zlepšuje pracovní i mzdové podmínky. Ale takové jednání považuji za vyděračství,“ prohlásil Tomáš Gottvald.

Pro nemocnice vzpoura anesteziologů nepřišla v dobrý okamžik. V celé zemi se o chybějící lékaře přetahují nemocnice i záchranná služba. Pokud kraj na požadavky lékařů z Ústí nad Orlicí přistoupí, automaticky se ozvou i anesteziologové z ostatních nemocnic i lékaři z jiných oddělení.

„Financování Nemocnice Pardubického kraje je v současnosti stabilní a jakékoliv takové kroky mohou vést k eskalaci napětí a hlavně k výraznému finančnímu propadu,“ uvedl hejtman Martin Netolický. Právě on se pokusil otevřít cestu ke kompromisu tím, že nabídl Krsičkovi místo v představenstvu společnosti Nemocnice Pardubického kraje.

„Osobně bych účast pana doktora velmi přivítal, jelikož nemáme co skrývat a naopak budeme vděčni za každou radu, která přispěje k řešení neutěšené personální situace,“ uvedl hejtman. Krsička MF DNES řekl, že zatím o nabídce příliš nepřemýšlel.

Před pěti lety se podobným způsobem Pardubický kraj pokusil neutralizovat akci Děkujeme, odcházíme. Lékařské odbory v pardubické nemocnici tehdy vedl Tomáš Gottvald, který dostal od tehdejšího hejtmana Radko Martínka návrh, aby se stal novým ředitelem nemocnice. Nabídku nakonec přijal.
Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...Hotel můžeme nabídnout migrantům, hrozí majitel radnici

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

V Chrudimi vygradoval spor o dostavbu hotelu Bohemia mezi městem a firmou Homa holding, která jej vlastní. Město chce...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Policie odhalila zloděje veteránů, část lupu však dvojice stihla prodat

Zloděj ukradl i čtyřtaktní motocykl značky BMW z roku 1940.

Kostru Jawy 250 a další náhradní díly k veteránům značek BMW, ČZ, Zündapp a Harley-Davidson odcizil někdo loni v září z...

Další z rubriky

VIDEO: Výstava s obřím žihadlem přibližuje včely a úly ze všech úhlů

Výstava o včelách na pardubickém zámku potrvá do 23. září.

Včely ze všech ú(h)lů. To je název výstavy, která začala v pardubickém zámku. Nevěnuje se jen včele medonosné, mnoho...

Lepší lávka s eskalátory začne růst nad pardubickým kolejištěm příští rok

Původnímu chudému nadchodu dodal lepší design zastupitel a architekt Milan...

Žádné tahání těžkých kufrů do schodů nebo hledání výtahu. Plánovaný nadchod přes pardubické vlakové nádraží nakonec...

Pardubice uvidí po třech letech play off. Hráči se těší na sílu od fandů

Třinecký Martin Růžička se snaží překonat brankáře Ondřeje Kacetla z Pardubic.

Příznivce Dynama Pardubice čeká hokejový víkend. V ideálních termínech se dvakrát představí na domácím ledě jejich...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY S AJ/NJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz