Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přívoz na Labi v Mělicích se před sto lety stal osudným sedmi mužům

  10:48aktualizováno  10:48
Bylo časné chladné ráno. Sedm mužů, členů rekviziční komise, se právě chystá pokračovat v obhlídce zásob mouky, brambor a obilí, tedy surovin vhodných pro doplnění válečných zásob. Bylo to pět vojáků, ale také rolník Václav Jeřábek z Rohovládové Bělé a učitel Zelinka z Velin u Holic.

Tragédii připomíná pamětní deska u břehu Labe. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Tato komise byla velkorysá. Učitel věděl, že kdyby se choval mezi lidmi zle, roznese se to o něm až do rodné vesnice, a rolník taky neměl zájem na tom, aby se o něm tvrdilo, že je lump a bere lidem zásoby,“ říká Jan Tetřev z pardubického Východočeského muzea.

Možná, že i proto, že do zásob lidí jen nahlédli a nezabavovali, je doprovázel mladý Vojtíšek z Mělic, kde byla komise na nocleh.

Sedm mužů se následujícího dne 21. března 1917 potřebovalo dostat na druhý břeh Labe a pokračovat dál do Opočínku. Vlny Labe byly tehdy po jarním tání rozbouřené. Ale jít pěšky do Přelouče a odtud zase podél břehu řeky zpátky na Opočínek se mužům nechtělo. Převozníkova loďka se kymácela ve vlnách, ale převozník nikde. Kdo by sedal do přívozu, když byly tak velké vlny.

Když se jim jejich mladý průvodce, tehdy sedmnáctiletý Vojtíšek, nabídl, že je na druhý břeh do Valů převeze, váhali. Ale pak se rozhodli, že riskantní cestu podstoupí. A tady si tragickou událost vysvětlují okolní kroniky různě.

Ta přeloučská zmiňuje, že posádka zpanikařila, když do loďky šplouchla voda. Vojáci naskákali se zbraněmi do vody, učitel a rolník hned po nich. Všichni se utopili, jen mladý převozník, který nezazmatkoval a zůstal v loďce, doplul v klidu ke břehu. Tehdejší kronikář dokonce vyslovil spekulaci, že kdyby nezpanikařili, tak přežili. 

Jiný pramen zas uvádí, že se loďka převrhla. Jisté je však to, že se zachránil jen sedmnáctiletý převozník. Některé kroniky uvádějí, že se tragédie stala před očima mnoha lidí z Mělic, kteří uslyšeli volání o pomoc, přiběhli, ale záchrana tonoucích byla marná. Po opadnutí velké vody se rybáři z Mělic vydali na svých loďkách hledat utonulé. A to za odměnu 500 korun.

Tělo rolníka Jeřábka se našlo pátý den a bylo odvezeno do Rohovládové Bělé k pohřbení. Ještě jeden voják spočinul v hrobě ve svém rodišti. Těla ostatních vojáků vydalo Labe až v létě pod Přeloučí a jsou pohřbeni v Přelouči na Svatém poli. Ostatky učitele Zelenky se nenašly nikdy.

„Celá tragédie hluboce zasáhla široké okolí, zmiňuje ji například bezděkovská kronika. Zaznamenala ji hlavně proto, že takhle tragický případ nebyl běžný a lidmi to bezesporu hluboce otřáslo,“ řekl historik Tetřev.

Později byl na místě neštěstí vybudován malý a zčásti hlínou zasypaný pomníček. „Ten se dnes nachází na mělické straně mostu, který byl v místech tehdejšího přívozu vybudován v roce 1948,“ řekl Matěj Pešta z přeloučského muzea.Nejčtenější

Kajínkův synovec pobodal na Chrudimsku muže a dítě, oba jsou v nemocnici

Ilustrační snímek

V Prachovicích na Chrudimsku napadl muž nožem dva lidi, jedním z nich bylo dítě. Oba musela odvézt záchranná služba do...

Na mostě někdo natahuje mezi sloupky fólii, cyklista se vážně zranil

Zbytky fólie u mostu mezi Rosicemi a Svítkovem, která po natažení mezi sloupky...

Policie varuje zvláště cyklisty a motorkáře, aby byli opatrní při jízdě po mostě přes Labe mezi Rosicemi a Svítkovem na...Obyvatelé skalních domků ve Zderazi zavěšovali děti pod strop nad zvířata

Skalní obydlí ve Zderazi na Chrudimsku. (12.7.2018)

Kdysi nenápadná vesnička Zderaz na Chrudimsku nedaleko Toulovcových Maštalí se stává čím dál častěji cílem turistů,...

Virtuos z publika zachránil po indispozici houslisty koncert v Litomyšli

Houslista Leoš Čepický (vlevo) si zahrál ve středu večer v Litomyšli pro něj...

Když střídá na poslední chvíli před sportovním zápasem původně nahlášeného hráče náhradník, není to nic výjimečného. U...

Na psychiatrii si ho nechtěli nechat, říká matka Kajínkova synovce po útoku

Miluše Kajínková popisuje zdravotní stav útočníka z Prachovic

Synovec omilostněného vraha Jiřího Kajínka, který je podezřelý ze středečního pobodání dvou lidí v Prachovicích na...

Další z rubriky

VIDEO: Vrchol Létofestu na pardubickém závodišti zařídili rozjetí Kabáti

Kabát na pardubickém Létofestu.

Slabší pátek, skvostná sobota. Asi tak by se dal ve zkratce hodnotit Létofest, který se konal na pardubickém dostihovém...

Víkendové tipy: Aneta Langerová, lávka, Žalman i Pavlica

Aneta Langerová v koncertním filmu Na vlně radosti

Nadcházející červencový víkend nabízí rozmanitý vějíř akcí, které mají vylákat tisíce lidí od televizí či plováren. Měl...

Problémoví kříženci roztrhali sedm ovcí, další zachránila svědkyně

Farmáři na Broumovsku mají problémy s vlky, kteří napadají jejich stáda ovcí a...

Ve vesnici Veská na Pardubicku zadávili dva psi sedm ovcí. Na problémové křížence pitbula se stafordem si místní...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz