Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přívoz na Labi v Mělicích se před sto lety stal osudným sedmi mužům

  10:48aktualizováno  10:48
Bylo časné chladné ráno. Sedm mužů, členů rekviziční komise, se právě chystá pokračovat v obhlídce zásob mouky, brambor a obilí, tedy surovin vhodných pro doplnění válečných zásob. Bylo to pět vojáků, ale také rolník Václav Jeřábek z Rohovládové Bělé a učitel Zelinka z Velin u Holic.

Tragédii připomíná pamětní deska u břehu Labe. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Tato komise byla velkorysá. Učitel věděl, že kdyby se choval mezi lidmi zle, roznese se to o něm až do rodné vesnice, a rolník taky neměl zájem na tom, aby se o něm tvrdilo, že je lump a bere lidem zásoby,“ říká Jan Tetřev z pardubického Východočeského muzea.

Možná, že i proto, že do zásob lidí jen nahlédli a nezabavovali, je doprovázel mladý Vojtíšek z Mělic, kde byla komise na nocleh.

Sedm mužů se následujícího dne 21. března 1917 potřebovalo dostat na druhý břeh Labe a pokračovat dál do Opočínku. Vlny Labe byly tehdy po jarním tání rozbouřené. Ale jít pěšky do Přelouče a odtud zase podél břehu řeky zpátky na Opočínek se mužům nechtělo. Převozníkova loďka se kymácela ve vlnách, ale převozník nikde. Kdo by sedal do přívozu, když byly tak velké vlny.

Když se jim jejich mladý průvodce, tehdy sedmnáctiletý Vojtíšek, nabídl, že je na druhý břeh do Valů převeze, váhali. Ale pak se rozhodli, že riskantní cestu podstoupí. A tady si tragickou událost vysvětlují okolní kroniky různě.

Ta přeloučská zmiňuje, že posádka zpanikařila, když do loďky šplouchla voda. Vojáci naskákali se zbraněmi do vody, učitel a rolník hned po nich. Všichni se utopili, jen mladý převozník, který nezazmatkoval a zůstal v loďce, doplul v klidu ke břehu. Tehdejší kronikář dokonce vyslovil spekulaci, že kdyby nezpanikařili, tak přežili. 

Jiný pramen zas uvádí, že se loďka převrhla. Jisté je však to, že se zachránil jen sedmnáctiletý převozník. Některé kroniky uvádějí, že se tragédie stala před očima mnoha lidí z Mělic, kteří uslyšeli volání o pomoc, přiběhli, ale záchrana tonoucích byla marná. Po opadnutí velké vody se rybáři z Mělic vydali na svých loďkách hledat utonulé. A to za odměnu 500 korun.

Tělo rolníka Jeřábka se našlo pátý den a bylo odvezeno do Rohovládové Bělé k pohřbení. Ještě jeden voják spočinul v hrobě ve svém rodišti. Těla ostatních vojáků vydalo Labe až v létě pod Přeloučí a jsou pohřbeni v Přelouči na Svatém poli. Ostatky učitele Zelenky se nenašly nikdy.

„Celá tragédie hluboce zasáhla široké okolí, zmiňuje ji například bezděkovská kronika. Zaznamenala ji hlavně proto, že takhle tragický případ nebyl běžný a lidmi to bezesporu hluboce otřáslo,“ řekl historik Tetřev.

Později byl na místě neštěstí vybudován malý a zčásti hlínou zasypaný pomníček. „Ten se dnes nachází na mělické straně mostu, který byl v místech tehdejšího přívozu vybudován v roce 1948,“ řekl Matěj Pešta z přeloučského muzea.
Nejčtenější

Nemrznoucí směs z ostřikovačů zmrzla, řidička převrátila auto na střechu

Řidička ztratila kvůli mrznoucí vodě na skle orientaci a narazila do dodávky.

Kuriózní dopravní nehodu, naštěstí bez vážnějších následků, vyšetřovali policisté ve čtvrtek v Letohradě na...

Po střetu s kamionem u Holic zahynula řidička, děti jsou těžce zraněné

Smrtelná nehoda u Holic (21.2.2018).

Tragickou bilanci má nehoda na silnici první třídy číslo 35 z Holic do Býště. Ve středu po šestnácté hodině se tam...O pacienty se staralo dvacet cizinek bez povolení, zjistila policie

Policisté při zásahu proti nelegálně zaměstnávaným cizinkám.

Policisté odhalili v Pardubickém kraji 22 cizinců, kteří bez příslušného pracovního povolení pečovali o nemocné....

Na Svitavsku zemřel řidič auta. Nezvládl řízení a narazil do stromu

Řidička na Orlickoústecku nezvládla řízení a narazila do stromu (17. února...

V sobotu odpoledne mladý řidič nezvládl řízení na Svitavsku a s autem narazil do stromu. Muž na místě zemřel. Obdobná...

Spor o výsadbu u silnice z Chrudimi vyhrály stromy. Ale až u soudu

Spor o stromořadí. Policie mluví o ohožení bezpečnosti

Pro spor mezi zastánci a odpůrci výsadby stromořadí v těsné blízkosti silnic může středeční rozhodnutí pardubické...

Další z rubriky

Vyzyvatelé pardubického primátora už se hlásí do boje o jeho křeslo

Nový pardubický primátor Martin Charvát začal městu šéfovat. Nečekají na něj...

Komunální volby budou až na začátku října. Ovšem v Pardubicích už nyní hlavní favorité oznámili, kdo je povede jako...

Obchvat, kde se vyplatí jet klidně. Počet tragických střetů u Holic stoupá

Smrtelná nehoda u Holic (21.2.2018).

Obchvat Holic na Pardubicku, čtyřkilometrová silnice fungující od roku 2008, má nelichotivou bilanci - šest mrtvých, 13...

Bez větších výhrad. Přípravu dálnice D35 kolem Vysokého Mýta nic nebrzdí

Z veřejného jednání o budoucí trase D35 Vysoké Mýto - Džbánov.

Nadále plynule by měly pokračovat práce na přípravě stavby D35 kolem Vysokého Mýta. Na středečním veřejném jednání...

Najdete na iDNES.cz