Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lanškroun přivítá turisty, bruslaře i cyklisty, zahraje jim Čechomor

  17:36aktualizováno  17:36
O více než polovinu se pravděpodobně zvětší počet lidí v Lankšrouně na Orlickoústecku. Koná se tu totiž tradiční pochod Lanškrounská kopa. Doprovodný program návštěvníkům nabídne farmářské trhy, motocyklové veterány i koncert skupiny Čechomor.

Kapela Čechomor | foto: Universal Music

Z celkem patnácti tras si budou moci o víkendu vybrat při Lanškrounské kopě příznivci pěší turistiky i cyklisté, na své si přijdou i bruslaři. Že se mají na co těšit, ujišťují jak pořadatelé z Českého klubu turistů, tak tisková mluvčí města Petra Brejšová, podle níž jim tu nabídnou také bohatý kulturní i další doprovodný program.

"Ten vlastně začne už v pátek ráno. V Dobrém ránu s jedničkou si bude o pochodu a slavnostech s moderátory povídat starostka Stanislava Švarcová a farář Zbigniew Czendlik. Od deseti do dvou pak budou na náměstí J. M. Marků zvát na slavnosti i pochod svými vystoupeními děti z lanškrounských mateřských i základních škol," uvedla mluvčí.

V Lanškrouně se náporu turistů nebojí. "Na Kopě spolupracuje celé město. My máme na starosti sportovní, turistickou část. O kulturu i další akce se postarala radnice. Můžu říct, že jsme v Lanškrouně na všechny opravdu dobře připraveni," dodal hlavní organizátor kopy Jan Toninger z lanškrounského Klubu českých turistů. Ti počítají se zhruba stejnou účastí jako v loňském roce.

Když bude přát počasí, může přijet přes 5 tisíc lidí

"Letos by to mohlo být nějakých pět tisíc účastníků, možná i ještě o něco víc. To ale dneska nedokáže nikdo seriózně odhadnout. Musí nám přát počasí," dodal.

Pěší turisté si mohou vybrat ze sedmi různých tras od pěti do sta kilometrů. Sedm tras je připraveno i pro cyklisty. Jejich trasy jsou dlouhé od dvaceti do sto deseti kilometrů. Patnáctikilometrová trasa je pak připravena pro bruslaře.

Městské slavnosti, které již tradičně kopu doprovázejí, nabídnou bohatý kulturní, zábavný a další doprovodný program po celém městě. Na krytém pódiu se bude celý den hrát. Horní část náměstí bude patřit v sobotu odpoledne dětem, které si tu budou hrát s Domem dětí a mládeže Damián.

Motocykloví veteráni pojedou na spanilou jízdu

"Milovníci výtvarného umění si mohou prohlédnout výstavu chorvatských umělců Željka Uremoviče a Niny Beslice. Vladimír Skalický a jeho spolupracovníci připravují Výtvarnále, na němž budou vystavena díla lanškrounských fotografů. Další výstava, uspořádaná v rámci Dnů evropského kulturního dědictví, bude otevřena v hale v prvním patře radnice"“ láká návštěvníky mluvčí.

Mnoho příznivců podle ní přilákají i motocykloví veteráni, kteří budou k vidění v sobotu od půl jedné do dvou v Nádražní ulici, odkud se vydají na čtyřicet kilometrů dlouhou spanilou jízdu. Chybět nebudou farmářské trhy na náměstí Aloise Jiráska.

"A to vše bude celý den doprovázet hudba všech možných žánrů od dechovky přes folk až po orientální tance. Mezi účinkujícími nebudou chybět Morybundus Band, polská Chór Parafialny Jutrznia, Dragon, nebo UDG," říká mluvčí. Hudebním vrcholem večera bude podle ní pro mnohé v devět večer Čechomor, půl hodiny před ním ale náměstí ozáří velkolepý ohňostroj.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Ze skladu na Svitavsku odvezli poslední část munice pocházející z Vrbětic

Z armádního muničního skladu v Květné odvezly čtyři kamiony poslední munici....

Z armádního muničního skladu v Květné na Svitavsku odvezly čtyři kamiony poslední část munice, která tam byla...

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Bojiště u Králík ožije tanky i gripeny, Cihelna tu bude už po jednadvacáté

Historická technika během přehlídky.

V Králíkách začíná v pátek Cihelna 2018, už 21. ročník vojensko-historické akce, připomínající obranu státu v minulosti...

Najdete na iDNES.cz