Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přívoz na Labi v Mělicích se před sto lety stal osudným sedmi mužům

  10:48aktualizováno  10:48
Bylo časné chladné ráno. Sedm mužů, členů rekviziční komise, se právě chystá pokračovat v obhlídce zásob mouky, brambor a obilí, tedy surovin vhodných pro doplnění válečných zásob. Bylo to pět vojáků, ale také rolník Václav Jeřábek z Rohovládové Bělé a učitel Zelinka z Velin u Holic.

Tragédii připomíná pamětní deska u břehu Labe. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Tato komise byla velkorysá. Učitel věděl, že kdyby se choval mezi lidmi zle, roznese se to o něm až do rodné vesnice, a rolník taky neměl zájem na tom, aby se o něm tvrdilo, že je lump a bere lidem zásoby,“ říká Jan Tetřev z pardubického Východočeského muzea.

Možná, že i proto, že do zásob lidí jen nahlédli a nezabavovali, je doprovázel mladý Vojtíšek z Mělic, kde byla komise na nocleh.

Sedm mužů se následujícího dne 21. března 1917 potřebovalo dostat na druhý břeh Labe a pokračovat dál do Opočínku. Vlny Labe byly tehdy po jarním tání rozbouřené. Ale jít pěšky do Přelouče a odtud zase podél břehu řeky zpátky na Opočínek se mužům nechtělo. Převozníkova loďka se kymácela ve vlnách, ale převozník nikde. Kdo by sedal do přívozu, když byly tak velké vlny.

Když se jim jejich mladý průvodce, tehdy sedmnáctiletý Vojtíšek, nabídl, že je na druhý břeh do Valů převeze, váhali. Ale pak se rozhodli, že riskantní cestu podstoupí. A tady si tragickou událost vysvětlují okolní kroniky různě.

Ta přeloučská zmiňuje, že posádka zpanikařila, když do loďky šplouchla voda. Vojáci naskákali se zbraněmi do vody, učitel a rolník hned po nich. Všichni se utopili, jen mladý převozník, který nezazmatkoval a zůstal v loďce, doplul v klidu ke břehu. Tehdejší kronikář dokonce vyslovil spekulaci, že kdyby nezpanikařili, tak přežili. 

Jiný pramen zas uvádí, že se loďka převrhla. Jisté je však to, že se zachránil jen sedmnáctiletý převozník. Některé kroniky uvádějí, že se tragédie stala před očima mnoha lidí z Mělic, kteří uslyšeli volání o pomoc, přiběhli, ale záchrana tonoucích byla marná. Po opadnutí velké vody se rybáři z Mělic vydali na svých loďkách hledat utonulé. A to za odměnu 500 korun.

Tělo rolníka Jeřábka se našlo pátý den a bylo odvezeno do Rohovládové Bělé k pohřbení. Ještě jeden voják spočinul v hrobě ve svém rodišti. Těla ostatních vojáků vydalo Labe až v létě pod Přeloučí a jsou pohřbeni v Přelouči na Svatém poli. Ostatky učitele Zelenky se nenašly nikdy.

„Celá tragédie hluboce zasáhla široké okolí, zmiňuje ji například bezděkovská kronika. Zaznamenala ji hlavně proto, že takhle tragický případ nebyl běžný a lidmi to bezesporu hluboce otřáslo,“ řekl historik Tetřev.

Později byl na místě neštěstí vybudován malý a zčásti hlínou zasypaný pomníček. „Ten se dnes nachází na mělické straně mostu, který byl v místech tehdejšího přívozu vybudován v roce 1948,“ řekl Matěj Pešta z přeloučského muzea.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

Opilý řidič kontroloval mobil, auto se skutálelo k frekventované silnici

Auto se skutálelo směrem k frekventované silnici.

Svitavští policisté vyšetřují, proč boural osmadvacetiletý řidič u frekventované silnice směrem na Litomyšl. Důvody...

Zelený pás kolem Labe nemůžeme zalít betonem, říká lídr ODS Karel Haas

Lídr pardubické ODS v komunálních volbách Karel Haas.

Redakce MF DNES osloví lídry stran, které mají šanci dostat se po komunálních volbách do pardubického zastupitelstva....

Najdete na iDNES.cz