Hasiči zachraňují labutě na Bajkalu

Hasiči zachraňují labutě na Bajkalu | foto: Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje

Labutě na jezírku Bajkal v Pardubicích hubí jed botulotoxin

  • 2
Už šest labutí z pardubického jezírka Bajkal uhynulo na otravu, další tři jsou v Záchranné stanici a pravděpodobně přežijí. Podle veterinářů se otrávily jedem botulotoxinem, který vzniká při tlení. Záchranáři nyní labutě častěji sledují, aby zamezili dalšímu úhynu.

"Při pitvě byla vyloučena některá závažná onemocnění, například ptačí chřipka. Přímo na botulotoxin se testy nedělají, protože jsou složité, ale všechny příznaky na něj ukazují," řekl veterinář Josef Tabery, který otrávené labutě prohlížel.

Na jezírku Bajkal v Pardubicích žije zhruba dvacet až dvacet pět labutí, osm jich záchranáři odvezli s otravou, další dvě nalezli už uhynulé. Některé labutě se nepodařilo zachránit ani po převozu. Nyní žijí tři otrávené labutě a podle ošetřovatelů jsou už v dobrém stavu.

"Zatím jsou vitální, už se i krmí. Kvůli mrazům máme trochu ztíženou situaci, ale labutě budeme sledovat," řekl Josef Cach ze Záchranné stanice Pasíčka, kam otrávené labutě odvezli.

Bakterie, která produkuje botulotoxin, se rozmnožuje při tlení zbytků. Je to nervový jed, který způsobuje povolení svalů. "Je to podobné jako šípový jed, který používají indiáni. Bakterie se může rozmnožit například při tlení mrtvých ryb a drobných živočichů a když to potom vyplave na povrch a labutě to pozřou, může být problém," popisuje možný způsob otravy Tabery.

Otrávené labutě byly malátné, nereagovaly na podněty, kývaly se ze strany na stranu a některé se ve stoje opíraly zobákem o zem. Při jejich záchraně pomáhali pardubičtí hasiči.