Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moravec přijel otevřít nový pavilon v léčebně, ve které v mládí pobýval

  14:09aktualizováno  14:09
Pro českého biatlonového reprezentanta Ondřeje Moravce se úterní volný den nesl ve znamení speciálního zážitku. Přijel na otevření nového pavilonu do Hamzovy léčebny v Luži-Košumberku, kde mu lékaři pomohli s nemocí kloubů. To už je ale opravdu hodně dávno.

O karty s podpisem Ondřeje Moravce byl zájem. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Strávil jsem tady celkem jedenáct měsíců, osm měsíců v kuse jsem nebyl doma, což je pro devítiletého kluka poměrně dlouhá doba,“ řekl Ondřej Moravec.

Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé v Luži-Košumberku v úterý slavila. Hlavním bodem odpoledního programu bylo slavnostní otevření pavilonu „I“ po rozsáhlé rekonstrukci.

„Nový pavilon má třicet lůžek, což odpovídá předchozí kapacitě, která byla 33 lůžek. Jenomže u nich přibyla sociální zařízení a sprchy, prostor pro rehabilitaci jsme nalezli na půdě, přitom máme paradoxně rehabilitaci povětšinou i ve sklepech,“ řekl ředitel léčebny Václav Volejník.

Vozíčkářům nabízejí speciální skříně

„Íčko“, tedy pavilon kdysi určený pro infekční pacienty, bude sloužit pro lidi s postiženími neurologického nebo ortopedického typu s poruchou hybnosti. Moderní léčba nabízí komfort. V prostorných sprchách není problém vykoupat imobilního pacienta na koupacím lůžku.

Fotogalerie

Pavilon má nový systém dorozumívacího zařízení mezi sestrami a pacienty. Ti se stravují v nové jídelně přímo v pavilonu. Stěny jsou v určitých výškách a na rozích obloženy speciálním vodou omyvatelným a dezinfikovatelným materiálem, který zabraňuje poškození zdi v místech největší zátěže. Nechybí lůžkový výtah. Na některých pokojích jsou speciálně upravené skříně pro vozíčkáře.

„Pacient sedí na vozíku a všechna ramínka či přihrádky jsou mu dostupné. Ve skříni má na uložení prádla šuplík, pod nějž přijede s vozíkem, ten se mu otevře jakoby do klína a vybere si prádlo, které potřebuje. Pokud má něco pověšené na ramínku, tak si to stáhne tyčí a ramínka mu sjedou do klína,“ popsala další „vychytávku“ náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči Jaroslava Zavoralová.

Pavilon slouží pacientům ve vyšší kategorii, tedy těm, kteří potřebují zvýšenou ošetřovatelskou péči. Přestavba vyšla na 28 milionů korun, další tři miliony stálo vybavení pokojů a pracoven. Na úhradě se podílelo zčásti ministerstvo zdravotnictví a evropské granty, další část zaplatila léčebna.

Léčebna už má více než pět set lůžek

„Je to ohromné, jsem ráda, že jsem se sem podívala, bude to velká pomoc pro pacienty. Přála bych jim, aby se brzy uzdravili,“ řekla bývalá atletka a trenérka Jarmila Kratochvílová, která byla mezi pozvanými hosty.

Ta se spolu s biatlonistou Ondřejem Moravcem i s úspěšnými paraolympioniky zúčastnila tamní autogramiády při „Letním dnu v Hamzově léčebně“.

Vyvrcholením programu byl večerní průjezd parkem účastníky nejdelšího cyklistického závodu na území České republiky - Opel Handy Cyklo Maratonu.

Hamzova léčebna je rehabilitační ústav, který poskytuje následnou léčebnou rehabilitační péči lůžkovou i ambulantní pro děti a dospělé z celé České republiky.

V současné době má kapacitu 505 lůžek včetně nových. Ty začnou pacientům sloužit od začátku srpna.
Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

U pardubické arény vzniklo nové parkoviště pro návštěvníky akcí

Vjezdu na parkoviště u Tyršových sadů brání několik velkých kamenů. Řidiči tak...

Návštěvníci pardubické Tipsport areny řeší už roky jeden zásadní problém. Nemají kde zaparkovat před hokejem nebo...

Odpůrce zdí proti povodni a kácení stromů v Žamberku se obrátil na policii

Dosud v Žamberku kvůli protipovodňové prevenci pokáceli na břehu Divoké Orlice...

Radnice v Žamberku je stále pod palbou kritiky kvůli zdem a mizejícím stromům na břehu Divoké Orlice. Neboli kvůli...

Cestující v Pardubickém kraji bude možná vozit po kolejích víc dopravců

Jednotka railjet poblíž České Třebové

Až dosud krajští politici tvrdili, že dopravu na železnici svěří po roce 2019 na dalších deset let jednomu dopravci. To...

Najdete na iDNES.cz